Rezultati projekta obuke neplivača u centru za edukaciju u Orahovici
17.12.2013. 14:26
Poradi tih rezultata, a i činjenice da je objekt Centra za edukaciju u Orahovici jedinstven na prostoru Slavonije i Baranje, Gradsko društvo Crvenog križa Osijek i ove je godine uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u razdoblju od 01. listopada do 30. studenog provelo projekt pod nazivom "Obuka neplivača u Centru za edukaciju Gradskog društva Crvenog križa Osijek u Orahovici". Projektom je obuhvaćeno ukupno 325 djece trećih i četvrtih razreda sedam osnovnih škola s područja Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije: OŠ Antuna Gustava Matoša iz Čačinaca, OŠ Dore Pejačević iz Našica, OŠ "Mladost" iz Jakšića, OŠ Josipa Jurja Strossmayera iz Đurđenovca, OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Orahovice, OŠ Zdenka Turkovića iz Kutjeva i OŠ Mikleuš iz Mikleuša.
Plan i program obuke neplivača sastojao se od 20 nastavnih jedinica što je podrazumijevalo kontinuirani svakodnevni dolazak djece na bazen u okviru 2 tjedna. Osnovni je cilj 20-satnog programa naučiti učenike plivati proizvoljnom tehnikom, podučiti ih sigurnosti na vodi te snalaženju u urgentnim situacijama. Program obuke proveo je diplomirani kineziolog s višegodišnjim iskustvom u obuci neplivača, a napredak i znanje učenika mjeri se ljestvicom ocjenjivanja znanja plivanja čiji je autor prof.dr.sc. Nada Grčić-Zubčević, redovni profesor na katedri plivanje na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu.
U programu su ostvarene sve zadaće plana i programa, odnosno svi obrazovni, odgojni i kinantropološki aspekti. Projekt je uspješno proveden, što se može vidjeti iz samih rezultata. Naime od ukupno 325 učenika koliko je obuhvaćeno programom, njih 220, odnosno, čak [b]67,69% nije znalo plivati, afinalnim testiranjem jeutvrđeno da je čak 182 učenika, odnosno 82,73% nakon provedene obuke naučilo ovu životnu vještinu. Učenici koji su imali plivačko predznanje kroz obuku su usavršili tehniku plivanja. Provedbom navedenog programa problem neznanja plivanja učenika 3. i 4. razreda osnovnih škola smanjen je u velikoj mjeri. Gotovo svi učenici kroz metode rada oslobodili su se straha od vode, a istaknuti rezultati smanjuju i mogućnost tragičnih vijesti o utapanju djece na području Slavonije, što je ujedno i najveći uspjeh ovoga projekta.
Tekst: GDCK Osijek
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (3)