Dalmatinci su najsretniji, Slavonci i Ličani u najvećim prob
01.02.2007. 1:23
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_02_01_anksioznost_tuga_zamisljenost.jpg)
Veliki optimizam
Svaki je deseti građanin socijalni isključen, odnosno ne može ili teško može podmiriti osnovne životne potrebe, nezaposlen je te zbog lošega materijalnog stanja gotovo da i nema socijalnih kontakata. Ipak, socijalnu isključenost subjektivno osjeća čak 20 posto građana tri četvrtine živi ih na selu, 66 posto je žena, a 61 posto ima završenu samo osnovnu školu. Stanovnici Istre i Varaždinske županije najzadovoljniji su standardom, a Dalmatinci su pokazali najveću razinu sreće i zadovoljstva.
Podaci su to iz studije Ujedinjenih naroda "Neumreženi: Lica socijalne isključenosti u Hrvatskoj" koja će danas biti predstavljena u zagrebačkoj Starogradskoj vijećnici. Hrvati nisu zadovoljni sustavom socijalne skrbi, zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem, ali iskazuju zadovoljstvo životnim uvjetima i obiteljskim životom. Čak 62 posto građana misli da ima puno napetosti između bogatih i siromašnih te nemaju povjerenja u ljude. Gotovo nevjerojatno, dvije trećine stanovnika s optimizmom gleda na budućnost.
Sveobuhvatno istraživanje na 8534 ispitanika i 200 pružatelja usluga socijalne skrbi pokazalo je da socijalna isključenost prijeti osobama s invaliditetom, dugotrajno nezaposlenima, jednoroditeljskim i obiteljima s puno djece, manjinama (Romi i Srbi povratnici) te osobama starijima od 65 godina bez mirovine. Žene se češće osjećaju diskriminirano kad je riječ o zaposlenju i napredovanju.
Najveći su problem žene žrtve obiteljskog nasilja u svemu ih nadziru nasilni muževi, koji ih često drže i u potpunoj društvenoj izolaciji. Jednoroditeljske i mnogočlane obitelji u posebno su lošem položaju: izložene su većem riziku od siromaštva, teško kombiniraju poslovne i obiteljske obveze, a socijalne usluge nisu prilagođene njihovim specifičnim potrebama. Samohrani roditelji, unatoč kvalifikacijama, vrlo teško dolaze do radnog mjesta, a roditelji iz mnogočlanih obitelji zbog niske razine obrazovanja.
Starci bez mirovina
Istraživanje je potvrdilo i katastrofalan status starijih od 65 godina. Umirovljenički status jest problematičan, međutim u neusporedivo je lošijem stanju više od 130.000 građana koji nemaju prihoda i za koje UN predlaže isplatu tzv. socijalnih mirovina.
Autor: Nikola Sever Šeni/Vecernji-list.hr
Objavio: Leon |
Komentari (2)