Višekatnice - prst u oko starog Osijeka
27.01.2007. 2:48
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_01_27_novogradnja_ilirska_rokova_zgrada_150.jpg)
To se ponajprije odnosi na prostore koji su do prije nekoliko godina bili prepoznatljivi po obiteljskoj stambenoj gradnji, a danas su ljudima u susjedstvu niknule višekatnice iz kojih novi stanari doslovno imaju mogućnost gledati u tanjur starosjediocima.
- Višekatne građevine na žalost u većini slučajeva nastaju na neprimjerenim lokacijama, odnosno na mjestima bivše obiteljske gradnje, čime se degradiraju prednosti oba načina stanovanja, a slika pojedinih ulica kao mirne obiteljske stambene gradnje trajno je narušena - kaže predsjednica Društva arhitekata Osijeka Željka Jurković.
Danas građani Osijeka gotovo svakoga dana zovu novinare kako bi apelirali na narušavanje urbaniteta i privatnosti. Međutim, njihove peticije i okupljanja nemaju odjeka jer je sve što se gradi pokriveno dozvolama i u skladu s Generalnim urbanističkim planom, kako starim, tako i novim. Stoga je jasno da najveća krivnja za narušavanje urbane slike Osijeka leži na bivšoj i sadašnjoj gradskoj vlasti, ali i samim arhitektima, koji pristaju na projektiranje takvih zgrada u neprimjerenim ulicama.
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_01_27_novogradnja_ilirska_zgrada_400.jpg)
- Na žalost, za vrijeme starog GUP-a nije se išlo u izmjene da se točno odredi koje su ulice podobne za višeetažnu gradnju. Novi GUP je u određenoj mjeri propisao strože kriterije, no smatram da ima još prostora za dodatno sužavanje izbora ulica za takvu gradnju, na čemu ćemo inzistirati kada uskoro krenu izmjene i dopune GUP-a. Točno je da najveća odgovornost leži na Gradu te urbanistima i arhitektima. Treba vratiti kulturu ponašanja u prostoru i svijesti da je to naš prostor - kaže Jurković.
Prema njezinu mišljenju, višeetažna gradnja trebala se usmjeriti na ulazne ili glavne gradske ulice širokog profila i sa svom potrebnom infrastrukturom. S obzirom na to da to nije učinjeno, danas u uskim uličicama novonastale zgrade obiteljskim kućama u potpunosti zaklanjaju prirodni izvor svjetlosti. Osim toga, mnogi investitori sebi uzimaju za pravo i biti dizajnerima, pa sami odlučuju i o bojama pročelja, koja su nerijetko šok za oko.
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_01_27_novogradnja_ilirska_zgrada_rusenje_400.jpg)
- Kada su boje u pitanju, to je prije svega stvar ukusa, ali i tu ključnu ulogu ima glavni projektant. Mi smo prije nekoliko godina u suradnji s Gradom htjeli uvesti institut koji imaju zapadnoeuropske zemlje poput komisije za lijepo, estetske policije ili glavnog gradskog arhitekta, ali nam na žalost Ministarstvo to nije odobrilo - objasnila je Jurković.
Pohvala Retfali Novoj
U cjelokupnom kaosu ima i dobrih primjera, kakvi su prema mišljenju predsjednice osječkog Društva arhitekata naselje Retfala Nova, čija je gradnja počela prije nekoliko mjeseci, a riječ o prvom organiziranom stambenom naselju u Osijeku u posljednjih 20 godina. Osim toga, Jurković je pohvalila i projekt obnove pročelja koji vodi Zavod za stanovanje, gdje građani osobno sudjeluju u uljepšavanju grada financiranjem obnove.
Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr
Objavio: Leon |
Komentari (9)