Borba protiv komaraca iz aviona - stresan posao 2 metra iznad kuća!
18.08.2010. 17:00

S iskusnim pilotom i sami smo krenuli u jednu od akcija zamagljivanja te se uvjerili kako niski let, izbjegavanje dalekovoda, dimnjaka, antena i drugih urbanih prepreka traži vještog i iskusnog pilota, te čelične živce. Kada se uzme u obzir da se u akcije ide u predvečerje, te da pilote nerijetko uhvati i mrak cijela priča još je dramatičnija. Naime, mora se letjeti što niže kako bi sredstvo bolje djelovalo, a nisko letenje trži posebne vještine, ali i iskustvo.
- "Nema ni jednog trenutka opuštanja, moram paziti na antene, krovove, dalekovode, stabla i druge opasnosti kojima se moram približavati jer sredstvo protiv komaraca treba ispuštati što niže. Nije lako i nakon svake akcije sletim obliven znojem te iscrpljen i fizički i psihički", kaže Vlašić.
Tek iz aviona postaje jasno koliko je borba protiv komaraca teška, gotovo da se može reći i uzaludna. Naime, u letu samo nekoliko metara iznad krošnji stabala postaje jasno kako je Osijek okružen nepreglednim površinama idealnim za komarce. Pravu močvaru moralo bi se tretirati i s desetak aviona i to svakodnevno da bi se vidjeli pravi rezultati, a u akcije zamagljivanja idu samo dva aviona i to ne dovoljno često. Akcija u kojoj su sudjelovala dva aviona, a u kojoj smo i samo sudjelovali, protegnula se zelenim pojasom pokraj Osijeka, Višnjevca i Josipovca sve do Donjeg Miholjca, a proletjeli smo i uz neka usputna sela. Pri brzini od 170 kilometara na sat iz svakog je aviona ispuštena tona posebnog otrova za tretiranje komaraca.
Naziv Air Tractor samoje trenutačno opravdan jer u ovom "letećem traktoru" nema klime i audiosustava kojima su današnji moderni traktori opremljeni. Naime, leti se u Antonovu An-2, ruskom avionu čiji su prvi primjerci proizvedeni 1939. godine, a u praktički neizmijenjenom obliku proizvodi se i danas. Pokreće ga motor od 1.000 konjskih snaga, a može poletjeti do visine od pet kilometara. Jedini ispravni primjerci u Hrvatskoj, kaže Miroslav Vlašić, nalaze se upravo u Osijeku, a proizvedeni su 1984. i 1986. godine.
Autor: Ivan Sekol/Glas-Slavonije.hr
Foto&video: Antonov
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (8)