Vježbaonica 031: Voda - neizostavni dio ljetnog treninga
07.06.2011. 9:31

Čak se i prilikom svakodnevnih aktivnosti pojačano znojimo, već pri kratkoj šetnji, a naročito prilikom vježbanja i treniranja bilo koje vrste, količina izlučlenog znoja mjeri se u litrama. Pri umjerenoj temperaturi zraka i treningu srednjeg intenziteta, moguće je izgubiti litru do dvije tekućine na sat, a u ljetnim klimatskim uvjetima ove se vrijednosti strmoglavo penju. Iako mnogi vježbači pojačano znojenje doživljavaju kao pozitivan gubitak na kilaži i gubljenje suvišne tekućine u organizmu, ono pri visokim temperaturama može biti vrlo ozbiljno, pa i opasno. Tjelesne i mentalne sposobnosti slabe pri dehidraciji od jedan do dva posto, a već pri gubitku tjelesne tekućine od sedam posto može doći do kolapsa organizma!

Svako smanjenje količine tekućine u tijelu ne znači nužno i stanje dehidracije. Naime, stanje blago smanjene količine tekućine u organizmu naziva se hipohidracija i vrlo se lako nadoknađuje unosom tekućine – prije, za vrijeme i nakon vježbanja. Sportaši dobro znaju da povećana količina vode u organizmu (hiperhidracija) čak poboljšava sportske rezultate, no i tu je bitno ostati u određenim okvirima, budući povećana količina tekućine u želucu može samo smetati pri tjelesnoj aktivnosti.
Što i koliko piti?
Gubitak tekućine za vrijeme aktivnosti uglavnom ovisi o intenzitetu znojenja, intenzitetu aktivnosti, temperaturi i vlažnosti zraka, kao i opterećenosti probavnog sustava. Obično se kaže kako bi minimum unesene tekućine trebao biti 8 čaša vode na dan. Znači, ukoliko se ustajete u 7 i liježete u 23 sata, čaša vode svaka 2 sata osigurat će minimum neophodne rehidracije tijekom dana. Svaka pojačana tjelesna aktivnost, kao i visoke ljetne temperature, zahtijevaju i povećanje unosa tekućine. Rekreativcima koji će odraditi trening unutar jednog sata za nadoknadu tekućine dovoljna je čista voda, dok će sportaši koji treniraju duže i intenzivnije morati posegnuti za napitcima obogaćenim elektrolitima pa čak i ugljikohidratima.

Za rekreativce – početnike svakako je potrebno naglasiti da ne pretjeruju s unosom vode, kako ne bi opteretili želudac. Najbolje je piti dva do tri gutljaja svakih 10 do 15 minuta za vrijeme treninga i nešto veću količinu tekućine po njegovom završetku. Također, unos alkohola i kave u organizam pojačava učinak dehidracije, stoga se ne preporuča u kombinaciji s treningom.
Pridržavamo li se ovih nekoliko jednostavnih pravila, nema potrebe za prekidom bavljenja tjelesnom aktivnošću preko ljeta. Ručnik u jednu ruku, bočicu vode u drugu i pravac dvorana, dočekajmo jesen u formi!

Objavio: Bojana |
Komentari (1)