Vježbaonica 031: Besplatna rekreacija i fitness prese....nje?
24.11.2012. 11:38
.jpg)
Kada se odlazak u teretanu naziva “fitnes preseravanjem”, a važnost brige o tijelu trpa u isti koš s “kupnjom novog auta i Gucci naočala”, čini se kako svijest o vježbanju kao prevenciji od brojnih ozljeda, bolesti, iskrivljenja kralježnice, pretilosti i brojnih drugih patoloških stanja ima pred sobom još poprilično dug put do prosječnog hrvatskog mozga.
“Rekreacija je potpuno besplatna”
Dobro jutro! Oduvijek bila i zauvijek će biti besplatna – za sve koji imaju volje. Osobno bih kretanje na svježem zraku stavila na vrh liste rekreativnih gibanja, bilo da se radi o trčanju, hodanju, planinarenju, vožnji bicikla, rola, skijanju ili bilo čemu drugom što se prakticira na otvorenom. Sat vremena provedenih na čistom zraku, uz tjelesne, ima i nebrojene pozitivne psihičke učinke – od opuštanja, smirivanja, punjenja pluća i krvotoka svježim kisikom do jačanja imuniteta i drastično boljeg raspoloženja, a osjećaj nakon sat vremena u prirodi ne može se mjeriti ni s jednom dvoranom. Nekada sam vrlo često trčala, danas uglavnom hodam, po svim vremenskim uvjetima. Jedan do dva sata dnevno po vrućini, hladnoći, kiši, suncu, snijegu, magli, čak i u trudnoći – 365 dana u godini, bez iznimke. Ništa nije bolje od toga.
.jpg)
Vježbanje u teretani ili grupi
Unatoč nebrojenim pozitivnim učincima rekreacije na otvorenom, mnogo ljudi se ipak odlučuje za udobnost fitnes centara – upravo zbog izbjegavanja navedene vrućine, kiše ili hladnoće, ili jednostavno zato što tako više vole i bolje im odgovara - u dvorani je uvijek temperatura optimalna. I još važnije – mnogi se odlučuju na vježbe uz kvalificiranog trenera/voditelja jer većina prosječnih rekreativaca preferira vođeni trening. Grešaka za ispraviti ima uvijek, a vrlo često i stvari na koje se mora dodatno pripaziti. Kada se radi o osobama treće životne dobi, trudnicama, osobama sa određenim ozljedama, bolovima ili iskrivljenjima, svakako je bolje i sigurnije vježbati uz školovanog trenera, koji će znati kako modificirati kontraindicirane vježbe, izolirati ozlijeđeni dio tijela, odnosno izbjeći pokrete preagresivne za početnike i nedovoljno pripremljene vježbače. Mnogi kažu i kako se sami ne mogu natjerati na trening, pa je znatno lakše kada to trener učini za njih. Stvar je čisto osobnog interesa, prioriteta, ukusa i odabira.

Zato omogućite svome tijelu zdravu dnevnu dozu kretanja, jer je lokomotorni sustav stvoren isključivo i samo za to, a sve što ne prakticira svoju osnovnu funkciju – s vremenom propada. Potpuno nebitno hoće li to biti šetnja, trčanje, teretana, aerobik ili neki drugi oblik grupnog vježbanja. Kretanje oslobađa endorfine (tzv. hormone sreće) u tijelu, čini vas gipkijim, snažnijim, zdravijim, fizički sposobnijim, bolje raspoloženim i najvažnije - ne mora koštati baš ništa!

Objavio: Bojana |
Komentari (1)