Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Što se događa s dvoranom Gradski vrt? Kada će se konačno nastaviti radovi na već pola godine pustom gradilištu, koliko će uistinu koštati najveći osječki poslijeratni projekt, dokle su stigli pregovori s Vladom RH o sufinanciranju? Što se događa u odnosu Grad - javni partner/izvođač radova (međunarodni konzorcij SportStadiaNet) - vode li se uistinu pregovori o smanjenju cijene, nije li ona trebala biti definirana tijekom natječaja kada je taj konzorcij i dobio tako bitan postao te, u krajnjoj liniji, zar je moguće da gradske stručne službe nisu dovoljno temeljito proučile ponudu pa su naknadno otkriveni dodatni milijuni koji će kroz godine nepovratno kapnuti iz gradske blagajne?

O dvorani, njezinoj cijeni i gradnji čak ni viskopozicionirani gradski dužnosnici nemaju mnogo informacija. Tako bi i dogradonačelnik, dr. Vladimir Šišljagić (trenutno jedan od troje članova Poglavarstva koji su u Osijeku) volio znati odgovore na ta pitanja, a zna se čuti da ni gradonačelnik Anto Đapić, koji je u projekt intenzivno uključen od njegova početka, ne zna sve te detalje. Ključeve “sefa” u kojemu se nalaze odgovori na misterij dvorane u Gradskoj upravi drži jedan čovjek - Tone Papić, član Poglavarstva zadužen za urbanizam i građevinu. On, međutim, ne otkriva mnogo.

- Pregovori su još uvijek u tijeku, privodimo ih kraju, upravo prolazimo posljednje dijelove ugovora. Golem je to materijal, ugovor čine dva puna registratora, a mi prolazimo stavku po stavku. Osim toga, partneri su u Njemačkoj i Švicarskoj pa moraju dolaziti po materijale, što je dodatni problem - kaže Papić.

Jedna od ključnih stavki pregovora je cijena koju će Grad morati platiti. Posljednjih se dana čuje da će ona biti snižena za 30 posto, što je dogovoreno tijekom zajedničkog sastanka povjerenstva Vlade i Grada s predstavnicima SprotStadiaNeta. Prema toj računici, cijena gradnje i 25-godišnjeg najma dvorane smanjena je sa 625 na oko 440 milijuna kuna. Međutim, ništa još nije potpisano.

- Da, još ništa nije do kraja definirano, još se može mijenjati, no to je sve što za sada mogu reći - kaže Papić i obećava kako će se za dva-tri dana sve znati.

Građani željno očekuju odgovor na pitanje kako je moguće da je privatni partner nakon zaključenog natječaja spreman rušiti cijenu za čak 30 posto; s obzirom na to da definitivno nije riječ o nimalo neozbiljnim tvrtkama-članicama konzorcija, zar je cijena bila toliko “napumpana”?

Inače, prije slanja ugovora Vladi na potpis mora ga usvojiti i Gradsko poglavarstvo. Radovi, drugim riječima, neće početi “sljedeći tjedan”. Priznaje to i Papić, pa, upitan za najoptimističniju varijantu, kaže kako radnike u Gradskom vrtu očekuje početkom rujna.

Na činjenicu da gradilište već pola godine obrasta u korov, Papić kaže: “Pa što? Još uvijek imamo dovoljno vremena, dvorana će biti napravljena na vrijeme. Daleko smo odmakli u odnosu na druge, Split je tako tek ovih dana prihvatio ponudu, još nisu riješili ni imovinsko-pravne odnose na parceli, a kamoli ostalu dokumentaciju. Daleko smo odmakli ispred drugih”.
Daleko odmakli jesmo, no čini se da jedini ne znamo koliko će dvorana koštati...

Kako se povećavala cijena?

Mnogi građani ovih su nas dana upitali zašto je cijena sa 180 milijuna, preko 220, narasla na 625 milijuna kuna (te će navodno biti snižena na oko 440 milijuna; s druge strane pojavile su se špekulacije da bi ukupni iznos kroz godine mogao narasti i na milijardu kuna). Odgovor daje Tone Papić. “Iznos kojim se na početku projekta baratalo bila je cijena samo gradnje dvorane. Danas, kada govorimo o javno-privatnom partnerstvu, u iznos su uz cijenu gradnje uračunati i troškovi kredita, kamate, najma, održavanja, režija... Stoga i razlika u cijeni”, kaže Papić. No, dvorana će nedvojbeno biti lijepa.

U prvoj fazi za potrebe rukometnog SP-a imat će veliku dvoranu s 5.000 mjesta i atletski tunel, na nakon njega kompleks Gradski vrt sadržavat će dvije manje dvorana od 3.600 i 1.300 mjesta, dvije dvorane za borilačke sportove bez gledališta i atletski tunel.

Autor: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
08-05-2007 06:40:14 am :: mvarga
Da istina je. Kad se počelo skupljati prve ponude i kad se naručivo idejni projekt (2002.) cijena je bila oko 100 mil kuna. Siguran sam da bi sama izgradnja mogla biti manja od 150. mil kuna ako bi se gradski vlastodršci angažirali i za svaku veću grupu radovo raspisivali posebne natječaje što je moguće po zakonu (npr. zidanje i žbukanje, ravnanje i bojanje, izolacija i fasada, grijanje i klimatizacija itd.).
Ali komotnije je upakirati sve u jedan paket, raspisati jedan natječaj i čekati da se završi.
Zašto gledati baš na svaki miljunčić kada se plaća iz zajedničke kase? Svjesni su toga stranci pa znaju koliko mogu spuštati cijenu. Vjerujem da mogu još barem 15-20 milijuna sniziti troškove, a da ne trepnu. Ali čemu.
Pa treba donirati nešto i za predizbornu kamapanju.
08-05-2007 08:52:01 am :: El-Fatih
"Koliki su zapravo troskovi...." = Samo nebo zna....
Re: Što se događa s dvoranom Gradski vrt?
08-05-2007 11:33:27 am :: Monstrum
Kontam si da bi sve moglo završit kao izgradnja trga s prekoračenjem budžeta od preko nekoliko miliona kuna, il bi neko nekom mogao podarit posao, pa sukob interesa, pa pokrast novce, kako kod nas to uglavnom završava.
08-06-2007 06:47:31 am :: mvarga
Kad se Trg počeo raditi planirano je bilo oko 15 mil. Tada su se radovi počeli slagati jedan na drugi tako da u konačnici nije ispalo ispod 70 mil. Tu su samo direktni troškovi. Indirektni (slab promet trgovina na trgu i pothodniku, vožnja vlastitim prijevozom zbog blokade javnog prijevoza, češće pranje i čišćenje zavjesa zbog prašine i zatvaranje prozora) se nikada neće saznati, a i bolje. Kad bi se sve unaprijed izračunalo nikada se ne bi krenulo u neku investiciju. Imamo lijep trg (osim ružnih staklenika i bedasto skupih klupa) i to je bar nešto.
Monstrum je napisao/la: ›
Kontam si da bi sve moglo završit kao izgradnja trga s prekoračenjem budžeta od preko nekoliko miliona kuna, il bi neko nekom mogao podarit posao, pa sukob interesa, pa pokrast novce, kako kod nas to uglavnom završava.
08-06-2007 10:55:38 am :: diva
tko je od vas išao dići kredit (za neki svoj projekt, stan, auto..) a da nije znao potreban iznos i kolike su kamate?
08-06-2007 11:11:56 am :: mvarga
diva je napisao/la: › tko je od vas išao dići kredit (za neki svoj projekt, stan, auto..) a da nije znao potreban iznos i kolike su kamate?
nitko normalan
08-06-2007 11:50:02 am :: hogar
"- Pregovori su još uvijek u tijeku, privodimo ih kraju, upravo prolazimo posljednje dijelove ugovora. Golem je to materijal, ugovor čine dva puna registratora, a mi prolazimo stavku po stavku. Osim toga, partneri su u Njemačkoj i Švicarskoj pa moraju dolaziti po materijale, što je dodatni problem - kaže Papić."

Kako Papić radi i razmišlja to je već viđeno na djelu..."Osijek grad osmišljenog urbanizma i funkcionalnog prometa"

Ali što mu znači da moraju dolaziti po materijale i da to stvara probleme...

Kakove materijale...?
Ako misli na papire...
Da li postoje eletronski mediji i zašto se njima ne koristi ?
Ili je u pitanju neka druga vrsta materijala...?
Kojih ? Možda beton, opeka ili nešto slično ? Hm ?
Da li netko zna ?
08-06-2007 11:54:37 am :: hogar
“Iznos kojim se na početku projekta baratalo bila je cijena samo gradnje dvorane. Danas, kada govorimo o javno-privatnom partnerstvu, u iznos su uz cijenu gradnje uračunati i troškovi kredita, kamate, najma, održavanja, režija... Stoga i razlika u cijeni”, kaže Papić.

Da li netko osim Papića razumije ovaj komentar?

Što je investicija, a što održavanje ?

Da li u investiciju ide održavanje, režije, kamate, najam, ...?
08-06-2007 11:57:26 am :: hogar
"Kako se povećavala cijena?"

Tako što se vremenom povećavao broj političara aktivno uljučenih u projekt...
08-06-2007 12:04:10 pm :: hogar
"O dvorani, njezinoj cijeni i gradnji čak ni viskopozicionirani gradski dužnosnici nemaju mnogo informacija. Tako bi i dogradonačelnik, dr. Vladimir Šišljagić (trenutno jedan od troje članova Poglavarstva koji su u Osijeku) volio znati odgovore na ta pitanja, a zna se čuti da ni gradonačelnik Anto Đapić, koji je u projekt intenzivno uključen od njegova početka, ne zna sve te detalje."

Očito da se iskusni ključni igrači oko podijele plijena (Đapić, Šišljagić, Matković, ...) ne žele eksponirati niti izjašnjavati...Stoje u sjeni i čekaju, a kao isturenog igrača na usijani teren poslali su naj..... Tonu Papića
08-06-2007 12:05:53 pm :: mvarga
HE HE, ovo ima smisla
08-06-2007 12:27:45 pm :: Leteci mungos
Vidim da se (probno) pocinje spominjati i cifra od milijardu kuna. Koliko se za te novce moze napraviti manjih sportskih/skolskih dvorana po gradu (u cifru treba uracunati i odrzavanje u sljedecih 30 godina)?

Gradjani su desenzibilizirani, a svaka gradska vlast se zaduzuje preko svake mjere gdje god joj se pruzi prilika. Prvo su prozdrali kredita koliko su mogli, a onda su izmislili municipalne obveznice. Najjaca fora je sto su municipalne obveznice predstavili kao nesto super, nesto zbog cega bi ovi gradjani trebali biti ponosni na gradsku vlast.

A radi se samo o jos jednom zaduzivanju, koje ce se kad-tad morati vratiti. Osim toga, netko ce te obveznice prvo morati kupiti.
Re: Što se događa s dvoranom Gradski vrt?
08-06-2007 12:31:37 pm :: mvarga
Možda nije povezano ali interesantno što je HANFA baš sada odobrila Osijeku izdavanje municipalnih obveznica. Vidi članak
Advertisement





Odgajivačnica Labrador...
Na prodaju stenci svaj...
Prodajem vrhunsku šten...
Prvobirano musko stene...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:246

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Pješački most