Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Đapić naručio trometarski kip Ante Starčevića

#1:  Đapić naručio trometarski kip Ante Starčevića Autor: Leon Post Postano: 17.08.2006. 0:02

Gradonačelnik Osijeka Anto Đapić naručio je od akademskog kipara Mire Vuce izradu spomenika dr. Anti Starčeviću, koji sljedeće godine namjerava postaviti na središnji osječki trg, koji nosi ime “oca domovine”. Time je Đapić krenuo u realizaciju svog, kako ga je sam okarakterizirao, životnog projekta, zbog čega su njegovi oponenti često postavljali pitanje kojem Anti se zapravo podiže.

Akademski kiparMiro Vuco u svojem ateljeu na Jordanovcu pokazao nam je jučer glineni odljev Ante Starčevića prema kojem će se vjerojatno sljedeće godine napraviti trometarski brončani kip koji će krasiti središnji osječki trg.

- I kao građanin Republike Hrvatske i kao kipar bit ću počašćen ako moj brončani kip Ante Starčevića bude postavljen na osječkom trgu. Smatram da tom trgu treba dostojan realistični kip koji će slaviti Starčevićev lik i djelo te koji će se uklopiti u okolnu secesijsku arhitekturu - rekao je kipar Miro Vuco.

Dodaje da će mu za izradu bakrenog kipa s kamenim postoljem trebati oko šest mjeseci. Vuco kaže da se nakon desetak modela naposljetku odlučio za impozantnu Starčevićevu pozu u kojoj u jednoj ruci drži povelju, a u desnu pruža ruku ljudima.

- Zamislio sam Starčevića kao jaku ličnost koja govori: ‘Tu sam, svoj na svome, i nitko mi ništa ne može’- rekao je umjetnik, naglašavajući da su pregovori o postavljanju spomenika Starčeviću još u tijeku, a postoji mogućnost da brončani Starčević krasi možda i neki drugi osječki trg.

Gradsko poglavarstvo Osijeka je na Đapićev prijedlog prije nešto više od mjesec dana odustalo od postavljanja spomenika za ovu godinu jer je, kako su obrazložili, priča previše ispolitizirana. Milijun i pol kuna namijenjenih spomeniku Grad je preusmjerio u druge svrhe pa Vucin spomenik Đapić namjerava financirati donacijama sponzora.

No, odluka Grada bila je zapravo Đapićev manevar kojim je spriječio da na trg dođe prvonagrađeni rad koji je na javnom natječaju izabrao Ocjenjivački sud sastavljen od stručnjaka iz područja umjetnosti i arhitekture.

Riječ je o famoznim stubama, konceptualnom rješenju mladih kaštelanskih autora Filipa Tadina i Roberta Jozića, koje Đapić, kako je rekao, za otvaranja radova nije želio ni pogledati. Međutim, žiri je bez njega kao predsjednika Ocjenjivačkog suda izabrao upravo stube, što je on doživio kao izravan napad i opstrukciju njegove ideje, pri čemu je otišao i korak dalje, optuživši ljude iz bliskog kruga svog koalicijskog partnera Branimira Glavaša da su rukovodili akcijom miniranja Starčevićeva spomenika u figuralnom obliku.

Kada su pravnici utvrdili da na taj trg moraju doći stube ili ništa drugo, Đapić je jednostavno odustao od projekta za ovu godinu. Nitko, međutim, nije očekivao da će praktički već sljedeći dan naručiti izradu spomenika od Vuce.

U međuvremenu se opasno zainatio pa je poručio da će sa svakim napadom spomenik povećati za pola metra, a najdalje je otišao izjavom: “Tko je protiv spomenika, taj je protiv Starčevića, a tko je protiv Starčevića, taj je protiv Hrvatske”.

Autori: N. Patković, B. Blašković
Photo: Marin Franov
Prenosimo s Jutarnji.hr

#2:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 7:40

Vidi se da je gradonačelnik odrastao u prošlom sustavu....... živio dogmatizam!

Znači, ako budemo puno trabunjali ili imali nešto protiv, spomenik možda bude viši od Katedrale.......

#3:   Autor: Alana Bates Post Postano: 17.08.2006. 8:15

DanicaV je napisao/la: ›
Vidi se da je gradonačelnik odrastao u prošlom sustavu....... živio dogmatizam!

Znači, ako budemo puno trabunjali ili imali nešto protiv, spomenik možda bude viši od Katedrale.......


Pazi, to je jedinstvena prilika da se učvrsti u stranci, odajući počast svom idejnom i ideološkom vođi koji je praktički svojim riječima utemeljio domoljublje u Hrvata. Đapić POLITIČKI ne smije propustiti ovu priliku da se pokaže kao najveći pravaš - njegov kip će biti tri metra, ili tri i pol ili čak četiri ako netko bude negodovao... Nije li to najveći pravaš na svijetu?

#4:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 8:30

da, sagradit ćemo ljepši i stariji most u Mostaru........

#5:   Autor: Circa Post Postano: 17.08.2006. 8:52

Anto Đapiću!!!
Ako citas ovaj forum, a netko u Gradskom poglavarstvu ga i cita (vjerujte mi) onda si fino stavi taj spomenik u dnevnu sobu...
Raspisi referendum, neka gradjani kazu sto misle i zele, a tada postupi po izboru gradjana. Tek tada ces biti gradonacelnik, a sada si egocentrik koji zastupa sebe, a ne gradjane Osijeka...

#6:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 8:57

@Circa,
ti si neki antielement, ukinuo bi Crkvu, prozivaš gradonačelnika........ šteta što su zatvorili Goli otok pa ne možeš otići malo na dobrovoljnu radnu akciju tucanja kamena......... dok ne promijeniš mišljenje

#7:   Autor: Circa Post Postano: 17.08.2006. 9:03

Pa jel ne zivimo u demokraciji, moje ideje su itekako demokratske...
crkva, kada je se vec dotices, nije demokratska...
mora bit kako popa kaze i kraj...
nesto kao Đaper u Osijeku

#8:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 9:07

demokracija postoji za uski krug ljudi.
postojala je i u robovlasničkom društvu, ali ne za robove.

#9:   Autor: Circa Post Postano: 17.08.2006. 9:22

Jesmo mi onda Đapićevi robovi?

#10:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 9:33

Circa je napisao/la: ›
Jesmo mi onda Đapićevi robovi?


osobno nisam. ("Bolje grob, nego rob! Wink )
ali mi je totalni blam da je on "naš" gradonačelnik. sama spoznaja da živim u okruženju u kojem postoji kritična masa njegovih istomišljenika stvara izvjestan osjećaj nelagode......

#11:   Autor: tonya Post Postano: 17.08.2006. 10:08

People, are you scared??
Sto ako odluci strusiti katedralu i napravi ogroman spomenik sebe i Starcevica kako zagrljeni stoje i smjeskaju se?
Zona sumraka, covjece.

#12:   Autor: Circa Post Postano: 17.08.2006. 10:41

Đapić je super gradonacelnik kojeg boli kiki za misljenje svojih gradjana i nije ga stid to javno reci...
Svaka cast, ovim cinom se posrao na glave svih osjecana!!!

#13:   Autor: esseker Post Postano: 17.08.2006. 11:09

čovječe pa nije on odustao od tog spomenika?? nemam ništa protiv Starčevića, naprotiv, ali na glavnom trgu nema više mjesta. One "katalpe" su zadnje što je tamo moglo stati a da trg ne bude pretrpan. A možda je Đapić doslovno shvatio onu poruku arhitekata da nam trg bude kao dnevna soba? Smile još će ispod kipa stavit i neki tabletić, ručni rad naravno Smile)

#14:   Autor: Alana Bates Post Postano: 17.08.2006. 19:30

esseker je napisao/la: ›
čovječe pa nije on odustao od tog spomenika?? nemam ništa protiv Starčevića, naprotiv, ali na glavnom trgu nema više mjesta. One "katalpe" su zadnje što je tamo moglo stati a da trg ne bude pretrpan. A možda je Đapić doslovno shvatio onu poruku arhitekata da nam trg bude kao dnevna soba? Smile još će ispod kipa stavit i neki tabletić, ručni rad naravno Smile)


Ahm, i mene muči ona ideja trga kao dnevne sobe - kontala sam da bi možda bilo dobro da trometarski kip Starčevića sjedi na divovskom crvenom dvosjedu, da čovjeku ne bude muka tolko stajat!

#15:   Autor: c-rider Post Postano: 17.08.2006. 20:20

eh... meni je baš simpatično gledati događaje oko spomenika... i drago mi je što če ga platiti iz donacija a ne iz prireza. mene više muči što osijek nikako da dobije gradonačelnika bez govorne mane. ili je to možda nova moda, sleng što li?* ali ni to me ne muči posebno.

gradonačelniče, jel može koja biciklistička staza iz donacije?! a iz prireza ? ne?

...

#16:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 20:30

c-rider je napisao/la: ›
eh... meni je baš simpatično gledati događaje oko spomenika... i drago mi je što če ga platiti iz donacija a ne iz prireza. mene više muči što osijek nikako da dobije gradonačelnika bez govorne mane. ili je to možda nova moda, sleng što li?* ali ni to me ne muči posebno.

gradonačelniče, jel može koja biciklistička staza iz donacije?! a iz prireza ? ne?

...


donacija, čovječe, znači da će oni koji rade dobiti manje plaće jer će poduzeća "dobrovoljno" donirati. onda ti dođe svejedno je li iz poreza ili iz donacije.

#17:   Autor: 42 Post Postano: 17.08.2006. 20:51

DanicaV je napisao/la: ›
donacija, čovječe, znači da će oni koji rade dobiti manje plaće jer će poduzeća "dobrovoljno" donirati. onda ti dođe svejedno je li iz poreza ili iz donacije.

E, sad si ga pretjerala...

#18:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.08.2006. 23:34

42 je napisao/la: ›
E, sad si ga pretjerala...


voljela bih da sam pretjerala, ali znam kako u praksi funkcionira. i znam da će poduće u kojem radim donirati a neće biti novaca za povećanje plaća iako je sve poskupilo cca 30%. bio to Đapić ili netko drugi. vlast je vlast. direktiva je direktiva.

#19:   Autor: Evil Poodingh Post Postano: 17.08.2006. 23:52

Još pored svega toga Ante Starčević je još za života rekao da ne želi da mu se ikad igdje diže spomenik...No naš magistar to očito ne zna...

#20:   Autor: c-rider Post Postano: 18.08.2006. 9:56

da, da... to sam i ja čuo... rekao je: "nemojte mi podizat spomenik, napravite dugačku biciklističkui stazu i nek se staza zove kao ja... " Smile

ma žalije mi je novaca za klupe na trgu nego za spomenik samo što možda nije pravo vrijeme za luksuziranje (osim ako spomenik neće bit napravljen od fino pećenog tijesta, pa da se gricne uho anti u prolazu), nego bi ja prvo infrastrukturu u gradu sredio do kraja.

ali opet, ja nisam gradonačelnik. fale mi oralne vještine Smile

#21:   Autor: tonya Post Postano: 18.08.2006. 10:58

A fale ti rektalne, jer da bi dosao do tog mjesta potrebno je ljubiti mnoge guzice.

#22:   Autor: Winter Post Postano: 18.08.2006. 13:26

A da se raspiše referendum, eno čitam, predlaže se da se u obzir uzmu ankete (valjda telefonske, ili one koje radi STV) - Smile)

#23:   Autor: Circa Post Postano: 18.08.2006. 14:07

Pa u stilu gradonačelnika Đapića bi mogli raspisati referendum, ali to je samo bacanje novca jer će ionako biti kako On kaže...
Ko jebe građane, može biti kako žele građani jedino ako se slaže sa Đapićevim željama...

#24:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 18.08.2006. 14:34

Bilo bi dobro kada bi Djapic razmislio o svemu i ne pravio od ovog spomenika veci spomenik-slucaj, nego sto je sada.

Naime, takva situacija i postavljanje spomenika dekretom ce od tog spomenika napraviti samo jedno - rezimski spomenik. A, zna se da se rezimski spomenici mijenjaju i premjestaju ovisno o rezimu koji ih je postavio.

IMHO, najbolje da ne stavljaju nikakav spomenik na Trg, isto vrijedi i za Trg Bartula Kasica - onaj ispred katedrale, jer ce jedino na taj nacin trg ostati svevremen. Doduse, ako bas zele uzurpirati slobodno prostor na trgu, neka vrate "grupu gradjana" - jedini spomenik za cije postavljanje bi bilo najvise pobornika. To je ujedno i spomenik onom najvrijednijem sto je ovaj grad dao, imao i ima - spomenik gradjanima Osijeka.

Do sada je Djapicevo vladanje gradom bilo uglavnom "nit' smrdi - nit' mirisi", tu i tamo je znao zabljesnuti solidnim balansiranjem izmedju vlade (Sanadera) i Glavasa. Medjutim, cisto sumnjam da ce ovakvo bahato i samovoljno ponasanje proci bez sankcija glasaca. Ako mu je imalo stalo do sljedeceg mandata i mogucnosti da spomenik na trgu nadzivi njegovo vladanje Gradom - jos ce koji put promisliti u koji park i na koji trg ce staviti ovaj monumentalni spomenik Starcevicu (tocno onakav kakav Starcevic NIJE zelio).

#25:   Autor: Ženska_glava Post Postano: 18.08.2006. 14:46

bolje da se stavi kip u prirodnoj veličini da se anti ne ''digne'' ego Wink

#26:   Autor: 42 Post Postano: 18.08.2006. 20:40

DanicaV je napisao/la: ›
...i znam da će poduće u kojem radim donirati a neće biti novaca za povećanje plaća iako je sve poskupilo cca 30%. bio to Đapić ili netko drugi. vlast je vlast. direktiva je direktiva.

Joj, kako volim ovakvo nabacivanje podacima - što je to "sve" što je poskupilo cca 30%?!?!?! Kruh, mlijeko, akcelerator hadronskih čestica, sedmodnevni obilazak Shirea i Mordora (combo), opanci na tržnici ???

Ako se nekome da... Link

I iskreno ne vjerujem kako je eventualna donacija za izradu spomenika bilo kome, po bilo čijoj direktivi, u bilo koje vrijeme isključivo odgovorna za odluku o (ne)povećanju plaće.

Ukoliko kod tebe neće biti povećanja plaće budi sigurna kako to nije uvjetovano jednokratnom donacijom u bilo koju svrhu. Oni bi ti mogli to na taj način pokušati opravdati, ali istina je kako u tom slučaju nikad nisu ni mislili povećati plaće.

Back to the topic - Starčeviću bi najbolji spomenik podigli kad bi svake godine na njegov rođendan iz aviona nad gradom bacali tanke plave papiriće s njegovim likom te određenim brojkama i slovima diskretno naznačenim na obje strane istih. Smile

#27:   Autor: DanicaV Post Postano: 18.08.2006. 20:53

ok, postotak sam ispucala. ali - nije moguće da vjeruješ podacima koji se zvanično objavljuju - pa to ne vjeruju ni oni koji to računaju, pogotovo oni. to su samo brojčice. nema veze sa stvarnošću, kaže struka.

malo mi je muka od donacija. ima ih previše i za bezvezne stvari. standard svekolikog puka je važniji od dizanja spomenika, nogometnih klubova, kojekakvih lokalnih natjecanja i slično.
nitko neće reći da je izdvajanje za donaciju direktno i isključivo odgovorno za odluku o nepovećanju plaće ali je BESRAMNO donirati koješta i kojekoga dok ti radnici imaju plaće ispod prosjeka RH.

p.s.
pogledala sam link.
uredno pratim indekse porasta cijena u Narodnim novinama, stručnim publikacijama......
Osijek031.com » Vijesti » Đapić naručio trometarski kip Ante Starčevića


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::