Ruski Gazprom kod Osijeka gradi plinsku elektranu od 500 MW?
18.01.2013. 14:28

Hrvatski priključak na Južni tok, dužine 100 kilometara i vrijednosti oko 60 milijuna eura, Hrvatska bi trebala izgraditi do prosinca 2016. godine. Tako je dogovoreno u akcijskom planu realizacije hrvatskog spoja na Južni tok, 16 milijardi eura vrijedan plinovod čiji glavni pravac prolazi kroz Srbiju, koji su jučer potpisali Alexander Medvedev, zamjenik glavnog izvršnog direktora ruske kompanije i predsjednik uprave Plinacra, Mladen Antunović.
Potpisani akcijski plan predviđa etape ovog zahtjevnog projekta, od osnivanja zajedničke tvrtke Južni tok Hrvatska u kojoj će Gazprom i Plinacro imati jednak udio u vlasništvu, preko izrade idejnog projekta, raspisivanja natječaja za nabavu opreme, odabira izvođača radova do početka radova koji se očekuje u srpnju 2015. godine, a završetak u prosincu 2016.
Plinovod će u Hrvatsku ulaziti u Sotinu kod Vukovara, a zatim će se trasom Janafovog naftovoda protezati 100 kilometara do Slobodnice kod Slavonskog Broda. Kapacitet kraka osigurat će godišnji transport od oko 2,7 milijardi kubičnih metara plina. Za Plinacro je ovaj posao veoma isplativ, ali se očekuje da će biti dobar i za hrvatske građane kao krajnje potrošače.
Naime, Gazprom ne želi ulagati samo u Južni tok nego i u plinske elektrane, pa se ponovo lansirala priča o tome kako namjeravaju graditi elektranu kod Osijeka, instalirane snage 500 MW. Alexander Medvedev to nije izrijekom potvrdio, ali je nakon sastanka s Predsjednikom Republike Ivom Josipovićem i potpredsjednicom Vlade Vesnom Pusić u izjavi za medije naglasio kako je Gazprom zainteresiran, osim za gradnju plinske elektrane, za proizvodnju i distribuciju njezine energije u suradnji s HEP-om, za isporuku plina na hrvatsko tržište, kao i za mogućnosti povećanja količina isporuka i ponudu povoljnijih cijena.
Upravo je ovo posljednje možda i najzanimljivije za obične građane jer Gazprom se već dogovorio s kutinskom Petrokemijom za isporuku većih količina ruskog plina po 20 % nižoj cijeni od one koju traži Ina, a ruski je energetski gigant zainteresiran i za maloprodaju naftnih derivata u Hrvatskoj, kao i opskrbu hrvatskog transporta komprimiranim plinom. Ostvari li se sve to i Gazprom doista uđe na velika vrata u Hrvatsku, plin bi mogao pojeftiniti, kako za građane tako i za industriju.
Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (7)