Branimir Glavaš nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora, izašao iz pritvora
08.05.2009. 13:03
[15.05.2009.] Sud Bosne i Hercegovine danas poslijepodne uvažio je žalbu Branimiru Glavašu i naredio da ga se pusti iz pritvora. Prizivno vijeće suda BiH ocijenilo je kako njegov boravak na slobodi neće dovesti u pitanje postupak izručenja što se vodi na zahtjev hrvatskog pravosuđa te kako on nema kamo pobjeći jer bi u bilo kojoj državi bio uhićen na temelju međunarodne tjeralice koja je za njim raspisana.
Glavaš je za Radio Sarajevo izjavio da je vijeće današnjom odlukom pokazalo kako jučerašnja odluka nije bila utemeljena jer je on građanin Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. "Ova odluka pokazuje da BiH ima budućnost unatoč svim svojim problemima jer je njeno sudstvo donijelo ovakvu odluku, dok bi u Hrvatskoj iz političkih razloga i političkih pritisaka ova odluka bila unaprijed poznata i drugačija", dodao je.
- Sud je ukinuo pritvor i poništio prvotnu odluku suda zbog ‘bitne povrede postupka u prvom stupnju’. Uvažena je naša žalba da pritvor u ovom slučaju može biti određen samo strancu, a ne državljaninu BiH - rekao je danas Glavašev odvjetnik Nikica Gržić dok je čekao da Glavaša puste iz pritvorske jedinice Suda BiH.
Na Sudu BiH trenutno radi deset stranih sudaca, no odluku o puštanju potpisalo je troje domaćih sudaca: Željko Marenić, Minka Kreho i Nenad Šeleda.
Glasnogovornica Suda BiH Manuela Hodžić rekla je da odluka nema veze s ekstradicijskim postupkom koji se, kako je rekla - nastavlja.
- Glavaš je državljanin BiH, ima stalno mjesto prebivanja u Ljubuškom, i ova odluka nema nikakve veze o ektradicijskom postupku koji se nastavlja - upozorila je Manuela Hodžić. Moguće je da Sud BiH nastavi proceduru izručenja bez obzira na to što je Glavaš danas pušten na slobodu. [Jutarnji.hr]
[14.05.2009. 15:30] Sud Bosne i Hercegovine odredio je danas jednomjesečni ekstradikcijski pritvor Branimiru Glavašu, potvrdila je novinarima glasnogovornica Suda BiH Manuela Hodžić.
Sud će tijekom poslijepodneva objaviti i obrazloženje te odluke, a jednomjesečni pritvor zatražilo je Tužiteljstvo BiH. Branimir Glavaš, koji je nakon nepravomoćne presude za ratni zločin u Hrvatskoj pobjegao u BiH, trenutačno se nalazi u pritvorskoj jedinici Suda BiH u Sarajevu, gdje je smješten u srijedu.
HTV prenosi da je ova odluka presedan. Sudac je odluku obrazložio sumnjom da je postojala očigledna namjera da se zahtjevom za državljanstvo izbjegne pravosudni progon zbog presude za ratni zločin. Glavaš je, naime, državljanstvo BiH dobio 22. listopada 2008. Na ovu odluku Suda u roku od 24 sata može se podnijeti žalba Apelacijskom sudu, koji o njoj mora odlučiti, javlja HTV. [Jutarnji.hr]
[14.05.2009. 12:30] Glavni tužitelj Bosne i Hercegovine Milorad Barašin zatražio je izručenje Branimira Glavaša Hrvatskoj. Sud u Sarajevu odluku o tome mora donijeti danas.
Tužiteljstvo BiH zatražilo je i da se Branimiru Glavašu, koji je nakon nepravomoćne presude za ratni zločin u Hrvatskoj pobjegao u BiH, produži pritvor za mjesec dana, dok su sam Glavaš i njegov odvjetnik zatražili od Suda BiH da ga se odmah pusti na slobodu. Nikica Gržić izjavio je za FTV kako je Barašin svojim zahtjevom zlouporabio procesna prava. On tvrdi da je federalna policija već provjerila Glavaševe dokumente, te da Glavaš nije trebao biti u pritvoru ni 24 sata.
Na ročištu održanom pred Sudom BiH Tužiteljstvo je ocijenilo kako postoje razlozi da se Glavaša zadrži u jednomjesečnom pritvoru, što je Hini potvrdio glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milorad Barašin. [Jutarnji.hr]
[13.05.2009. 14:30] Saborski zastupnik Branimir Glavaš ostat će u pritvoru tužiteljstva BiH do četvrtka ujutro, izjavio je njegov odvjetnik Nikica Gržić nakon saslušanja obavljenog u srijedu u Sarajevu.
- Po nalogu glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Milorada Barašina Glavašu je određen pritvor do sutra ujutro u 8,15 sati odnosno na 24 sata koliko je to zakonom predviđeno, kazao je Gržić novinarima.
Branimir Glavaš po njegovim je riječima tijekom saslušanja u Tužiteljstvu predočio važeće dokumente koji potvrđuju da je on državljanin BiH. Gržić drži kako je to bilo dovoljno da bi se njegova branjenika pustilo na slobodu, no glavni tužitelj ipak je odlučio drugačije. Odvjetnik Gržić kazao je kako pretpostavlja da je razlog zbog kojega je određeno Glavaševo zadržavanje u pritvoru dodatna provjera dokumenata.
Branimir Glavaš priveden je u srijedu na temelju međunarodne tjeralice koju je za njim izdala hrvatska policija. Po navodima glasnogovornika Uprave policije MUP-a Federacije BH Roberta Svrtaka, on je uhićen na području Kupresa. Glavaš je pri ulasku u zgradu Tužiteljstva BiH odbio komentirati bilo što vezano uz njegovo uhićenje ili privođenje kazavši u prolazu tek kako je "došao u svoju drugu domovinu". [Hina]
[11.05.2009. 13:30] Branimir Glavaš od danas u 12.45 je bjegunac pred hrvatskim pravosuđem. Više od 69 sati nakon što je zahtjev suda za skidanje imuniteta Glavašu stigao u Sabor, Mandatno imunitetno povjerenstvo danas je konačno donijelo odluku.
Sve dok je imao imunitet za pritvor Glavaš je naime, bio slobodan čovjek i od petka, kada je nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora do danas, je mogao slobodno šetati bez straha da će ga uhititi policija.
Skidanje imuniteta Glavašu podržalo je 8 članova MIP-a, a protiv je bio jedino Vladimir Šišljagić, predsjednik Glavaševog HDSSB-a. On je tražio da Glavašu imunitet ostane do pravomoćnosti presude. [Jutarnji.hr]
- Glavaš je slobodan čovjek i to još uvijek. Nije primjereno govoriti kako je pobjegao jer to daje naslutiti da je on bjegunac što nije istina. Glavaš to nikada nije radio u četiri godine od kada se vodio postupak protiv njega, kazao je Šišljagić koji je osjetio potrebu objasniti kolegama zastupnicima što se sve krije iza sudske odluke dodajući kako Glavaš ne krši zakon, već "poštuje sve zakone Hrvatske."
Šišljagić je emotivnom govoru prozvao neovisnost sudstva u Hrvatskoj. Argument za tu tezu našao u izjavama europskih diplomata ali i premijera Ive Sanadera.
HDZ vratio uslugu
- Ovdje se radi o političko motiviranom procesu i on ide na dušu onih koji su ga inicirali, kazao je Šišljagić koji je danas zatražio i ostavku premijera Sanader zbog izjava kojima je komentirao nepravomoćnu sudsku presudu.
- Nitko od članova i dužnosnika SDP-a nikada nije komentiralo presudu Branimiru Glavašu. To je jedino napravio premijer Sanader kada je govorio o 'tajmingu' presude, naglasio je pak potpredsjednik povjerenstva Arsen Bauk, inače član SDP-a dodajući kao predstava oko Glavaša nalikuje na "vraćanje usluge".
- Sjetite se kako je nekoliko puta Glavašev HDSSB za HDZ držao kvorum u Saboru. Znajući to, neka sada objasne kako se Glavaš našao izvan granica Hrvatske, rekao je Bauk o cijelom slučaju. [M.M./Index.hr]
[08.05.2009. 19:30] Prema informacijama iz NovaTV navodno se nalazi u Ljubuškom gdje navodno ima prijavljeno prebivalište na adresi bana Josipa Jelačića BB. U bazi podataka BiH policije također stoji, kako se doznaje, da Glavaš ima i valjanu vozačku dozvolu i osobnu iskaznicu. Zahtjev za izdavanjem tih dokumenata podnesen je u Ljubuškom, a izdani su u Sarajevu.
I dok su Glavaševi suoptuženici u slučaju selotejp, koji su došli na objavu presude, završili u pritvoru, osim Gordane Getoš Magdić čije je dovođenje već naloženo, Glavaš ne bi završio iza rešetaka ni da se jučer pojavio na sudu.
Svi su oni osuđeni na zatvorske kazne od pet ili više godina, gdje je pritvor po Zakonu o kaznenom postupku obligatoran. No, Glavaš je saborski zastupnik kojega od pritvora štiti članak 75. Ustava, a Ustav je iznad ZKP-a.
Stoga je sudac Horvatović nakon presude morao uputiti Saboru zahtjev za skidanje imuniteta, odnosno dopuštenje da se Glavaša pritvori.
Policija i sud nisu imali zakonske mogućnosti kojom bi ograničili slobodu Glavašu, pa tako ni prelazak državne granice. Sabor je, naime, za vrijeme vođenja ovog postupka, odbio zahtjev da mu se skine imunitet za odlazak u pritvor. Time je otpala i mogućnost izricanja bilo koje druge mjere opreza, kojom se po zakonu može zamjeniti pritvor, primjerice, oduzimanje putovnice, zabrana napuštanja mjesta stanovanja ili slično.
[08.05.2009. 15:30] Nakon izricanja presude, šef HDSSB-a i Glavašev prijatelj Vladimir Šišljagić podijelio je novinarima DVD-ove u kojemu Branimir Glavaš neizravno poručuje da ga vlasti treći put neće uhvatiti, a na kraju govora, koji traje nekoliko minuta, Glavaš je premijeru Ivi Sanaderu poručio: 'Ovo nije zbogom, ovo je doviđenja'.
Glavaš među ostalim u svom govoru optužuje Vladu da je početkom tjedna od suca Željka Horvatovića zahtijevala da ga osudi na višegodišnju zatvorsku kaznu. Pogledajte video:
Branimir Glavaš: Oproštajna poruka
Iako je najavio da će doći na izricanje nepravomoćne presude u slučajevima 'garaža' i 'selotejp, prvooptuženi Branimir Glavaš se nije pojavio u sudnici. Nije došla niti Gordana Getoš Magdić.
Četiri godine od pokretanja postupka izricanjem nepravomoćne presude završeno je prvostupanjsko suđenje Branimiru Glavašu i drugim optuženima za zločine nad srpskim civilima 1991. u Osijeku.
Iako je jednom od svojih branitelja Anti Maduniću ranije najavio da će doći na objavu nepravomoćne presude sudskog vijeća pod predsjedanjem suca Željka Horvatovića u velikoj dvorani suda na Zrinjevcu u Zagrebu, Glavaš to nije učinio.
Kao zastupnik HDSSB-a Glavaš prijepodne se nije pojavio ni Saboru. Odvjetnik Miljević je rekao da ne zna gdje je njegov branjenik.
Tijekom izricanja presude Glavaševi odvjetnici Miljević i Madunić nisu bili u sudnici jer nisu dopustili da ih se pregleda prije ulaska u sudnicu.
Osim njega nije došla ni trećeoptužena Gordana Getoš Magdić, dok su ostala četvorica optuženika u slučaju "selotejp", bivši pripadnici Samostalne uskočke satnije (SUS) - Ivica Krnjak, koji je doveden iz pritvora, Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić došli su saslušati presudu.
U slučaju "garaža" Glavaš je optužen po zapovjednoj odgovornosti za zlostavljanja i ubojstva dvoje srpskih civila u garažama osječkog Sekretarijata za narodnu obranu, kojemu je bio na čelu 1991.
U optužnici za slučaj "selotejp" tereti ga se da je zapovjedniku Samostalne uskočke satnije Krnjaku i Getoš Magdić izdavao zapovjedi za nezakonita uhićenja i ubojstva osmero srpskih civila na obali Drave 1991. Egzekucije je preživio jedino Radoslav Ratković, koji je o tome i svjedočio u postupku. Za taj slučaj još su optuženi Tihomir Valentić i Zdravko Dragić.
U procesu protiv Glavaša, koji je započeo u listopadu 2007., ispitano je oko 120 svjedoka.
Branimir Glavaš osuđen je na deset godina zatvora. Drugooptuženi Ivica Krnjak osuđen je na osam godina zatvora, dok je Gordana Getoš Magdić dobila sedam godina. Dino Kontić, Tihomir Valentić, Zdravko Dragić dobili su po pet godina zatvora.
Izvor: Net.hr/Jutarnji.hr
Foto: Roko
Glavaš je za Radio Sarajevo izjavio da je vijeće današnjom odlukom pokazalo kako jučerašnja odluka nije bila utemeljena jer je on građanin Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. "Ova odluka pokazuje da BiH ima budućnost unatoč svim svojim problemima jer je njeno sudstvo donijelo ovakvu odluku, dok bi u Hrvatskoj iz političkih razloga i političkih pritisaka ova odluka bila unaprijed poznata i drugačija", dodao je.
- Sud je ukinuo pritvor i poništio prvotnu odluku suda zbog ‘bitne povrede postupka u prvom stupnju’. Uvažena je naša žalba da pritvor u ovom slučaju može biti određen samo strancu, a ne državljaninu BiH - rekao je danas Glavašev odvjetnik Nikica Gržić dok je čekao da Glavaša puste iz pritvorske jedinice Suda BiH.
Na Sudu BiH trenutno radi deset stranih sudaca, no odluku o puštanju potpisalo je troje domaćih sudaca: Željko Marenić, Minka Kreho i Nenad Šeleda.
Glasnogovornica Suda BiH Manuela Hodžić rekla je da odluka nema veze s ekstradicijskim postupkom koji se, kako je rekla - nastavlja.
- Glavaš je državljanin BiH, ima stalno mjesto prebivanja u Ljubuškom, i ova odluka nema nikakve veze o ektradicijskom postupku koji se nastavlja - upozorila je Manuela Hodžić. Moguće je da Sud BiH nastavi proceduru izručenja bez obzira na to što je Glavaš danas pušten na slobodu. [Jutarnji.hr]
[14.05.2009. 15:30] Sud Bosne i Hercegovine odredio je danas jednomjesečni ekstradikcijski pritvor Branimiru Glavašu, potvrdila je novinarima glasnogovornica Suda BiH Manuela Hodžić.
Sud će tijekom poslijepodneva objaviti i obrazloženje te odluke, a jednomjesečni pritvor zatražilo je Tužiteljstvo BiH. Branimir Glavaš, koji je nakon nepravomoćne presude za ratni zločin u Hrvatskoj pobjegao u BiH, trenutačno se nalazi u pritvorskoj jedinici Suda BiH u Sarajevu, gdje je smješten u srijedu.
HTV prenosi da je ova odluka presedan. Sudac je odluku obrazložio sumnjom da je postojala očigledna namjera da se zahtjevom za državljanstvo izbjegne pravosudni progon zbog presude za ratni zločin. Glavaš je, naime, državljanstvo BiH dobio 22. listopada 2008. Na ovu odluku Suda u roku od 24 sata može se podnijeti žalba Apelacijskom sudu, koji o njoj mora odlučiti, javlja HTV. [Jutarnji.hr]
[14.05.2009. 12:30] Glavni tužitelj Bosne i Hercegovine Milorad Barašin zatražio je izručenje Branimira Glavaša Hrvatskoj. Sud u Sarajevu odluku o tome mora donijeti danas.
Tužiteljstvo BiH zatražilo je i da se Branimiru Glavašu, koji je nakon nepravomoćne presude za ratni zločin u Hrvatskoj pobjegao u BiH, produži pritvor za mjesec dana, dok su sam Glavaš i njegov odvjetnik zatražili od Suda BiH da ga se odmah pusti na slobodu. Nikica Gržić izjavio je za FTV kako je Barašin svojim zahtjevom zlouporabio procesna prava. On tvrdi da je federalna policija već provjerila Glavaševe dokumente, te da Glavaš nije trebao biti u pritvoru ni 24 sata.
Na ročištu održanom pred Sudom BiH Tužiteljstvo je ocijenilo kako postoje razlozi da se Glavaša zadrži u jednomjesečnom pritvoru, što je Hini potvrdio glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milorad Barašin. [Jutarnji.hr]
[13.05.2009. 14:30] Saborski zastupnik Branimir Glavaš ostat će u pritvoru tužiteljstva BiH do četvrtka ujutro, izjavio je njegov odvjetnik Nikica Gržić nakon saslušanja obavljenog u srijedu u Sarajevu.
- Po nalogu glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Milorada Barašina Glavašu je određen pritvor do sutra ujutro u 8,15 sati odnosno na 24 sata koliko je to zakonom predviđeno, kazao je Gržić novinarima.
Branimir Glavaš po njegovim je riječima tijekom saslušanja u Tužiteljstvu predočio važeće dokumente koji potvrđuju da je on državljanin BiH. Gržić drži kako je to bilo dovoljno da bi se njegova branjenika pustilo na slobodu, no glavni tužitelj ipak je odlučio drugačije. Odvjetnik Gržić kazao je kako pretpostavlja da je razlog zbog kojega je određeno Glavaševo zadržavanje u pritvoru dodatna provjera dokumenata.
Branimir Glavaš priveden je u srijedu na temelju međunarodne tjeralice koju je za njim izdala hrvatska policija. Po navodima glasnogovornika Uprave policije MUP-a Federacije BH Roberta Svrtaka, on je uhićen na području Kupresa. Glavaš je pri ulasku u zgradu Tužiteljstva BiH odbio komentirati bilo što vezano uz njegovo uhićenje ili privođenje kazavši u prolazu tek kako je "došao u svoju drugu domovinu". [Hina]
[11.05.2009. 13:30] Branimir Glavaš od danas u 12.45 je bjegunac pred hrvatskim pravosuđem. Više od 69 sati nakon što je zahtjev suda za skidanje imuniteta Glavašu stigao u Sabor, Mandatno imunitetno povjerenstvo danas je konačno donijelo odluku.
Sve dok je imao imunitet za pritvor Glavaš je naime, bio slobodan čovjek i od petka, kada je nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora do danas, je mogao slobodno šetati bez straha da će ga uhititi policija.
Skidanje imuniteta Glavašu podržalo je 8 članova MIP-a, a protiv je bio jedino Vladimir Šišljagić, predsjednik Glavaševog HDSSB-a. On je tražio da Glavašu imunitet ostane do pravomoćnosti presude. [Jutarnji.hr]
- Glavaš je slobodan čovjek i to još uvijek. Nije primjereno govoriti kako je pobjegao jer to daje naslutiti da je on bjegunac što nije istina. Glavaš to nikada nije radio u četiri godine od kada se vodio postupak protiv njega, kazao je Šišljagić koji je osjetio potrebu objasniti kolegama zastupnicima što se sve krije iza sudske odluke dodajući kako Glavaš ne krši zakon, već "poštuje sve zakone Hrvatske."
Šišljagić je emotivnom govoru prozvao neovisnost sudstva u Hrvatskoj. Argument za tu tezu našao u izjavama europskih diplomata ali i premijera Ive Sanadera.
HDZ vratio uslugu
- Ovdje se radi o političko motiviranom procesu i on ide na dušu onih koji su ga inicirali, kazao je Šišljagić koji je danas zatražio i ostavku premijera Sanader zbog izjava kojima je komentirao nepravomoćnu sudsku presudu.
- Nitko od članova i dužnosnika SDP-a nikada nije komentiralo presudu Branimiru Glavašu. To je jedino napravio premijer Sanader kada je govorio o 'tajmingu' presude, naglasio je pak potpredsjednik povjerenstva Arsen Bauk, inače član SDP-a dodajući kao predstava oko Glavaša nalikuje na "vraćanje usluge".
- Sjetite se kako je nekoliko puta Glavašev HDSSB za HDZ držao kvorum u Saboru. Znajući to, neka sada objasne kako se Glavaš našao izvan granica Hrvatske, rekao je Bauk o cijelom slučaju. [M.M./Index.hr]
[08.05.2009. 19:30] Prema informacijama iz NovaTV navodno se nalazi u Ljubuškom gdje navodno ima prijavljeno prebivalište na adresi bana Josipa Jelačića BB. U bazi podataka BiH policije također stoji, kako se doznaje, da Glavaš ima i valjanu vozačku dozvolu i osobnu iskaznicu. Zahtjev za izdavanjem tih dokumenata podnesen je u Ljubuškom, a izdani su u Sarajevu.
I dok su Glavaševi suoptuženici u slučaju selotejp, koji su došli na objavu presude, završili u pritvoru, osim Gordane Getoš Magdić čije je dovođenje već naloženo, Glavaš ne bi završio iza rešetaka ni da se jučer pojavio na sudu.
Svi su oni osuđeni na zatvorske kazne od pet ili više godina, gdje je pritvor po Zakonu o kaznenom postupku obligatoran. No, Glavaš je saborski zastupnik kojega od pritvora štiti članak 75. Ustava, a Ustav je iznad ZKP-a.
Stoga je sudac Horvatović nakon presude morao uputiti Saboru zahtjev za skidanje imuniteta, odnosno dopuštenje da se Glavaša pritvori.
Policija i sud nisu imali zakonske mogućnosti kojom bi ograničili slobodu Glavašu, pa tako ni prelazak državne granice. Sabor je, naime, za vrijeme vođenja ovog postupka, odbio zahtjev da mu se skine imunitet za odlazak u pritvor. Time je otpala i mogućnost izricanja bilo koje druge mjere opreza, kojom se po zakonu može zamjeniti pritvor, primjerice, oduzimanje putovnice, zabrana napuštanja mjesta stanovanja ili slično.
[08.05.2009. 15:30] Nakon izricanja presude, šef HDSSB-a i Glavašev prijatelj Vladimir Šišljagić podijelio je novinarima DVD-ove u kojemu Branimir Glavaš neizravno poručuje da ga vlasti treći put neće uhvatiti, a na kraju govora, koji traje nekoliko minuta, Glavaš je premijeru Ivi Sanaderu poručio: 'Ovo nije zbogom, ovo je doviđenja'.
Glavaš među ostalim u svom govoru optužuje Vladu da je početkom tjedna od suca Željka Horvatovića zahtijevala da ga osudi na višegodišnju zatvorsku kaznu. Pogledajte video:
Branimir Glavaš: Oproštajna poruka
Iako je najavio da će doći na izricanje nepravomoćne presude u slučajevima 'garaža' i 'selotejp, prvooptuženi Branimir Glavaš se nije pojavio u sudnici. Nije došla niti Gordana Getoš Magdić.
Četiri godine od pokretanja postupka izricanjem nepravomoćne presude završeno je prvostupanjsko suđenje Branimiru Glavašu i drugim optuženima za zločine nad srpskim civilima 1991. u Osijeku.
Iako je jednom od svojih branitelja Anti Maduniću ranije najavio da će doći na objavu nepravomoćne presude sudskog vijeća pod predsjedanjem suca Željka Horvatovića u velikoj dvorani suda na Zrinjevcu u Zagrebu, Glavaš to nije učinio.
Kao zastupnik HDSSB-a Glavaš prijepodne se nije pojavio ni Saboru. Odvjetnik Miljević je rekao da ne zna gdje je njegov branjenik.
Tijekom izricanja presude Glavaševi odvjetnici Miljević i Madunić nisu bili u sudnici jer nisu dopustili da ih se pregleda prije ulaska u sudnicu.
Osim njega nije došla ni trećeoptužena Gordana Getoš Magdić, dok su ostala četvorica optuženika u slučaju "selotejp", bivši pripadnici Samostalne uskočke satnije (SUS) - Ivica Krnjak, koji je doveden iz pritvora, Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić došli su saslušati presudu.
U slučaju "garaža" Glavaš je optužen po zapovjednoj odgovornosti za zlostavljanja i ubojstva dvoje srpskih civila u garažama osječkog Sekretarijata za narodnu obranu, kojemu je bio na čelu 1991.
U optužnici za slučaj "selotejp" tereti ga se da je zapovjedniku Samostalne uskočke satnije Krnjaku i Getoš Magdić izdavao zapovjedi za nezakonita uhićenja i ubojstva osmero srpskih civila na obali Drave 1991. Egzekucije je preživio jedino Radoslav Ratković, koji je o tome i svjedočio u postupku. Za taj slučaj još su optuženi Tihomir Valentić i Zdravko Dragić.
U procesu protiv Glavaša, koji je započeo u listopadu 2007., ispitano je oko 120 svjedoka.
Branimir Glavaš osuđen je na deset godina zatvora. Drugooptuženi Ivica Krnjak osuđen je na osam godina zatvora, dok je Gordana Getoš Magdić dobila sedam godina. Dino Kontić, Tihomir Valentić, Zdravko Dragić dobili su po pet godina zatvora.
Izvor: Net.hr/Jutarnji.hr
Foto: Roko
Objavio: Leon |
Komentari (241)