Sramota: Dekan otkazao javnu tribinu o slučajevima 'Selotejp' i 'Garaža'
20.09.2013. 22:28

Iako im je dekan Bojanić, nakon dopisa kojim su ga podrobnije izvijestili o temi i sudionicima tribine, isprva odobrio za korištenje dvoranu Pravnog fakulteta, nakon što su o tomu prije desetak dana izvijestili mediji, predomislio se i uskratio im prostor. To je obrazložio činjenicom da se protiv petooptuženog Mirka Sivića i dalje vodi postupak pred pravosudnim tijelima.
U Inicijativi tumače da je dekan Bojanić odustao od ustupanja dvorane kako se održavanje takvog skupa na Pravnom fakultetu u Osijeku ne bi tumačilo kao pokušaj utjecaja na Sud. No budući da se Siviću sudi u izdvojenom postupku, a organizatori na javnoj tribini namjeravaju predstaviti pravomoćno utvrđene činjenice, dekanovo obrazloženje smatraju neutemeljenim i pretpostavljaju da se iza otkazivanja krije politički pritisak.
Dekan Bojanić jedini je još nepotvrđeni dekan osječkog Sveučilišta J. J. Strossmayera i o njegovu novome mandatu Senat Sveučilišta bi trebao odlučiti 30. rujna. Bojanićev zahtjev članovima Senata da mu obrazlože razloge zbog kojih mu još nisu potvrdili novi mandat, ostao je na neformalnom odgovoru rektorice Gordane Kralik da mu je to 'objasnila u četiri oka', na što on nije imao daljnjih primjedbi.
Naime, Bojanić je prije otprilike dva mjeseca priveden na obavijesni razgovor u USKOK, u sklopu nastavka akcije 'Indeks', u kojoj se istraživala korupcija i kupovina ispita na Pravnom fakultetu u Osijeku. Stoga se odugovlačenje s potvrđivanjem novog mandata dosadašnjem dekanu povezuje sa sumnjama u njegovu upetljanost u aktivnosti koje USKOK istražuje.
Kako su u međuvremenu ispitani svjedoci i izuzeti dokazni materijali, članovi Senata Sveučilišta po svemu sudeći željeli su odložiti odluku o Bojanićevu novome mandatu.
Budući da je jedan od studenata za koje se sumnjalo da su neregularno polagali ispite bio i Filip Glavaš, sin poznatijega Branimira osuđenoga upravo za zločine iz slučajeva 'Selotejp' i 'Garaža', odluka dekana Bojanića da javnu tribinu na kojoj bi se raspravljalo o tim temama skloni s fakulteta kojim rukovodi, sasvim je razumljiva.
Organizatori najavljuju da će na javnoj tribini predstaviti sve pojedinosti tih slučajeva, pravomoćno utvrđene činjenice i posljedice proizašle iz počinjenih ratnih zločina te njihova poricanja i relativiziranja.
Na tribini bi trebali govoriti programski direktor Inicijative Mario Mažić, koordinator Programa tranzicijske pravde Inicijative Sven Milekić, novinar Jutarnjeg lista Drago Hedl, monitorica suđenja za ratne zločine pri Documenti Jelena Đokić Jović, aktivist Inicijative Joco Glavaš i Marija Lovrić, udovica Branka Lovrića, jedne od žrtava u slučaju 'Selotejp'.

Tekst: Goran Flauder/tportal.hr
Pročitajte i:
Strah od ratnog zločinca: Nitko neće tribinu o ubojstvima u Osijeku
YIHR: Slučajevi "Selotejp" i "Garaža" – zločin, činjenice i posljedice - tribina
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (9)
A i sirotog Bojanića nemojmo više hebati, pa dosta mu je i vlastitog dužničkog ropstva! Treba odraditi vlastitu poziciju stečenu po zasluzi, vlastitim radom, zalaganjem & znanstvenim rezultatima! A to vam je gore nego kredit u švicarcima... Da sam se mogla pretvoriti u muhu na zidu kad mu je Keopsova sestra "u četiri oka" objašnjavala kako stoje stvari...
Prije nekoliko dana čujem trač (doduše) kako je naše sveučilište dobilo cca 300 000 kn po fakultetu za znanstveno-istraživački rad... Za cijelu godinu... Pa pomislim: zašto kupuju tako skup toalet-papir?! Mislim, drugačiji im i ne treba, obzirom na postignuća i znanstveni ugled.