pon 16. 09. 2024.
Otvaranje Ogrank...
uto 17. 09. 2024.
Info centar za m...

Vrlo uvjerljivom pobjedom 3:0 nad selekcijom Kosova (25:16, 25:18, 25:9) hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija otvorila je kvalifikacijski ciklus u skupini G za odlazak na Europsko prvenstvo. Ovo je ujedno bio prvi službeni susret ove dvije reprezentacije.

Zapravo nije bilo puno nedoumica u Gnjilanama tko će na kraju izvojevati pobjedu. Hrvatska je reprezentacija na Kosovo došla kao favorit i tako su se i ponašale naše odbojkašice od prvog poena. Kontroliranom igrom u sva tri seta pokazale su svoju kvalitetu.

Domaće su povele s 1:0 u prvom setu, a onda Hrvatska osvaja četiri poena u nizu. Potom domaće dolaze na 4:5, a Hrvatska još jednom serijom do 9:4. Na kraju je taj prvi set završio s 25:16 za našu izabranu vrstu, nakon 21 minute igre. Drugi set je bio samo nastavak prvog, a tu možemo zabilježiti i prvi time out Hrvatske kod našeg vodstva od 11:8. I taj je set na kraju vrlo uvjerljivo pripao našima, bilo je 25:18 nakon 20 minuta igre.

Niti u trećem setu, gdje obično dođe do nehotičnog opuštanja ekipe koje uvjerljivo vodi, nije bilo problema za našu selekciju. Dapače, najbolje su otvorile set, sa 6-0 i cijelo vrijeme kontrolirale susret ne dozvolivši domaćoj ekipi niti pomisao da bi mogla u ovom meču išta uprihoditi. U trećem setu naša reprezentacija prvi je puta vodila dvoznamenkastim rezultatom, bilo je 18:5 (+13) nakon 10-0 serije na servise Josipe Marković. Na kraju ove jednosmjerne utakmice rezultat je u trećem setu bio 25:9 za konačnih 3-0, nakon samo 60 minuta igre.

U susretu ovako neravnopravnih suparnica na kraju statistika kaže da je Hrvatska imala 47, a Kosovo 25 poena u napadu, 7 blokova prema 2 suparnica, 3 as servisa (0 Kosovo), te 16 pogrešaka (18 domaće).

Srednja blokerica Božana Butigan s 12 poena bila je najučinkovitija u našim redovima, Mika Grbavica i Leonarda Grabić po 11, Josipa Marković 8, Andrea Mihaljević 6, Mirta Freund 4, Vedrana Jakšetić 3 te Karla Antunović 2.

Nakon utakmice korektorica Mika Grbavica je izjavila: »Pripremali smo se dugo za ove dvije utakmice, cijelo ljeto smo vrijedno radili i rasli zajedno kao ekipa. Prva utakmica protiv Kosova okončana je pobjedom 3:0 što je bilo izuzetno važno za nas, jer se broje na kraju svi setovi i poeni. Sada utakmicu protiv Rumunjske možemo igrati s malo manje pritiska ali i dalje idemo u borbu i dat ćemo sve od sebe. Inače, putovanje do Kosova nam se malo zakompliciralo i odužilo, ali bez obzira na to dali smo sve od sebe i jako sam ponosna na svoju ekipu, djevojke i stožer, kako smo disciplinirano odradili ovu utakmice bez obzira na sve prepreke. Sljedeća utakmica nam je 24. kolovoza u Osijeku protiv Rumunjske, dođite nas podržati u što većem broju.«

Igor Arbutina, izbornik naše reprezentacije, poslije utakmice je konstatirao: »Bila je to prva utakmica u ovom kvalifikacijskom ciklusu za Eur i iznimno smo se ozbiljno shvatili, što se i vidi po rezultatu. Moram čestitati djevojkama na koncentriranoj igri i pokazanoj zrelosti, jer nismo suparnicama niti u jednom trenutku dali niti da pomisle da nas mogu ugroziti. Sada s optimizmom čekamo susret s Rumunjkama, a ono što je još važnije je da je atmosfera u ekipi odlična, da su sve igračice koje su ušle u igru dale pozitivan impuls. S veseljem čekamo drugi susret s Rumunjskom koju nismo dugo pobijedili i nadam se da će ovo biti prekretnica. Da ćemo im uzvratiti za nedavni poraz u Zlatnoj europskoj ligi.«

Sljedeći susret naša reprezentacija igra protiv reprezentacije Rumunjske, u subotu 24. kolovoza u 18.00 sati u Osijeku.

Tekst i foto: Anela Novina