Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
uto 06. 05. 2025.
Kino Urania 01.-...
CineStar Osijek ...
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
sri 07. 05. 2025.
Kino Urania 01.-...
CineStar Osijek ...
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
čet 08. 05. 2025.
Strojarska tehni...
Kino Urania [08....
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
pet 09. 05. 2025.
Muzej Slavonije ...
Kino Urania [08....
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
sub 10. 05. 2025.
Jubilarni Jankov...
Kino Urania [08....
11. Edukativno-r...
Festival znanost...
Tržnica Osijek: ...
ned 11. 05. 2025.
11. svibnja - tr...
Kino Urania [08....
Gastro pubu Bula...
Stand-up spektak...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Arheološki muzej Osijek poziva vas na javno predstavljanje projekta "MendTheGap" koje će se održati u četvrtak 24. siječnja 2019., u 12h u multimedijalnoj dvorani. Projekt "MendTheGap", punog naziva "Smart Integration of Genetics with Sciences of the Past in Croatia: Minding and Mending the Gap/Pametna integracija genetike sa znanostima o prošlosti u Hrvatskoj: uočavanje i premošćivanje jaza", financiran je s 989.731,89 eura (EU projekt 692249) u sklopu prvog poziva HORIZON 2020 (H2020-TWINN-2015, Twinning: Spreading excellence and Widening Participation).

Strani partneri u projektu su University of Cambridge (voditelj: prof. dr. Preston Miracle) i University of Pisa (voditelj: prof. dr. Giovanni Boschian), dok Hrvatsku predstavljaju sljedeće institucije: Sveučilište u Zagrebu (Agronomski fakultet i Prirodoslovno-matematički fakultet), Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (Zavod za paleontologiju i geologiju kvartara), Institut za antropologiju, Hrvatski prirodoslovni muzej i Centar za kulturu Vela Luka. "MendTheGap" je izrazito MIT (Multi-Inter-Trans) disciplinaran projekt i u njemu sudjeluju znanstvenici različitih područja (antropologija, arheozoologija, botanika, genetika, geoarheologija, paleobotanika, itd…)

Pojam znanosti o prošlosti obuhvaća niz disciplina koje se bave fizičkim, biološkim i kulturnim okolnostima i procesima koji su tijekom prošlosti stvarali i mijenjali naš planet i njegov živi svijet, uključujući i ljudsku vrstu. Te znanstvene discipline čine okosnicu međunarodnog projekta pod naslovom Pametna integracija genetike sa znanostima o prošlosti: uočavanje i premošćivanje jaza. Projekt se temelji na suradnji znanstvenika iz Sveučilišta u Cambridgeu (Ujedinjeno Kraljevstvo), Sveučilišta u Pisi (Italija) i Hrvatske istočnojadranske multi-inter-transdisciplinarne arheološke inicijative (CrEAMA). CrEAMA inicijativa objedinjuje hrvatske stručnjake različitih znanstvenih profila, arheologe, biologe, genetičare, geologe i paleontologe, te šest ustanova: Agronomski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet, Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, Institut za antropologiju, Hrvatski prirodoslovni muzej i Centar za kulturu Vela Luka. Svrha CrEAMA inicijative je čvršće povezivanje raznorodnih stručnjaka koji se na različite načine bave prošlošću. Njen krajnji cilj je stvaranje istraživačke skupine sposobne za provođenje integriranog pristupa u znanostima o prošlosti. Takva skupina imat će značajnu inovativnu snagu i sposobnost da pridonese rješavanju pitanja koja nam nameće sadašnjost.

Projekt će predstaviti dr.sc. Ino Čurik (Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i dr.sc. Siniša Radović (Institut za paleontologiju i geologiju kvartara Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu).

Ino Čurik je redoviti profesor u trajnom zvanju na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje predaje Osnove oplemenjivanja domaćih životinja, Konzervacijsku genetiku i Populacijsku genetiku. Najbolje znanstvene rezultate postigao je u istraživanjima nasljeđivanja melanoma, vitiliga i boje dlake kod konja te inbridinga i negativnih posljedica inbridinga. Navedena istraživanja objavljena su u priznatim znanstvenim časopisima (Nature Genetics, PLoS Genetics, Heredity, Genetics Selection Evolution, itd.). Dobitnik je Godišnje državne nagrade za znanost u području biotehničkih znanosti (2013.). Trenutno se bavi pitanjima vezanim za arheogenetiku preživača.

Siniša Radović je arheozoolog, znanstveni suradnik na Institutu za paleontologiju i geologiju kvartara Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu i naslovni predavač na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru. Specijaliziran je za analize životinjskih ostataka s arheoloških nalazišta, a znanstveni interesi uključuju prapovijesne strategije opstanka, značenje životinja u pogrebnim ritualima kasnog brončanog i željeznog doba te tafonomiju kralješnjaka. Sudjelovao je u više sustavnih arheoloških i paleontoloških istraživanja u Istri i Dalmaciji. Suradnik je na nekoliko znanstvenih projekata te autor i koautor više znanstvenih i stručnih radova.



 Stranica prilagođena ispisu




Advertisement

Vrhunski majstori kara...
Prodajem novčanice 202...
Teddy bear toy PUDLE –...
iznajmljujemo ured od ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:311

Registrirani online (): Nitko


-->