Poslodavci inspektorima: Ne budite "kaznena bojna"
22.03.2012. 17:40

Mirko Falamić, predsjednik Regionalnog ureda HUP-a, istaknuo je da je tijekom prošle godine u njegovoj tvrtki Fami d.o.o. Rakitovica zabilježen "dolazak nebrojenog broja inspekcija i inspektora raznih vrsta, a jedan broj ih je došao i nekoliko puta".
Najviše ga, pak, ljuti činjenica da inspektori dolaze i na anonimne prijave, čiji sadržaj za njega kao poslodavca ostaje tajan, no prema onome što su inspektori tražili, očito je riječ o "anonimkama" njegove izravne konkurencije koja mu i na taj način želi naštetiti. Čest dolazak inspektora u tvrtku, ističe Falamić, "jedino je moguće razumjeti nečijim interesom da se na koljena bace i preostali preživjeli hrvatski proizvođači za račun uvoznih lobija".
Čelnici Regionalnog HUP-a požalili su se i na prevelik broj zakona i propisa, njih više od 200, koji su ponekad i proturječni. Uz to, počesto doneseni zakon još i ne zaživi, a već dobiva izmjene i dopune, što je poslodavcima teško pratiti. Predstavnici poslodavaca zaključili su kako inspektori ne bi smjeli biti "kaznena bojna".
I doista je Područna jedinica Osijek Državnog inspektorata, istaknula je to njezina pročelnica Vesela Jezerčić, sa svojih 120 inspektora u prošloj godini ostvarila "zavidne rezultate". Gospodarski inspektori obavili su 12.329 inspekcijskih nadzora na pravnim i fizičkim osobama, kojima je izvršeno 69.259 kontrola promjene propisa te utvrđene 3.192 povrede.
Inspektori rada (radni odnosi) obavili su 3.260 inspekcijskih nadzora u kojima su obuhvatili 30.037 radnika, dok su inspektori za zaštita na radu obavili ukupno 1.783 inspekcijskih nadzora i 6.667 kontrola primjene propisa, a slični su rezultati i ostalih inspekcijskih odjela.
Davorin Slišković iz tvrtke Kanaan Donji Miholjac, ukazao je na potrebu ponovnog uvođenja preventivnih inspekcijskih kontrola, kako inspektori i za najmanje propuste, koji se mogu vrlo brzo ispraviti, ne bi odmah naplaćivali visoke kazne.
Ivan Sarić, pravni savjetnik HUP-ova Regionalog ureda Osijek, potaknuo je temu rada na određeno vrijeme, tražeći pritom od inspekcije veću fleksibilnost kako bi poslodavci mogli zapošljavati dobre i pritom imati veće mogućnosti otpuštanja loših radnika. Poslodavci su se žalili i na visoke kazne, primjerice od 30.000 kuna, čak i za trivijalne slučajeve kada tvrtka sa samo jednim danom zakašnjenja radniku izda rješenje za korištenje godišnjeg odmora.
- Kazne doista jesu visoke - složila se i pročelnica Vesela Jezerčić, i istaknula da su stoga tijekom prošle godine i predložili čak stotinjak izmjena zakona i propisa, te izrazila uvjerenje da će se "na tome planu ipak ponešto početi mijenjati, poglavito u slučajevima gdje nije bilo namjera zakidanja prava radnika".
Veća pozornost sivoj ekonomiji
Inspektori Državnog inspektorata u sljedećem će vremenu, sukladno novim zakonskim rješenjima, dati i veći obol zaustavljanju rastuće sive ekonomije. Prema riječima pročelnice Vesele Jezerčić, i u osječkoj Područnoj jedinici Državnog inspektorata bit će uvedeni posebni inspekcijski odjeli za nadzor nad neregistriranim obavljanjem djelatnosti te nezakonitim zapošljavanjem radnika.
Tekst: Nikola Vukadinović/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (8)