Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Do egzistencije branjem šparoga

#1:  Do egzistencije branjem šparoga Autor: Redakcija 031 Post Postano: 02.08.2009. 17:28

Nedostatak posla i niske plaće natjerale su brojne Osječane da zaradu potraže u inozemstvu, što je slučaj i 45-godišnjih supružnika iz Osijeka koji već osam godina rade u Njemačkoj.

Ondje provode pet do šest mjeseci u sezoni i po petnaest sati dnevno rade na poljima šparoga i krastavaca, a, kako kažu, bolje im se to isplati nego neki poslovi koje u Hrvatskoj rade fakultetski obrazovani građani.

- Iako je posao iznimno fizički naporan, plaća je dobra. U Osijeku bi vjerojatno radio kao zidar za 2.000 kuna mjesečno, a berući šparoge zaradim i do 14.000 kuna mjesečno, a supruga do 7.000 kuna. Naime, ja nakon posla dodatno radim prevozeći ubrane šparoge, a supruga obavlja poslove po kući. Ovaj sezonski posao hrani nas i djecu cijele godine - priča Osječanin.

Dodaje kako supruga u Njemačku odlazi svake godine u travnju, a on dva mjeseca ranije radi pripreme polja. Borave ondje do kolovoza ili rujna i žive s ostalim radnicima, većinom iz Hrvatske, Rusije i Latvije u jednoj kući ili "kontejnerima". Smještaj im je plaćen, a troše jedino za hranu, tako da uspiju uštedjeti veliki dio zarade.

- Imanje na kojem radimo je u privatnom vlasništvu, no iznimno je veliko. Vlasnici su ljubazni, ali traže disciplinu i rad. Nama "stalnim" radnicima svake godine podignu plaću ili nas nagrade na kraju sezone - priča supruga.

Ne žale se na situaciju u kojoj se nalaze, najvažnije im je, kažu, zaraditi, a kakvo je stanje u Hrvatskoj, sretni su što ih svake godine čeka mukotrpan, ali siguran posao.

Ujutro u šest počinje se s poslom, a radi se sve do devet navečer, uz pauzu za ručak. Početnicima se sat rada plaća četiri eura, dok iskusniji radnici budu plaćeni pet ili šest eura. Muškarci rade duže, a žene kraće, no svi se mnogo narade. "Radi se doslovno od jutra do mraka, leđa i ruke bole svaki dan, stalno si u pognutom položaju na najgorem suncu, žuljevi su po rukama, no naviknuli smo na to, znamo da kod kuće ne bi našli bolji posao, a ovaj novac nam potraje i preko zime", zaključuje 45-godišnja Osječanka.

Autor: A. Gubica/Glas-Slavonije.hr
Foto: Spangles

#2:   Autor: cane Post Postano: 02.08.2009. 19:16

Koliko ja znam minimalna plaća u Njemačkoj ne smije biti manje od 6 eura po satu!?

#3:   Autor: Osječanin Post Postano: 03.08.2009. 8:30

Ovaj opis rada odgovara opisu rada na plantažama pamuka u Americi. Robova naravno...

#4:   Autor: audiworld Post Postano: 03.08.2009. 8:54

da.... 14 000kn a jadan čovjek radi 15h na dan na polju...neće švabo brat šparoge, on je ipak arijevac

#5:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.08.2009. 9:02

audiworld je napisao/la: › da.... 14 000kn a jadan čovjek radi 15h na dan na polju...neće švabo brat šparoge, on je ipak arijevac
Nitko ne brani hrvatskim seljacima da umjesto psenice sade sparoge i kao berace angaziraju koga god hoce - pa i Nijemce.

No, Hrvati nisu navikli biti oni koji daju nadnicu. Imali su drzavu, imali su banke, hotele, telekome... sve su prodali da bi bili salterasi, konobari i sobari... Sve je to postojalo cak i u jednom Osijeku...

Tako ce i zemlju uskoro... vise nece ni morati ici u Njemacku da bi za "Svabu" brali sparoge... brat ce ih na svojoj dojucerasnoj zemlji...

#6:   Autor: ciao_bao! Post Postano: 03.08.2009. 12:55

tuga i buga... Sad

#7:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 03.08.2009. 14:02

Satnica je vrlo dobra za takav posao. Pogotovo ako,kao referentni par imaju visegodisnji kontinuitet u poslu; netko rece 'robovski posao'. Odite do hrvatskog farmera i pitajte za dnevnicu u slami, sijenu ili pljevljenju i ne ocekujte vise od 150-200 kn. Ako trebate smjestaj i hranu - racunajte sa max. 100 kn/dan.
Samo da napomenem,u Lijepoj je nasoj prehrana po trgovinama skuplja nego u njemackoj.
Dakle, nema potrebe sazalijevati ove ljude (njihov izbor) niti ih osudjivati (nece vam oduzimati dragocjeno mjesto u redu u HZZ-u pred ljeto)...

#8:   Autor: Osječanin Post Postano: 03.08.2009. 16:11

Nitko ne sažalijeva niti osuđuje. Čisto komentiramo kako se švabo ponaša prema radnicima iz "istočnih zemalja". 15 sati raditi na paklenoj sunjari mogu jedino usporediti sa robovima koji su na plantažama brali pamuk od jutra do mraka. Švabo koristi nezaposlenost i siromaštvo ljudi iz istočne Europe. I ništa više. Tako se ne bi ponašao sa radnicima iz Njemačke niti bi mu netko radio takav posao za te novce. Bio je nedavno poučan film na tu temu, "Plodovi gnjeva"...

#9:   Autor: MegaSmrT Post Postano: 03.08.2009. 16:28

svi bi para a niko ne bi radio...
kakvi robovi u njemačkoj... tamo čovjeku bar plate. vamo ljudi rade mjesecima ko majmuni po 10 sati dnevno pa ne dobiju 3-4 mjeseca place... sam serite po svabama...

nema kruva bez motike.

ti ljudi sto rade tako, to su pravi radnici, oni zele raditi. niko ih na to ne prisiljava osim eventualno zivota. A ne ovi nju-ejđ mlatimudani što bi sam ddoma sjedili i gledali bejvoć a mama i tata da rintaju.

poznam par deda tako, ukljucujuci i mog starot... dosadno im je doma, radio bi i za đabe, sam da radi... to su vrijedni ljudi.

#10:   Autor: Carobnica Post Postano: 03.08.2009. 18:41

Svaka čast ovim ljudima. Spremni su izbivati od kuće mjeseci zbog tog kruha sa sedam kora. Zarade u Njemačkoj, a troše u Hrvatskoj. Dvostruka im svaka čast!

#11:   Autor: Svebor Post Postano: 03.08.2009. 19:23

neki letimično bace pogled na tekst i impulzivno pljunu komentar. pa čisto da se ne izgubi poanta evo kako je čovjek pametno sročio:
Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
audiworld je napisao/la: › da.... 14 000kn a jadan čovjek radi 15h na dan na polju...neće švabo brat šparoge, on je ipak arijevac
Nitko ne brani hrvatskim seljacima da umjesto psenice sade sparoge i kao berace angaziraju koga god hoce - pa i Nijemce.

No, Hrvati nisu navikli biti oni koji daju nadnicu. Imali su drzavu, imali su banke, hotele, telekome... sve su prodali da bi bili salterasi, konobari i sobari... Sve je to postojalo cak i u jednom Osijeku...

Tako ce i zemlju uskoro... vise nece ni morati ici u Njemacku da bi za "Svabu" brali sparoge... brat ce ih na svojoj dojucerasnoj zemlji...

#12:   Autor: audiworld Post Postano: 03.08.2009. 21:06

ti megasmrt megasereš....oni zele raditi. niko ih na to ne prisiljava osim eventualno zivota??? ne ljudi rade iz zajebancije... Malo uzmi pokaju knjigu pa čitaj sinko političke misli švaba od tamo negdje 18 st. Mi smo s Istoka stoka, oni su arijevci..neće švabo u polje, to je prljav posao, ići će Hrvat... Ak su tolko velikodušni s tih 14000 krvavo zarađenih kuna , šta onda ti dobri švabe ne beru šparoge... Njemačka će otić u kc zbog generacija koji dolaze... Prije su uvozili, doslovno u vlakovima turke, a sad teraju van...

Svaka čast ovom bračnom paru... krvavo rade... a tekstt je napisan jebote koda pričaju o direktoru Audija a ne radu na suncu 15h na dan

#13:   Autor: ciao_bao! Post Postano: 03.08.2009. 21:48

meni je samo JAKO zao sto neko uopce mora tako zivjeti 6 mjeseci, ma taman da ostalih 6 svaki dan kavijar jede...
jadno je to sto moras zivjeti kao cuko, u tudjini, i tjesiti se time kako bi ti bilo u Hrvatskoj...
ma jadno je to...

#14:   Autor: av8or Post Postano: 04.08.2009. 0:45

ciao_bao! je napisao/la: ›
meni je samo JAKO zao sto neko uopce mora tako zivjeti 6 mjeseci, ma taman da ostalih 6 svaki dan kavijar jede...
jadno je to sto moras zivjeti kao cuko, u tudjini, i tjesiti se time kako bi ti bilo u Hrvatskoj...
ma jadno je to...

Ne kužim što je jadno????
Svaka čast ljudima... našli su posao, pošteno žive svoj zaradjeni kruh....
Svaka čast...
Kamo sreće da je više ovakvih ljudi, ali kako mi se čini, čitajući ostale postove... sve je više bolesnika zaraženih bolešću zvana hrvatizacija....

#15:   Autor: zen031 Post Postano: 04.08.2009. 7:54

MegaSmrT je napisao/la (Pogledaj post): › niko ih na to ne prisiljava osim eventualno zivota.

#16:   Autor: Svebor Post Postano: 04.08.2009. 10:58

av8or je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne kužim što je jadno????

možda to što su dovedeni u situaciju gdje su zbog životne egzistencije prisiljeni biti robovska snaga u tuđini?!
i što je još jadnije, vjerojatno nitko zbog toga neće odgovarati....

#17:   Autor: anakonda Post Postano: 04.08.2009. 11:02

...mi smo oduvijek bili jeftina radna snaga, još iz doba jugo gastarbajtera....prema tome, ništa novo....dapače, radeći sličan krvavi posao, uvidjela sam jedno: još smo i dobro plaćeni u odnosu na radnike iz zemalja trećeg svijeta....

#18:   Autor: audiworld Post Postano: 04.08.2009. 12:38

zamisli..još smo dobro plaćeni.... i btw. hrvatska radna snaga je skupa, jer da je jeftina onda ne bi mađar montirao audi TT, ne bi nas sve firme zaobilazile u krugu 5000km... plaće su male, al poslodavci plaćaju pun kc i zato bježe....

A ovaj što ne kuži što je jadno... to je zbilja jadno... lako je ovako serendat kao to, bravo, tu ne bi tolko dobili.. aj jednostavna matematika... ta žena hrmbači isto ko konj bar 12h na dan... u hrv. nek radi za 20 kn/h što je katastrofa s tom satnicom na raju mjeseca ima 7200kn...

#19:   Autor: av8or Post Postano: 04.08.2009. 14:19

Klasika.... HRVATIZACIJA u svom najsjajnijem obliku....
Kada ćete više shvatiti da se od priča, a posebice, priča "robovi", "ugnjetavanje", "robovska snaga u tuđini", itd.... ne živi... (ispravak: neki zapravo jakooo dobro žive na toj propagandi...)
Ja se divim ti ljudima i zato kažem BRAVO.... Ne kažem da im je lako, ali oni su shvatili da od priče nema kruha, pa bilo to što oni rade i 12 sati... Ljudi su vjerojatno zadovoljni, jer da nisu, vrlo brzo bi se vratili, te ne bi nikada više krenili put tuđine...
Ali samo na ovim prostorima je prisutan ovaj sindrom..... Svi bi na grbaču države, svi bi na skrb, svi bi mirovine, svi bi premije, svi bi bili branitelji, svi bi povlastice, svi bi sve, ALI NITKO NE BI RADIO.......
PA ZATO NAM I JE TAKO KAKO JE..... a bit će i još gore....

#20:   Autor: ciao_bao! Post Postano: 04.08.2009. 14:47

ma joj, ma kako to nije jadno....
crnce od jutra do mraka po najgorem suncu, a onda idu slomljeni u kontejnere spavati...
sto se tice hrvatizacije, rekla sam da se jadni tjese kako bi im bilo da su Hrvatskoj (jos gore) pa im to daje snagu i motiv...
a sigurno im je i ekipa super (ocajni ljudi koji nemaju izbora)....i to u zemlji gdje su svi oni auslenderi...kao zadnji sljam...daleko od svojih...
svaka cast njima, to izuzetno postujem, ali svaka njihova kuna "krvavo" je zaradjena....

#21:   Autor: anakonda Post Postano: 04.08.2009. 15:22

...jadno je biti na zavodu za zapošljavanje i molit Boga da ti ne nadju posao, jer eto imaš uvjete za primanje naknade za nezaposlene, a usput još i radiš pomalo na crno...e, to je jadno....
...i jadno je što se mora uopće otići raditi takve i slične poslove negdje van, jer ti tvoja vlastita država ne da posao za kojeg si se školovao....
...a ako ti i da posao, ti ćeš opet raditi istu satnicu kao i oni za duplo manje pare.....
...da se razumijemo, osobno se ne smatram nimalo jadnom što sam slično učinila, jer znam zašto sam išla i što sam postigla na financijskom smislu u to vrijeme....

#22:   Autor: ciao_bao! Post Postano: 04.08.2009. 15:55

ma da, o tome i pricamo....
slazem sa svim navedenim....
ma svi smo mi na taj nacin "jadni" ....

#23:   Autor: anakonda Post Postano: 04.08.2009. 16:00

...opet velim: ne smatram se jadnom ako odlučim jesti kruh sa sedam kora....to je vrlo individualna odluka, neki mogu jednostavno se spakirati i otići, jer znaju koliko će biti i za što plaćeni...neki ne mogu, pa ostanu govoreći onima drugima kako su jadni jer idu brat šparoge....
...e baš zato nisu jadni, nego su odlučili reći doviđenja truloj banani i otići tamo gdje ih se plaća....
...a i svuda u svijetu se treba raditi, valjda samo ovdje možeš sjediti i ništa ne raditi, te biti i plaćen za to....
..nemojmo generalizirati....

#24:   Autor: MegaSmrT Post Postano: 04.08.2009. 16:06

audiworld je napisao/la (Pogledaj post): › ti megasmrt megasereš....oni zele raditi. niko ih na to ne prisiljava osim eventualno zivota??? ne ljudi rade iz zajebancije... Malo uzmi pokaju knjigu pa čitaj sinko političke misli švaba od tamo negdje 18 st. Mi smo s Istoka stoka, oni su arijevci..neće švabo u polje, to je prljav posao, ići će Hrvat... Ak su tolko velikodušni s tih 14000 krvavo zarađenih kuna , šta onda ti dobri švabe ne beru šparoge... Njemačka će otić u kc zbog generacija koji dolaze... Prije su uvozili, doslovno u vlakovima turke, a sad teraju van...

Svaka čast ovom bračnom paru... krvavo rade... a tekstt je napisan jebote koda pričaju o direktoru Audija a ne radu na suncu 15h na dan
sad ga ti sereš i to mega. Da su te naučili čitat u školi, uspio bi pročitati da sam komentiro "robovlasništvo" što je prejaka riječ za ovako nešto jer ga niko na to ne slili... mogo je on i ovde radit, al je čovjek pametan i vrijedan pa je ošo van radit. Svako ko je pametan i ima mogućnost, treba uraditi upravo to. Rob je onaj koji radi u Hrvatskoj.

Jasno da rade ljudi. Boli njih kurac... NE RADE ZA NIKOGA NEGO ZA SEBE. Šta bi tu trebali ič brat metlice možda? Pa da tek oko idučeg uskrsa dobiju pol plaće u kešu, pola u bonovima... de molim te... Svako bi bio budala ko ne bi išo radit za te pare tamo ako može... i nikada se ne vratiti.

#25:   Autor: morgan Post Postano: 04.08.2009. 16:09

anakonda je napisao/la: ›
...da se razumijemo, osobno se ne smatram nimalo jadnom što sam slično učinila, jer znam zašto sam išla i što sam postigla na financijskom smislu

a to je najvažnije i najbitnije i to jedino motivira čovjeka da ne sjedi skrštenih ruku, besposlen, prepun priča o tome kako nema posla i kako je država ovakva, onakva....ljudi nisu drveće i ne puštaju korijenje na jednom mjestu.
Osijek031.com » Vijesti » Do egzistencije branjem šparoga


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::