Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Laptopi petašima, a uskoro i nastavnicima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2009. 10:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rale, a zašto se ne bi djeci koja u 6. ili 7. razredu prođu s 5 dao laptop? Zašto ne najboljim učenicima u 1. ili 3. srednje? Ako netko dijete ne prođe sa 5 u 5. razredu ne znači da neće u 7. ili 1. srednje. Djecu treba nagraditi za trud i učenje a ne olako im davati skupocjene igračke koje će im dosaditi za godinu ,dvije. Više će ih cijeniti ako znaju da su se morali potruditi da ih zasluže. A da se stvarno mislilo poboljšati informatičku pismenost ili da se stvarno mislilo ulagati u budućnost(a ne pokušati ulagati u svoje političke poene), sa tih 3 mil. kuna ili ove godine kako su najavili 5 mil. kuna, mogle su se opremiti apsolutno sve osnovne i srednje škole na području grada Osijeka, tj. organizirati informatičke učionice i TO bi bilo ulaganje u budućnost a ne kupovina laptopa djeci u 5. osnovne....
A da ne govorim o kupovini još 700 laptopa nastavnicima koji se bune, kao šta je s nama? Pa boli me ona stvar šta je s njima. Ako su mislili da im treba laptop, davno bi ih nabavili ili sami kupili. Plaće im nisu baš toliko male da si ne mogu kupiti laptop ako ga toliko žele. Ali ne, grad ima novaca da se razbacuje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daddos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 211
Lokacija: bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2009. 10:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanin je napisao/la (Pogledaj post): ›
daddos je napisao/la (Pogledaj post): ›
faktor-x je napisao/la (Pogledaj post): › podržavam ovu akciju bez obzira na političku opciju.ja bi u petom razredu dao sve da sam si mogao priuštiti 386-icu neku i učiti se na njoj.da jedna 6-tina nauči nešto korisno na tim laptopima akcija je uspjela.
gledam malog nećaka koji se veseli tome kao da je dobio na lotu.križa datume na kalendaru.
sad je na nastavnicima da te laptope iskoriste maksimalno u nastavi (prezentacije, seminari, istraživanje po netu i slične sitnice) i onda je to uspjelo.
više me smetaju plakati po gradu koji promoviraju tu akciju.i to je koštalo i to dosta.

Odličan post... pa da ja tu puno ne trkeljam, evo ti odgovor dragi @osječanine...


Koji odgovor? Da se faktorov nećak raduje laptopu? Zašto se ne bi radovao? Radovao bi se i putu u Disneyland! I?


Ja samo želim reći da ulaganje u mladost nije i ne može biti nikakav promašaj...To je samo moje mišljenje i stvarno mi se ne da tu s tobom pretjerivati jer tebi je osnovni motiv napad na politiku,a ja ipak gledam na dječicu koja će ipak dobiti priliku da se informatički obrazuju,a koju ni ja ni ti nismo dobili...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.01.2009. 10:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bome, bit će mi teže jer ću se morati boriti s klincima ..inače im ne dam da igraju igrice, sad će mi samo još teže biti..a što tek čeka roditelje koji baš i nisu informatički pismeni, morat će i oni s podmlatkom učiti..

Na stranu politika i jel' dobro uložen novac. Klinci će dobiti laptope..bilo bi dobro da se i roditelji malo trgnu pa gledaju što će klinci s njima raditi, kakve igrice će igrati..
Možda nekakvi linkovi (naravno napisani na papiru)na edukativne stranice bi bilo zgodno riješenje za roditelje koji su u dilemi i koji su sami početnici. osijek031.com smile

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2009. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja bih se snašo na tvom mjestu više zabrinuo za djecu, pogotovo u one dane kada budu nosili laptope u školu i iz škole. Jel se netko uopće zapitao što će se dogoditi kad starija djeca počnu napadati ove koji su dobili laptope, uzimati im itd. Bit će tu svega. Krađa, batina, uništavanja tih laptopa, prodaja itd. To je samo djelić ove gluposti zvane "kupimo djeci u 5. razredu osnovne škole laptope". Dalje mi se stvarno ne da raspravljati.
Svima je ovdje jasno da se ne radi o "ulaganju u budućnost djece" nego u svoju političku budućnost.Ni ne sumnjam da će akciju "kupimo laptope djeci" za koji mjesec u predizbornoj kampanji koristiti svi koji su gradskom poglavarstvu, od sdp-a (najviše) do hsp-a.Glasajte za nas i vaše će dijete dobiti laptop. Danas, za godinu ili tri. Nije važno.Roditelji djece u 5. razredu osnovne(ili mlađe djece) u pravilu su mlađi ljudi koje politika baš i ne zanima, ali kad ti netko daje nešto što vrijedi nekoliko tisuća kuna, zašto ne dati glas toj opciji... Nitko nije blesav da to ne vidi. Da nije tako, već bi se našlo 100 kvalitetnijih načina da se utroše ti milioni kuna u "budućnost". Ovo je najgluplji ali politički najpametniji. I to je to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2009. 12:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da iam čak bolje rješenje:
dakle od 7 razreda da dobijaju oni koji prođu s 5 jer se tada već gledaju ocjene za srednju,ai napokon imaju biologiju i kemiju ako im dajbože bude trebao laptop za to. nadalje oni koji bi dalje nastavili nizati takve uspjehe bi također trebali nagraditi nekako. sad ne znam jel se laptop može upgrade, pa ako može zašto ne?

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2009. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na notebooku možeš upgredati jedino ram, a i to bi trebao obaviti netko tko se konta. Sve ostale zahvate (ukoliko je moguće) nije moguće napraviti bez gubitka garancije.

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2009. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajmo sad tko se razumije u ovake stvari! MOŽE LI SE UPGRADE ??

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2009. 10:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nekoliko mojih crtica:

1. Informatizacija društva, poglavito školskog uzrasta je nešto što podržavam 150%.

2. Ne slažem se s ovom mjerom jer je neodgovorna, nepoticajna, nepoštena, nekonzistentna, rastrošna i nesocijalna

Neodgovorna je zato što prilikom donošenja te odluke nije napravljena analiza (da su barem pitali članove školskih odbora koje je imenovalo Gradsko Vijeće) što je prioritet po školama pa da se to riješi. Moji klinci nikada u školskim ni Gradskim knjižnicama nisu mogli naći knjigu koja se obrađivala za lektiru.

Nepoticajna je jer će laptop dobit dobri i loši đaci. Ne bi me iznenadilo da netko namjerno padne peti razred kako bi nagodinu mogao dobiti svoj laptop kao petašić

Nepoštena jer iako će se riješiti petašići ostaju još djeca iz 1., 2., 3., 4., 6., 7. i 8. razreda. AKo je SDP htio tako kupiti glasove, uložio je u omjer 7:1. Dosta nepovoljno.

Nekonzistentna zato jer ne postoji niti jedan instrument kojim se jamči da će ta mjera ići i nadalje. Znači koji su jamili Laptop, jamili su.

Rastrošna zato jer će se novcem poreznih obveznika platiti rješenje koje je samo 1/7 problema u osnovnoj školi i 0/4 rješenja u srednjoj školi. Dalje ne bih išao. Čak nema niti jedan instrument koji jamči da se računala neće prvom prilikom prodati. Otimanje i mogućnost nasilja ne želim niti spomenuti ali činjenica je da nasilja ima više gdje su jače društvene napetosti. Ova mjera potiče osjećaj osobno neuvjetovane nepravde i povećava društvenu napetost.

Nesocijalna je zato što će laptop dobiti djeca čiji roditelji voze dva džipa i koja već imaju tri laptopa kao i oni koji neće moći platiti ADSL priključak djeci za taj laptop. Po meni tek s ADSL-om laptop ima smisla. Da ne pričam o tarifama za prijenos podataka.

Što bi po meni imalo smisla? Pa da su laptope podijelili po školama, uplatili Flat-rate ADSL konekcije bežičnim školskim mrežma ali bez web-key tako da škole odmah budu i HOT-SPOT mjesta, platili nastavnike ili vanjske suradnike da budu od 8:00-20:00 na raspolaganju djeci koja žele raditi na laptopu kako bi mogla i naučiti nešto, kupiti jedan broj laptopa i ponuditi ih kao mogućnost posudbe putem GISKO za sve đake i srednjoškolce. Tad bih ovu mjeru smatrao punim pogodkom.
(Da SPD ima dobre poteze govori zagrebački SDP-a koji je za 3000 srednjoškolaca iz gradskog novca platio besplatnu pripremu za prijamne ispite na fakultetima. Uvjet je da plate 300,00kn koje im vraćaju ukoliko pohađaju pripremne tečajeve redovito. Pitam se kako će naša djeca proći naspram zagrebačke na prijamnim ispitima?)

Ovako je to voluntaristička odluka koja neodgovorno, nepoticajno, nepošteno, nekonzistentno, rastrošno i nesocijalno troši novac poreznih obveznika.


P.S.Ova mjera liči prije na HSP nego na SDP. Izgleda da vrijedi ona: "S kim si, takav si".


Zadnja promjena: mvarga; 11.01.2009. 17:56; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alo, ne prozivaj HSP bez veze- za te novce ja riješim besplatni bežični internet za cijeli grad i besplatni tečaj inf. opismenjavanja za 2000 građana, sufinanciranje naprednih tečajeva (web, cisko, mcsa i dr.) za sve zainteresirane studente i neuposlene s tim da imaju obvezu prenijeti znanje u sklopu inf. predavanja ( u fakultetima, školama, Domu tehnike itd.), opremanje jednog prostora za kvalitetnu inf. učionicu koja će biti namijenjena za besplatna predavanja, vezanim uz Open source i dr. i još bi mi ostalo novaca da svim gradskim firmama uvedem voip...kupim po jedan komp za svaki vrtić, a možda i još nešto....sufinanciranje predavanja informatike od 1. razreda u OŠ. I to će biti prijedlog HSP-a...u smislu poticanja informatizacije grada.... te formiranje Odbora za informatiku na razini poglavarstva u koje će biti uključeni oni koji žele doprinijeti razvoju grada bez obzira na stranačku pripadnost. Pa sad kad Vrdoljak, Bilja ili netko drugi odluči prekopirati nešto od ovih projekta da znate čija je to ideja....samo ja sve to već imam razrađeno do detalja i spremno za go...a ovo za hot spotove u OŠ riješim gratis....

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2009. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la: ›
Alo, ne prozivaj HSP bez veze- za te novce ja riješim besplatni bežični internet za cijeli grad i besplatni tečaj inf. opismenjavanja za 2000 građana, sufinanciranje naprednih tečajeva (web, cisko, mcsa i dr.) za sve zainteresirane studente i neuposlene s tim da imaju obvezu prenijeti znanje u sklopu inf. predavanja ( u fakultetima, školama, Domu tehnike itd.), opremanje jednog prostora za kvalitetnu inf. učionicu koja će biti namijenjena za besplatna predavanja, vezanim uz Open source i dr. i još bi mi ostalo novaca da svim gradskim firmama uvedem voip...kupim po jedan komp za svaki vrtić, a možda i još nešto....sufinanciranje predavanja informatike od 1. razreda u OŠ. I to će biti prijedlog HSP-a...u smislu poticanja informatizacije grada.... te formiranje Odbora za informatiku na razini poglavarstva u koje će biti uključeni oni koji žele doprinijeti razvoju grada bez obzira na stranačku pripadnost. Pa sad kad Vrdoljak, Bilja ili netko drugi odluči prekopirati nešto od ovih projekta da znate čija je to ideja....samo ja sve to već imam razrađeno do detalja i spremno za go...a ovo za hot spotove u OŠ riješim gratis....


jako lijepo, ideje za pet, samo da je para za to... hmmm... možda bi šef mogao od svojih usta otkinuti malo pa uložiti u pokušaj spasa mrtve političke karijere... ako je bilo zalošu ideju - spomenik, nakupit će se valjda i za dobre ideje haespeovaca

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 16:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Projekt smatram odlicnim korakom koji bi dugorocno mogao napraviti znatne kvalitativne pomake naprijed.

Ne znam jesu li se konzultirali s psiholozima, ali mi se cini da je i dob ucenika kojima se dijele laptopi dobro odabrana/procijenjena.

Smatram i da laptope ne treba dijeliti svim uzrastima odjednom. Ovakvim pristupom laptop dobiva na dozivljaju vrijednosti, postaje nagrada i motiv, bas sto smo se onomad veselili ucenju engleskog. Iskoristivost danasnjih laptopa je negdje 3-4 godine, ovisno o primjeni, a za ono za sto bi ucenicima trebao posluziti - daleko vise.

Kao veliki rizik za projekt vidim mogucnost da ta djeca ne budu usmjeravana i poticana na kvalitetno koristenje laptopa. Ako ih se prepusti samima sebi - bit ce cirkusa iz kojeg ce se mozda izroditi pokoji postotak kvalitete. Ako se usmjerava i potice na kvalitetno koristenje - djeca ce se tome prikloniti, bas kao sto se priklanjaju i puno tezim i zadacima o cijoj svrsishodnosti ne mogu suditi (tek kasnije u zivotu shvate da im to znanje mozda nikada nece trebati).

Zbog toga bi trebalo poduzeti sasvim konkretne mjere. U dogovoru sa Zupanijom i drzavom pronaci sredstva da se svim osnovnoskolcima s laptopima (dakle, 5-8. razreda) uvede dodatni sat informatike tjedno i da se u svim skolama plati kadar koji ce voditi napredne grupe.

Nedostatak novca ne moze biti izgovor. Ako se npr. vjeronauk mogao uvesti bez vecih problema i cmizdrenja da se nema novca, onda se mogu odvojiti sredstva i za nesto korisno i KONKRETNO. U krajnjoj liniji, ako je ovaj potez prvi korak, onda je potpuna zamjena vjeronauka informatikom mentalno-evolucijski kvantni skok naprijed.

Losim smatram to sto je cijeli projekt pratila stranacka pompa i cirkus naglasavanja tko je odgovoran za projekt i cija je to ideja. No, ako je to cijena koja ce stranke i politicare natjerati da rade kvalitetne stvari - prezivjet cu.

@mvarga, sto se tice ADSL-a, taj dio je djelomicno rijesila drzava novcem poreznih obveznika.
http://www.carnet.hr/ucenici/pristup_internetu
http://www.carnet.hr/ucenici/CARNetove_usluge
Sto se tice pohvala za subvencioniranje priprema za upise na fakultet, smatram ih losim, jer se takvim pristupom potice oportun odnos prema ucenju. IMHO, ukupno obrazovanje, a posebno srednja skola bi trebalo biti jedina prava priprema za fakultet.

Grad Zagreb je tim potezom jos vise produbio vec dovoljno duboke i ogromne razlike u kvaliteti zivota, standardu i startnim pozicijama gradjana Zagreba u odnosu na ostatak RH - poziciju koju moze zahvaliti centralistickoj politici do sada nevidjenoj u sveukupnoj povijesti Hrvatske i svih ranijih drzava i tvorevina na njenom tlu.

TataMata je napisao/la: › Pa sad kad Vrdoljak, Bilja ili netko drugi odluči prekopirati nešto od ovih projekta da znate čija je to ideja....
Ne znam sto ce raditi Vrdoljak i Bilja, ali kad vec stavljas copyright na svoje ideje, volio bih cuti kako je krenula ideja beplatnih hotspotova i cija je to bila inicijativa?

Smatram da si napravio dobre stvari i svaka ti cast. Volio bih kada bi mnogi u Gradskoj upravi (na svim razinama) s tim elanom i zarom pristupali povecanju kvalitete zivota gradjana. Nemoj me tjerati da pocnem misliti da sve sto radis i sto si radio nisi radio iz entuzijazma i ljubavi, vec iz stranacke poslusnosti i poniznosti.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 16:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Linux vs. Windows - Linux je mocniji, bolji, konfigurabilniji, mogucnosti su mu daleko vece nego Windowsima. Ali, to ne znaci da je to dobro za djecu, odnosno za svrhu zbog koje su djeca dobila racunala.

Za Linux treba imati paralelni zivot i baviti se samo njim, a to je cisti overhead u situaciji u kojoj ce ta djeca kasnije raditi uglavnom na Windowsima.

Sve je to divno i krasno, ali Linux bi mnoge od njih zasigurno uskratio za iskustvo rada u .Net-u, MS SQL-u i ostalim alatima radjenima iskljucivo za win platformu. PHP, MySQL, PostgreSQL, Ruby, ... -> sve se to sasvim lijepo i iskoristivo vrti i na Win masinama.

Office, opcenita winGUI logika i sl. su tekovine Win platforme. Vecina softa za ucenje radjeno je iskljucivo za Win platformu.

Opensource filozofija nije vezana iskljucivo za Linux.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 17:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: ›
TataMata je napisao/la: ›
Alo, ne prozivaj HSP bez veze- za te novce ja riješim besplatni bežični internet za cijeli grad i besplatni tečaj inf. opismenjavanja za 2000 građana, sufinanciranje naprednih tečajeva (web, cisko, mcsa i dr.) za sve zainteresirane studente i neuposlene s tim da imaju obvezu prenijeti znanje u sklopu inf. predavanja ( u fakultetima, školama, Domu tehnike itd.), opremanje jednog prostora za kvalitetnu inf. učionicu koja će biti namijenjena za besplatna predavanja, vezanim uz Open source i dr. i još bi mi ostalo novaca da svim gradskim firmama uvedem voip...kupim po jedan komp za svaki vrtić, a možda i još nešto....sufinanciranje predavanja informatike od 1. razreda u OŠ. I to će biti prijedlog HSP-a...u smislu poticanja informatizacije grada.... te formiranje Odbora za informatiku na razini poglavarstva u koje će biti uključeni oni koji žele doprinijeti razvoju grada bez obzira na stranačku pripadnost. Pa sad kad Vrdoljak, Bilja ili netko drugi odluči prekopirati nešto od ovih projekta da znate čija je to ideja....samo ja sve to već imam razrađeno do detalja i spremno za go...a ovo za hot spotove u OŠ riješim gratis....


jako lijepo, ideje za pet, samo da je para za to... hmmm... možda bi šef mogao od svojih usta otkinuti malo pa uložiti u pokušaj spasa mrtve političke karijere... ako je bilo zalošu ideju - spomenik, nakupit će se valjda i za dobre ideje haespeovaca
Ma to ti ja sve riješim s ovom lovom koje misle potrošit na laptope, a šta misliš da svake godine ulažemo po 5 milijunčića u razvoj informatizacije ali kroz ulaganje u znanje i povežemo to s lovom iz fondova EU, pa bili bi informatički gigant. Pa onda to vezati uz poduzetništvo i razvoj informatičke industrije itd. Ovako smo djeci dali skupi alat koji će oni moći koristiti vrlo malo u edukativnom smislu jer projekt i software koji bi im to omogućio nije osmišljen, a obzirom da za office ističe licenca za 60 dana neće moći niti raditi u wordu ili power pointu. Također, što je netko već spomenuo, kad krenu razni susjedi koji se ''kontaju'' ili stariji članovi obitelji instalirati XP i igrice, neru, codece, spy šerife itd., biti će reklamacija ko u priči...mislim da će nakon sasvim normalnog početnog ushićenja, i radosti, uskoro doći do suprotnog učinka u obiteljima....osim kod servisera ako naplaćuju po satu Smile

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2009. 17:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Alo, ne prozivaj HSP bez veze
Lega ja jesam koji puta mutav, ali ne toliko. Tko je digao ruku za takav prijedlog? Tko ima najveći broj vijećnika u Gradskom Vijeću? Tko te spriječio da svoje ideje ne realiziraš u zadnje četiri godine? Tko je, u konačnici, na vlasti u Osijeku?

Pa ako ćeš iskreno odgovoriti na ta pitanja vidjet ćeš da nisam HSP prozvao bez veze. I ono što sam uz put spomenuo je da je najgora mjera koju SDP može donijeti otprilike podjednako loša kao cijela politika HSP-a.

@TataMata: Kad si tako revnosno odgovorio na moje dvojbe o informatizaciji, gdje ti je odgovor na pitanje o pripremi naših srednjoškolaca za upise na fakultete?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Linux vs. Windows - Linux je mocniji, bolji, konfigurabilniji, mogucnosti su mu daleko vece nego Windowsima. Ali, to ne znaci da je to dobro za djecu, odnosno za svrhu zbog koje su djeca dobila racunala.

Za Linux treba imati paralelni zivot i baviti se samo njim, a to je cisti overhead u situaciji u kojoj ce ta djeca kasnije raditi uglavnom na Windowsima.

Sve je to divno i krasno, ali Linux bi mnoge od njih zasigurno uskratio za iskustvo rada u .Net-u, MS SQL-u i ostalim alatima radjenima iskljucivo za win platformu. PHP, MySQL, PostgreSQL, Ruby, ... -> sve se to sasvim lijepo i iskoristivo vrti i na Win masinama.

Office, opcenita winGUI logika i sl. su tekovine Win platforme. Vecina softa za ucenje radjeno je iskljucivo za Win platformu.

Opensource filozofija nije vezana iskljucivo za Linux.
Hm, što se tiče ideje hot spotova, krenula je u listopadu 2007. godine u razgovoru mene i Valenta što nije nikakva tajna, ideja je bila da projekt izvede udruga Osijek Wireless, ali se zbog niza komplikacija od toga odustalo pa je sada tako kako je. Vrlo je izvjesna daljnja suradnja na nizu projekta i kroz OS wireless i udrugu Osijek Linux koju pozdravljam, na daljnjem razvoju informatizacije u gradu. (da li si to mislio?)

Što se tiče linux vs windows mnoge države se odlučuju na uvođenje linuxa u škole pa i zbog cijene licenceza viste koja je oko 700 kn po kompu i offica od barem 1200kn u OEM veleprodaji. Linux u novim izvedbama poznatih distribucija i GUI sučeljima (KDE, GNOME) te open officom i mnoštvom besplatnih dječjih igrica još bi više djecu potakla na istraživanje i učenje. Za ovo što si rekao da je GUI sučelje tekovina Win platforme, očito ne poznaješ razvoj GUI-a jer to nije točno.

I nijedan projekt nisam radio iz bilo kakve stranačke poniznosti i poslušnosti nego sam za svoje ideje i projekte dobivao potporu od stranke u kojoj jesam, HSP-a. Većina projekata je timski rad u koji su uključeni i vanstranačke osobe i institucije i to iz entuzijazma i ljubavi. Veselim se daljnjoj raspravi i pitanjima s tvoje strane...

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: