Osijek: Protiv vandala video-kamerama od 40 tisuća kuna
09.01.2008. 8:39

Nakon postavljanja kamera na središnjem osječkom trgu, Trgu Ante Starčevića, i u pothodniku koji je smješten ispod njega, jučer su postavljene i kamere u neposrednoj blizini spomenika braniteljima na Trgu slobode koji je svakodnevno na meti brojnih vandala.
- Postavljene su četiri kamere koje spomenik pokrivaju iz raznih uglova, odnosno nadziru ga sa svih strana. Kako su kamere visoke razlučivosti, neće biti problem razaznati lica potencijalnih vandala. Utvrđivanje njihova identiteta druga je priča i to nije u našoj nadležnosti - rekla je Martina Taslidžić iz poduzeća Elektromodul Defendo dodajući kako je vrijednost ugovora oko 40.000 kuna bez PDV-a.
Iako potreba za nadziranjem postoji i na drugim mjestima u Osijeku, od postavljanja novih nadzornih kamera za sada neće biti ništa. Naime, zbog višemjesečne krize gradske vlasti nitko nema ovlasti zaključiti nove ugovore.
Povjerenica Vlade Republike Hrvatske za Grad Osijek Danijela Lovoković može provesti samo ono što je ranije dogovoreno.
Kamere su snimile autobus na Trgu Ante Starčevića
Nadzorne kamere pokazale su se dobrima svega dva i pol tjedna nakon svečanog otvaranja Trga Ante Starčevića u lipnju 2005. godine. Tada je, naime, oštećena podna fontana vrijedna 100 tisuća eura preko koje je autobusom prešao nepoznati vozač.
Zahvaljujući snimci, utvrđeno je da je riječ o mađarskom autobusu čiji je vozač, dolaskom do središnjeg trga iz Strossmayerove ulice, shvatio da je zalutao pa se odlučio okrenuti na trgu. Pod teretom autobusa nastradale su granitne ploče te čelične rešetke i rasvjetna tijela fontane zbog čega je nužna bila rekonstrukcija.
Autorica: Verica Tomić/Jutarnji.hr
Foto: Domagoj Sajter Radijatori
Objavio: Leon |
Komentari (5)
No, možda ovo pomogne u suzbijanju (barem djelomice) šaranja po zgradama i ostalim objektima.