Koja je osječka turistička priča?
07.06.2015. 21:01

Osim što je prihodom premašila čuvenu 2008. godinu, prošla se turistička godina, po riječima resornog ministra Darka Lorencina, pokazala i znatno jačom u predsezoni i posezoni. To će reći da je u prvom, drugom i zadnjem kvartalu također premašen prihod – za 20 milijuna - iz već spomenute rekordne i predrecesijske 2008. godine. Iz toga se da zaključiti kako Hrvatska, malo pomalo, uspijeva produžiti turističku sezonu, a valjda i shodno tomu osnažiti kontinentalni turizam.
A gdje je u toj priči Osijek? Lani je u našem gradu neznatno povećan broj gostiju i noćenja u odnosu na 2013. godinu. Turističkih dolazaka bilo je 43.541, a noćenja 77.590 noćenja. Nakon 2009. godine, kada je zbog globalne i domaće krize općenito „pukla tikva“ i brojke se strmoglavile, u zadnje dvije godine turisti su se značajnije počeli vraćati na ovo područje. U Turističkoj zajednici Grada Osijeka dio tog oporavka detektiraju i u novouspostavljenim avionskim linijama u Zračnoj luci Osijek, napose onoj s Londonom. Pa kažu kako je sve više mladh Engleza koji dolaze u Osijek na vikend-provode. Ne treba, naravno, potcjenjivati ni tu skupinu turista već se boriti za svakog gosta, ali već samo isticanje tog podatka govori o tome koliko je ovdašnji turizam prepušten ćudljivim trendovima. Pa je i pitanje hoće li se ikakva turistička ponuda kreirati i za taj, nazovimo ga tako, tulumaški turizam.
Da se stvari donekle kreću u tom smjeru, govori i podatak kojeg također iznesoše nedavno u Turističkoj zajednici Grada Osijeka, a koji kaže da je lani značajno poraslo iznajmljivanje privatnih soba. Hotelski smještaj i dalje drži primat, no već je lani 21 posto turista više spavao u privatnim sobama koje se iznjamljkuju već za stotinjak kuna. Brojkom, riječ je o dvije tisuće gostiju - upravo onoliko za koliko je porastao ukupni broj turističkih gostiju u Osijeku! Trend je, dakle, očit i nije teško zaključiti da se većinom radi upravo o onim mladim Englezima ili kojima već, koji su Osijek prepoznali kao interesantnu destinaciju za vikend-provod, štogod pod tim podrazumijevali.
I sada kada su nam počeli stizati takvi gosti, na površinu izbija problem manjka smještajnih kapaciteta za mlade. Uređenje i otvorenje multifunkcionalnog hostela u Tvrđi (u prostoru nekadašnje Vojne pekare) najavljivalo se još od 2011. godine, a do danas nije ostvareno. Nevjerojatno je, zapravo, kako je zapelo baš na tom objektu koji bi bio namijenjen upravo onoj populaciji turista koji su se u međuvremenu „pojavili“ i čiji je broj u najznačajnijem porastu! Očito su privatnici, u ovom slučaju iznajmljivači soba i stanova, iskoristili priliku i pokazali se fleksibilnima i poduzetnima.
Kada smo već kod tih bombastičnih najava, valja podsjetiti kako se prije četiri godine, kada se počelo govoriti i o otvorenju još uvijek neotvorenog hostela u Tvrđi, najavljivalo i rekordnih stotinu tisuća noćenja godišnje. Kako vidimo, Osijek je i dalje debelo ispod te zavodljive brojke.
Iz laičkog kuta gledano, čini se kako se turistički djelatnici ne samo u Osijeku nego i u Županiji, pa i šire, nadmeću u osmišljavanju raznoraznih oblika turizama nudeći načelne koncepte, dok im realizacija konkretnih projekata teže ide od ruke. Kada se nabrajaju još neiskorišteni ili tek dijelom iskorišteni aduti kontinentalnog turizma, i kada se umno ističe kako se svijet sve više okreće etnoturizmu i s njime pod ruku gastroturizmu, onda se krenu nabrajati svi mogući turistički izmi koji bi se ovdje „trebali i morali“ razvijati: ruralni, ekološki, vinski, vjerski, botanički, lovni, konjički, zdravstveni, kongresni, čarter, kamp... To čak i nisu svi turizmi koji se spominju, dok se u isto vrijeme ne uspijeva osmisliti nekakva osječka ili županijska manifestacija čiji bi značaj nadišao lokalne granice i postao istinski turistički brend.
Jedina donekle takva je županijska manifestacija „Dani vina i turizma“ koja, priznajmo, izvan spomenutih granica i nema nekog većeg odjeka, te osječki Pannonian Challenge koji privlači mlade goste s raznih strana. No, nije da Osijek tijekom ljeta, a i čitave godine, nema turistički iskoristivih manifestacija. No koga će, osim već spomenutog pannonian Challenga, iz daljega privući Osječko ljeto kulture, UFO, svi oni sajmovi antikviteta i osječke ljetne noći? Dobitnu formulu možda ipak ne treba tražiti bogzna kako daleko. Tek dvjestotinjak kilometara zapadno i istočno nude se dvije: varaždinski Špancirfest i novosadski Exit. Možda bi njihovu formulu, naravno prilagođenu lokalnom ambijentu i okolnostima, trebalo iskoristiti pa Osijek ucrtati na turističku kartu izvan sjene Kopačkog rita, baranjskih vinskih cesta, Iločkih podruma... i to ne samo kao usputnu stanicu. A s obzirom na to da je osječka turistička špica u svibnju i listopadu, dakle u predsezoni i posezoni, i da je to najčešće vrijeme održavanja kongresa poput onog uistinu velikog i značajnog Ron Brown Foruma održanog ovog travnja, priču očito treba osmišljavati izvan dugog i gluhog toplog ljeta.
Ovako se osječka turistička priča, izuzev tih iznenada nastalih trendova poput mladih vikend-turista iz Engleske, svodi na pokoji kruzer koji sa svoje dunavske rute, ovisno o vodostaju, navrati do Osijeka. Taj povremeni „usputni“ turizam možda zvuči dobro u novinskim crticama ili turističkim statistikama, no Osijek od toga, priznajmo još jednom, nema neke velike koristi. Pa kad još usto mile strance, čim siđu s kruzera na Promenadi, dočekaju friško nasprejani kukasti križevi – eto ti nezaboravne turističke priče!

Tekst: Jaroslav Bradica
Pročitajte i ostale tekstove Jaroslava Bradice u kolumni Lijeva obala
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (1)