Hidroelektrana na Dravi počinje se graditi 2014. godine
04.10.2012. 19:47

Kako je riječ o jednom od Vladinih kapitalnih projekata, on će zahtijevati angažman niza ministarstava i suradnju s jedinicima lokalne uprave i samouprave jer je riječ o važnom i značajnom višenamjenskom projektu ne samo za županiju već i za cijelu istočnu Hrvatsku. Naime, nova hidrocentrala će biti od velike važnosti za ovo područje zbog proizvodnje električne energije ali i zbog potreba navodnjavanja te je stoga ovaj projekt prihvaćen od strane svih dionika kao jedan od prioriteta.

Predstavnici HEP-a su naveli kako planiraju početi s izgradnjom ove strateški značajne investicije u drugoj polovici 2014. godine. Također su naveli kako je najveći problem, pored financiranja, taj što do realizacije takvih projekata treba proći puno vremena, barem 3 do 4 godine.
Da podsjetimo, Višenamjenski hidrotehnički sustav za uređenje voda i zemljišta (VS) Osijek definiran je Prostornim planom Osječko-baranjske županije iz 2002. godine i Strategijom prostornog razvitka Republike Hrvatske. Ukupni troškovi investicije procjenjuju se na dvije i pol milijarde, od čega će Hrvatska elektroprivreda d.d. i Hrvatske vode osigurati 75%, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva 10%, Hrvatske autoceste d.o.o. 10% te Osječko-baranjska županija 5% ukupnog iznosa. Studija opravdanosti i izvodivosti investicije napravbljena je još 2007 godine, no obzirom na složenost projekta i odlučeno je Studiju dati na reviziju neovisnim revizorima te napraviti Studiju procjene utjecaja na okoliš. U prosincu prošle godine proveden je postupak javne nabave za izradu Stručne revizije i odabrana je ponuda tvrtke Hidrokonzalt d.o.o. iz Zagreba, a započet je i postupak javne nabave za izradu Studije o utjecaju na okoliš.

Osim nove hidroelektrane, razgovaralo se i o drugim gorućim problemima u županiji, prije svega nedovoljnih površina pod sustavom navodnjavanja. Ovoljetne suše ponovo su ukazale na potrebu dograđivanja već postojećeg sustava navodnjavanja. Trenutno Osječko-baranjska županija ima između 3 i 5 hektara navodnjavanih površina, a plan je do 2020. godine dobiti novih 13.5 tisuća hektara. Županija ima čak 14 projekata za izgradnju sustava navodnjavanja koji se nalaze u projektnoj fazi ukupne vrijednosti preko 560 milijuna kuna koji će se aplicirati prema fondovima Europske unije.
Znajući koliko je ovo osjetljivo pitanje, ne samo zbog skupoće gradnje već i zbog utjecaja hidroelektrana na okoliš, krene li se doista s ovim projektom možemo očekivati žestoke prosvjede udruga za zaštitu okoliša poput onih vezanih uz hidroelektranu Omble. Dakle, čak i bez suša i tropskih temperatura, očekuju nas vrući dani...

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (9)