Održana književna tribina
26.02.2007. 14:24
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_01_24_osjecki_knjizevni_petak_essegg_150.jpg)
Nakon kratkog pozdrava voditeljice Školske knjige Kristine Babić, o književnosti i njenom komunikacijskom značaju za moderno društvo govorio je moderator Tribine Krešimir Pećar.
Nakon uvodnog dijela tribine predstavljena je autorica Milica Krasnić iz Čepina. U predgovoru knjige priča "Znamenje sreće", recenzentica Marija Galić, između ostalog, je kazala: "U svojim alegorijskim pričama Milica Krasnić nas kroz svijet ptica provodi životom ljudi, svojim unutarnjim borbama, sumnjama, ali i prelijepim općeljudskim vizijama dobrote, ljubavi i mira. Njezinu srodnost s prirodom koja, kako kaže u Priči o godišnjim dobima, "...poput ljubavi prašta, smiruje, zataškava ono što je ružno..." upotpunjuje srodnost s čovjekom koji je njezin i dobrotvor i zlotvor i rušitelj i graditelj...". Pjesnik Anđelko Kovačević je nakon obraćanja same autorice prisutnima ovo predstavljanje upotpunio kraćim čitanjem iz njezine knjige "Znamenje sreće".
U prikazu knjige "Lice i naličje" autorice Amele Islamović, Katarina Kolarić-Jerković iz Našica ukazala je, kroz prikaz Ilije Matića, da se za zbirku "Lice i naličje" ove mlade Brčanke, a koja se sastoji iz dva ciklusa, može kazati sa sigurnošću da ona preteže na ljubavnu i refleksivnu poeziju, prošaranu lirskom prozom. "No ne može se za nju kazati s tom istom sigurnošću da je rezultat kontuiniranog pjesničkog razvoja i sazrijevanja, jer njega je napisala mlada osoba s nepunih dvadeset godina, osoba koja je tek zakoračila u čari pjesništva. No, ovo o mladosti pjesnikinje ništa ne umanjuje vrijednost rukopisa. Dapače.", kazala je Katarina Kolarić-Jerković. "Ameline pjesme su rezultat njezine pjesničke reakcije na svijet, na život, na stvarnost, na tugu za izgubljenom mladosti, na smisao i besmisao našeg trajanja ovdje. Motivi njezinih pjesama imaju uvijek i isključivo univerzalnu, općeljudsku dimenziju i nikad regionalnost. Ona ne pjeva samo čovjeku ove ili one regije, samo svom gradu iako ga mirišemo kroz neke pjesme, ona pjeva svima i svakome. Ovaj rukopis pun je pitanja koja Amela, osim što postavlja sebi, postavlja i svijetu odraslih. Rukopis prvijenac na neki način ispunjava i prazninu razumijevanja događaja u jednom prostoru zgusnutog vremena. Njezine pjesme su toliko bogate, nabrekle od doživljenosti svijeta, dok ih iščitavamo nižu se kao slike "neumitni su svjedok jedne mladosti, kadrirane spontano i iskreno, prate zbivanja, detalje, opisuju i donose zornu sliku vremena u kojem su nastale...", kazala je na kraju predstavljanja Katarina Kolarić-Jerković.
Da je druga tribina Osječkog književnog petka bila i te kako uspješna ukazuje i to da je knjižara Školske knjige ponovno bila ispunjena do posljednjeg mjesta.
Na tribini je sudjelovala još i mlada Barbara Ištuk iz Vukovara kojoj će u okviru Humanitarnog projekta Knjiga za mladež Hrvatske uskoro biti objavljen pjesnički prvijenac.
Klara Matić-Benčik, prof.
Objavio: Nandino |
Komentari (0)