Kopi luwak, najskuplja kava na svijetu u zagrebačkoj Ilici
Kopi luwak isprobala je među prvima Ana Ugarković, naša kraljica istančanih, stečenih okusa
Osjećate li već blagi aftertaste, jedinstvenu aromu naranče koja se pojavljuje nekoliko minuta nakon ispijanja kave Kopi luwak”, pitao je uoči praznika Svih svetih Nik Orosi, legendarni zagrebački barist koji je nedavno osvojio titulu svjetskog šampiona na natjecanju u Danskoj, a kod nas neprijeporno pobjeđuje tri godine zaredom.
Enzimi iz želuca za aromu
Ana Ugarković, televizijska zvijezda, naš odgovor na Jamieja Olivera, potvrdno je klimnula glavom. Spremno, kao jedan, počeli su klimati glavom i ostali Zagrepčani okupljeni za šankom maloga, ali kultnog kafića Eli u Ilici, na degustaciji najskuplje kave na svijetu. Doista, svi entuzijasti aromatičnoga, legalnog stimulansa koji građanima Europe dnevno vraća elan još od 17 stoljeća i prvih bečkih i pariških kavana, složili su se da je kava Kopi luwak lišena gorčine i trpkosti čak i pripravljena kao najkraći espresso.
Posebno obučeni tragači izdvajaju zrnca iz izmeta autohtone vrste mačke. I Oprah je u svom showu isprobala Kopi luwak
Kad je u filmu “Imaš petlju?” Jack Nicholson odlučio sastaviti popis stvari koje svakako treba barem jednom isprobati prije smrti, na visoko mjesto stavio je i Kopi luwak, kavu sa Sumatre, najskuplju kavu na svijetu. To je kod njegova prijatelja izazvalo salve smijeha jer samo bogati snob koji ne zna doista uživati u životu može kavu koja je prošla kroz crijeva neke indonežanske divlje mačke smatrati ključnim životnim iskustvom. No, kako je na prijateljevu popisu vrlo visoko stajao “smijeh do suza s prijateljem”, Kopi luwak poslužio je važnoj svrsi...
Kopi znači kava na jeziku otočana Sumatre, a luwak je lokalni naziv za autohtonu životinju iz obitelji mačaka. Luwak jede samo pažljivo probrana i savršeno zrela zrnca kave, a ona gotovo neprobavljena prolaze kroz njegovo tijelo. Smatra se da enzimi u njegovu želucu dodaju okus kavi razbijajući bjelančevine koje inače jakoj kavi daju gorčinu. Posebno obučeni tragači pronalaze luwakov izmet i iz njega pažljivo izdvajaju zrnca.
Kilogram kave 6000 kuna
Mnogi se pitaju kako je uopće nekome palo na pamet upotrijebiti zrnca kave iz mačjeg izmeta, no ta je osoba danas zasigurno indonežanski junak dana. Na godinu se proizvede samo oko 450 kilograma Kopi luwaka i stoga ta kava doseže astronomske cijene u SAD-u, gdje se novim bogatašima kilogram prodaje po cijeni od oko 6000 kn i više, dok se u svijetu cijene malog espressa kreću od 250 do 500 kuna po šalici.
Dok je oni neskloni gastronomskim eksperimentima redovito stavljaju na popis 10 najodurnijih stvari koje su snobovi spremni isprobati da bi se pravili važni, svi pravi znalci i ljubitelji kave ipak bi trebali otići u kafić Eli’scaffe i popiti barem jednu šalicu espressa baršunaste teksture s aromom naranče, meda i vlažnog lišća. U zagrebačkoj centrali, baš kao i u njujorškoj delikatesnoj prodavaonici kave Dean & Deluca, nudi se samo izvorni, organski Kopi luwak, u čijoj su proizvodnji pomogle mačke koje žive na otvorenome, a ne u kavezima.
Izvor:
Jutarnji.hr