U organizaciji
Ekonomskog fakulteta u Osijeku uspješno je održan prvi
EFOS Business Forum „
Održiva budućnost hrvatskog gospodarstva“. Forum je okupio istaknute stručnjake iz
poslovnog, financijskog i akademskog sektora s ciljem rasprave o ključnim inovacijama i strategijama za oblikovanje zelene budućnosti hrvatskog gospodarstva te su svi okupljeni imali priliku saznati koliko, između ostaloga, klimatske promjene utječu na razinu i dinamiku cijena, kao i financijsku stabilnost.
„
Klimatske promjene djeluju na cijene i financijsku stabilnost, što znači da mogu izravno utjecati na postizanje naših osnovnih ciljeva – stabilnosti cijena i stabilnost financijskog sustava. Kako bismo pospješili klimatsku tranziciju u Republici Hrvatskoj od banaka tražimo da prepoznaju klimatske rizike u svojim portfeljima, a samim time i da podupru investicije povezane s prilagodbom klimatskim promjenama i suzbijanje štetnog djelovanja na klimu i okoliš. Kao pozitivan primjer ostalima, i mi unutar HNB-a poduzimamo različite aktivnosti da bismo ozelenili vlastito poslovanje te smo po prvi puta izračunali naš ugljični otisak i definirali vlastite ciljeve u pogledu našeg ugljičnog otiska. Pored toga, trenutno 7.5% naše financijske imovine ulažemo u vrijednosne papire s karakteristikama održivosti“, izjavila je
Sandra Švaljek, zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke.
Nakon uvodnog predavanja „
Uloga financijskih institucija u ozelenjavanju gospodarstva“, koje je održala dr. sc.
Sandra Švaljek, zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke, sudionici Foruma su se pridružili panel diskusiji naziva „
Je li gospodarstvo u Hrvatskoj dovoljno zeleno i što možemo napraviti bolje?“. Na panelu su svoje stajalište iznijeli istaknuti stručnjaci: prof. dr. sc.
Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku,
Stjepan Ergović, član Uprave tvrtke Nexe grupa,
Vali Marszalek, ESG direktor iz tvrtke Mazars Hrvatska i
Bruno Rechner, direktor i vlasnik tvrtke Rechner d.o.o. Tijekom diskusije naglašena je važnost suradnje između akademske zajednice, poslovnog sektora i financijskih institucija u ostvarivanju zelene budućnosti.
„
Završetak EFOS Business Foruma zapravo predstavlja početak novih poglavlja u razvoju održivog gospodarstva. Ponosan sam što smo imali priliku ugostiti istaknute stručnjake iz različitih sektora koji su svojim znanjem obogatili rasprave, a suradnja koja je procvjetala među sudionicima svjedoči o važnosti zajedničkog napora u ostvarivanju održivih ciljeva. Ujedno, raznolikost perspektiva i inovativni pristupi istaknuli su se kao ključni pokretači promjena. Radujem se budućim inicijativama i nastavku dijaloga koji će dodatno unaprijediti našu zajednicu i gospodarstvo“, istaknuo je prof. dr. sc.
Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
EFOS Business Forum predstavlja
vrijedan korak prema ostvarenju održive budućnosti hrvatskog gospodarstva, potičući intenzivnu interakciju i suradnju među sudionicima iz različitih sektora. Ova inicijativa naglašava važnost raznolikosti u promišljanju i primjeni inovativnih pristupa, postavljajući temelje za daljnji napredak i razvoj održivih strategija unutar zajednice. U konačnici, događaj se pokazao kao izvor inspiracije i novih spoznaja, naglašavajući važnost suradnje i razmjene ideja u stvaranju održive budućnosti gospodarstva.
Tekst i foto: Maja Šekoranja