Sanader najavio kanal Dunav-Sava i vodoopskrbni sustav istočne Slavonije
18.04.2009. 13:07


Do Zagreba 102 kn
Autocesta je za promet otvorena u 17 sati, nakon uklanjanja šatora u kojem je održana svečanost otvorenja. Od Osijeka do Đakova cestarina osobna vozila iznosi 14 kuna, a do Zagreba 102 kn.
- Nakon ovoga više ništa neće biti isto, ustvrdio je osječki gradonačelnik, Anto Đapić i dodao da su sada Osijek i istočna Hrvatska snažno integrirani u prometne, industrijske, kulturne i druge procese u Hrvatskoj. Zaključio je kako Osijek više nije grad u kojem se autobusi okreću, nego prometno središte na tromeđi Mađarske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Župan Krešimir Bubalo podsjetio je kako je i veliki župan J. J. Strossmayer podnio ostavku zbog prometnog zanemarivanja Osijeka, kojemu je nedostajala ne samo kvalitetna cesta, nego i željeznička pruga prema ostatku Hrvatske. Ti su nedostaci umanjivali gospodarsku snagu Slavonije i Baranje. Bubalo se i pohvalio da je na području OBŽ otvoreno 73 gospodarske zone s 311 tvrtki i 6.200 zaposlenih, što je najviše u RH, a imamo i najjaču Slobodnu zonu.
- Ljudi su ovdje vidjeli šansu i zato što su očekivali skoro otvaranje autoceste na koridoru 5 c, zaključio je.

Most i južna obilaznica
Na dionici je projektirano 29 objekata (8 mostova, 3 vijadukta, 17 nadvožnjaka i 1 podvožnjak). Predviđena su čvorišta Osijek, Josipovac i Čepin. a za potrebe odmora projektirana su dva prateća uslužna objekta – kod Beketinaca i uz sjeverni dio Đakova. U zoni čvorišta Čepin predviđen je Centar za održavanje i kontrolu prometa.
- Otvorenjem te dionice mreža autocesta u Hrvatskoj povećana je na 1.224 km, od čega je 857 km pod upravom Hrvatskih autocesta, naveo je ministar prometa Božidar Kalmeta. Uz naše autoceste pobrojao je 300-tinjak gospodarskih zona s 1.800 poslodavaca i više od 30.000 zaposlenih. Najavio je i gradnju mosta preko Drave na trasi autoceste prema Belome Manastiru i mađarskoj granici za što je već raspisan natječaj, te drugi trak južne obilaznice oko Osijeka, koji će stajati približno 230 milijuna kuna.
Ugovorena vrijednost radova na otvorenoj dionici je 2,199 milijardi kuna (bez PDV-a), a osim izgradnje trase i objekata obuhvaća projektiranje, izmještanje instalacija, arheološka istraživanja, izvlaštenje zemljišta, nadzor i opremanje dionice. Izvođači radova su Konstruktor-Inženjering Split, Viadukt Zagreb, Hidroelektra niskogradnja Zagreb, Strabag AG Spittal Austria, Zagorje-tehnobeton Varaždin, Osijek-Koteks, Cesta Varaždin, Swietelsky podružnica Zagreb, Alpine Mayereder i Đuro Đaković-Montaža.

Oda Sanaderu
U povodu otvorenja dionice, Vladimir Šeks održao je predizborni govor o skrbi hrvatske Vlade za Slavoniju i Baranju, a đakovački gradonačelnik Ante Raspudić ocijenio je da se upravo takvim ulaganjima pokazuje ljubav prema Slavoniji.
- Niti jedna hrvatska vlada nije u Slavoniju uložila koliko Vlada dr. Ive Sanadera. Premijeru, zahvalni smo vam na svemu što činite za Slavoniju i budite uvjereni da će slavonski čovjek to znati cijeniti, poentirao je Raspudić.
Kada se završi dionica koja će kroz Slavoniju povezivati mađarsku granicu s državnom granicom BiH, iznosit će 88,6 km i bit će podijeljena na pet dionica: od granice RM do Belog Manastira – 5 km, do Osijeka 24,6 km, do Đakova 32,5 km, do Sredanaca 23 km i do granice BiH 3,5 km.
Tekst & foto: Goran Flauder
Fotografije ispod: Tomislav Šilovinac - Sikki








Objavio: Goran Flauder |
Komentari (15)