Pred stečajem pet tvrtki u Osječko-baranjskoj županiji - jedva imaju za plaće radnicima
26.04.2012. 11:26

Stečaj visi i nad IPK Tvornicom ulja Čepin d.o.o., kako smatraju u sindikatu, i to unatoč tomu što je uprava nedavno izjavila kako će država nastojati spasiti tu tvrtku. Naime, proizvodnja u čepinskoj uljari još uvijek nije pokrenuta te veći dio od ukupno 207 radnika kojima država još uvijek redovito isplaćuje plaće i doprinose nema posla.
Jedva imaju za gole plaće
Sve te tvrtke realno su stekle uvjete za stečaj, kaže Kopić te dodaje da s velikim teškoćama rade već duže vrijeme, u blokadi su, a iz redovnog poslovanja do sada su uspijevali radnicima isplaćivati gole plaće bez uplate poreza i doprinosa.
Međutim, budući da je od 1. travnja na snazi tzv. Linićev zakon, prema kojem više (od 1. svibnja, kako je prekjučer najavljeno) nije moguće isplaćivati radnicima plaće a da nisu isplaćeni doprinosi, za te bi radnike mogla doći u pitanje i isplata plaća, ali i opstanak radnih mjesta.
Kopić navodi da je u većini navedenih tvrtki stanje vrlo teško, između njih i u Slavoniji MK.
- Slavonija MK s tristotinjak radnika u većinskom vlasništvu države sedam godina ne plaća doprinose. S tolikim brojem radnika uz lohn poslove ta tvrtka teško ima za plaće. Budući da država, kao većinski vlasnik Slavonije MK, snosi i dio odgovornosti, nadamo se da će pronaći model i pomoći da se izbjegne klasični stečaj. Naime, Uprava je prije 20-ak dana podnijela zahtjev za stečajem, međutim na pritisak nas sindikata povukli su ga - kaže Kopić.
Međutim, Ivan Klanac, predsjednik Uprave Slavonije MK, kaže kako su pronašli nove poslove i da čine sve da opstanu na tržištu.
- Nama je prioritet da tvrtka koja zapošljava najkritičniju radnu snagu, pretežito žene, opstane, a ne da završi opet u stečaju jer bi to u tom slučaju moglo značiti i likvidaciju tvrtke - kaže Klanac, koji je na pitanje je li točna tvrdnja sindikata da je prije 20-ak dana predao zahtjev za stečaj, samo kratko odgovorio da se u tvrtki ponašaju u skladu sa zakonskim okvirima.
U problemima je, navodi Kopić, još jedna tekstilna tvrtka s područja Županije, Prvi maj Laslovo, koji zapošljava 135 radnika.
- Zbog teškoća u koje je zapala tvrtka Prvi maj, njezina je uprava nedavno namjeravala proglasiti tehnološkim viškom sve radnike, što mi u sindikatu nismo prihvatili. Naime, plan je bio da nakon toga, ako nađu nove poslove, dio radnika, njih 20 do 30, povuku iz otkaznog roka - kaže Kopić.
Država mora pomoći
Dražen Stjepanek, predsjednik Uprave Prvog maja, kaže da to nije baš sve tako bilo, odnosno da se radilo o nekim razmišljanjima o mogućem zbrinjavanjuju viška radnika, o čemu je sindikat bio upoznat.
- Istina je da smo mi do prije šest mjeseci uredno podmirivali plaće i doprinose. Međutim, tržište je takvo kakvo jest a tekstilna industrija ne trpi visoke poreze i doprinose. Isplatili smo plaću za veljaču, a o stečaju ne razmišljamo. Međutim, mogu nas u stečaj poslati i dobavljači i država. Ne znam kako ćemo u ovim najnovijim okolnostima biti u stanju isplaćivati i dobavljače i plaće i doprinose. Očekujemo pomoć od nacionalnog Programa za tekstilnu industriju u koji smo se prijavili - kaže Stjepanek.
Kopić navodi da sindikat nastoji da se država što više angažira i da se što više tvrtki i radnih mjesta spasi, posebice gdje je ona najveći vlasnik.
- Mi ne podržavamo isplatu plaća bez doprinosa, ali ako je to država godinama dopuštala, treba im sada i pomoći, a ne naglo preko noći presjeći i ljude slati na Zavod za zapošljavanje - kaže Kopić, te zaključuje da se boje što tek donosi jesen.
OLT dužan za doprinose i poreze na jednu plaću
Osječki OLT uspijeva redovito isplaćivati plaće za svojih stotinu uposlenika.
- Prošlog tjedna isplatili smo plaće za ožujak ove godine sa svim porezima i doprinosima državi - kaže Ante Ćerluka, predsjednik Uprave OLT-a, te dodaje da prema državi imaju dugovanja za neisplaćene poreze i doprinose samo za jednu plaću, no da će i to uskoro biti riješeno.
I u Opeki kasni jedna plaća
Osječkoj tvrtki Opeka d.d. rastu proizvodnja i prodaja. To, prema riječima Marije Nađ, predsjednice Radničkog vijeća, obećava i redovitiju isplatu plaća (bez udjela bonova), koje sada kasne jedan mjesec. Pri kraju su i dogovori s Vladom da se poslovni prostori tvrtke u Bizovcu kompenziraju za dugovanja prema državi i time plate i dugovanja za neisplaćene poreze i doprinose za 14 mjeseci.
Tekst: Zdenka Rupćić/N.V./Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031
Pročitajte i...
Erdutski vinogradi pred stečajem?
Iz MIO-a odlazi pedesetak radnika
Za zbrinjavanje viška radnika čepinske uljare treba 10 mil. kn
Orešković: Čepinska uljara bez vlastite sirovine neće opstati
Čepinska uljara neće ići u stečaj
Novo vodstvo Čepinske uljare [Vijesti Osječke TV]
Najteže stanje u čepinskoj uljari, Gaju i Erdutskim vinogradima
Država u čepinsku uljaru uložila 40 milijuna eura i nije ju briga što propada
Pipunić: Imam rješenje za spas čepinske uljare
Slavoniju MK od likvidacije može spasiti jedino država
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (9)
Rupčićka srami se što ne znaš svoj posao. Da te podsjetim da se informacije provjere prije nego ih pustiš na štampanje