Živjeti u Mumbaiju
28.02.2010. 8:02

Pogledajmo dan jedne indijske kućanice. Već sam prošli put objasnila kako postoje kućne pomoćnice za pranje podova, suđa, veša i kuhanje (jedna ili više njih, ovisno kako se pogodite). U obranu Indijaca (Indijki?) moram napomenuti da je održavanje kućanstva ovdje složenije nego na Zapadu. Prašine ima više i potrebno je svakodnevno pranje podova; suđa ima više jer se tipično indijsko jelo sastoji od najmanje tri do četiri umaka (currya) koji se nerijetko kuhaju satima; a sve tradicionalno bojane tkanine je potrebno prati na ruke. To sve skupa, pored spoznaje da nekom daješ priliku da prehrani obitelj, je sasvim dovoljno da opravda upošljavanje kućne pomoćnice. I tako ujutro pomoćnice kreću u borbu sa nečistoćom, a naša domaćica to sve marljivo nadgleda. I dok muškarac obitelji zavija svoj turban u pripremi za radni dan, a djeca se oblače za školu; zaštitar u zgradi zarađuje svoj dodatni džeparac pranjem auta na parkiralištu stanara. Čisti auto svako jutro će vas koštati oko kunu po danu, pa što da ne? Indijske obitelji koje posjeduju auto, također će u većini slučajeva unajmiti i vozača iz jednostavnog razloga što ili nemaju dozvolu ili se ne žele zamarati iscrpljujućom vožnjom po bombajskim cestama punim rikši, motocikala, krava i mobilnih štandova koje guraju prodavači voća i povrća. Slažem se. Iako mi ponekad nije jasno čemu kupovina najnovijeg BMW-a ako ga ne planiraš voziti, ali dobro. Potreba za socijalnim statusom se također mora zadovoljiti.
Dakle, nakon što je naša glava obitelji otišla na posao i teta čistačica u zgradi pokupila kante sa smećem ispred svakog stana, te isto razvrstala pred zgradom (da, Indijci odvajaju smeće – ili točnije, imaju osobu koja će odvojiti njihovo smeće za njih, možda i ne toliko iz ekološke savjesnosti, koliko iz razloga što će se u gradu naći netko tko će iskoristiti dobar dio tog smeća – preradom stakla, papira ili plastike), sa parkirališta zgrade čuje se zvono bicikla. Ne, nisu djeca (oni su davno otišli u školu u svojim ispeglanim uniformama, upletenim kosama i kravatama po uzoru britanskih internata) – dobavljač jaja javlja da je spreman za dostavu na kućna vrata. Naša domaćica primjećuje da joj, osim jaja, nedostaje i nekoliko drugih namirnica, diže telefonsku slušalicu i poručuje iz trgovine u kvartu svoju šoping listu. Kroz 20-tak minuta, dostava stiže kući. Priprema za ručak može početi.


Do sada ste već mogli uočiti obrazac dostave na kućna vrata. Prodavači mlijeka, peciva, pitke vode, plinskih boca i novina, dostavljači hrane i kupci starog papira, odjeće i namještaja – svi će vam rado pozvoniti na vrata kako bi odradili svoj posao s vama. Mumbai me ne prestaje iznenađivati kreativnošću i dosegom svojih usluga i izvan kućnog praga: od žene koja dodaje papirnati rupčić za ruke u toaletu restorana, preko čovjeka koji iznajmljuje slamnate ležaljke na plaži do mladca u kinu koji spremno čeka na vašu narudžbu kokica i CocaCole, u slučaju da ste podcijenili vaš kapacitet grickanja tijekom projekcije filma.
Moram priznati da se ne osjećam uvijek ugodno okružena svim tim ljudima koji bi me rado uslužili – i još uvijek sama kopirama i klamam svoje uredske dokumente, perem sama svoje podove i svoje rublje (na opće zgražanje svih mojih kolega). Priznajem, rob sam vlastitih navika. No, možda život u ovom gradu i nije tako težak, poslije svega?
Photo credits: Dabawallah by Baba Steve, http://www.flickr.com/photos/babasteve; Eggwallah by MeanestIndian,
http://www.flickr.com/photos/meanestindian
.

Objavio: Katty |
Komentari (7)