![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2008_11/2008_11_02_uske_njive_150.jpg)
Prije nešto manje od mjesec dana
Grad Osijek je pokrenuo projekt ozelenjavanja prostora uz
južnu obilaznicu i to duž naselja
Uske njive. Time je Grad odlučio ostvariti i ono što je prvotno zamišljeno
GUP-om - zelenu tampon zonu između ovog novog osječkog naselja i državne ceste. Prema riječima gradonačelnika
Gordana Matkovića, za ovu investiciju Grad je spreman dati
milijun kuna, a cijeli posao je u nadležnosti
Upravnog odjela za zaštitu okoliša, dok je za hortikulturalno rješenje zadužen krajobrazni arhitekt
Rade Manojlović, koji je Osječanima najpoznatiji po uređenju
Trga Lavoslava Ružičke.
- Riječ je o prostoru koji je jednak trećini Perivoja kralja Tomislava, ili čak dva parka Petra Krešimira IV. Hortikulturalno rješenje stvara se za širinu od 50 metara, jer prvih 25 metara od ceste mora ostati čista tampon zona, koja ne zadire u funkciju ceste. Osim stvaranja tampon zone koja sprječava prodor buke i prašine s ceste, cilj je stvoriti i novu parkovnu površinu u gradu s rekreativnom zonom - objašnjava Osječanin Rade Manojlović, inače, jedini
krajobrazni arhitekt istočno od Zagreba.
Manojlović vjeruje kako bi uređenje ove zelene površine mogao biti početak buđenja interesa Grada za stvaranje smjernica u ozelenjavanju Osijeka.
- Grad Zagreb ima strategiju i smjernice u uređenju krajobrazne arhitekture još od 1900. godine, kada je nastala tzv. Lenucijeva zelena potkova, odnosno prostor zagrebačkog Zrinjevca i točno se zna što se, koliko i kako želi postići po pitanju parkova i gradskog zelenila. Pitanje je gdje je osječka Lenucijeva potkova i zašto grad poput Osijeka koji ima jedan Perivoj kralja Tomislava ili park Petra Krešimira IV., nema strategiju za zelenilo. Mišljenja sam da bi kao što postoji Komisija za lijepo o pitanju arhitekture, nešto slično trebalo postojati i za gradsko zelenilo, te da bi se trebalo dobro razmisliti o našim zelenim površinama kada se olako dopušta gradnja trgovačkih centara. Ovo bi možda mogao biti početak za razmišljanje o gradu koje je nekada imao najljepše perivoje i parkove u Hrvatskoj - zaključio je Manojlović.
Park do proljeća 2009.
Ova nova zelena površina sastojat će se od vrba, ali i viših stabala, većih cvjetnih i livadnih površina, a u sklopu parka zamišljeno je i dječje igralište, te rekreativna površina. Ovaj park neće imati šetnice, pa će rekreacija biti moguća na livadnom prostoru. Želja Grada je sadnju novog parka i uređenje zelene površine započeti još ove godine kako bi ih građani na korištenje dobili već na proljeće.
Piše: N.ZEKIĆ/Glas Slavonije