![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2008_11/2008_11_14_eea1_150.jpg)
Primjenom metoda
energetske učinkovitosti u javnim i stambenim zgradama, u Osijeku bi se godišnje uštedjelo nekoliko milijuna kuna!
Agencija za energetsku učinkovitost zato je osmislila nekoliko projekata – nositelji su grad
Osijek i nevladina udruga
Zeleni Osijek, a stručni suradnik agencija
Solar System, osječkog poduzetnika
Gorana Pichlera – te za njihovu provedbu iz EU fondova
CARDS i
PHARE dobila ukupno
381.000 eura, od čega samo ulaganja u opremu dostižu 100.000 eura.
Energetski park
Škole, vrtići, poslovne i slične zgrade u Hrvatskoj troše gotovo dvostruko energije u odnosu na takve objekte u zemljama Europske unije, od čega se samo na zagrijavanje i osvjetljavanje potroši više od 40 posto energije.
Kako bi u praksi pokazali isplativost mjera energetske učinkovitosti, Grad, Agencija i sam Pichler, izgradili su
energetski nezavisnu kuću sredstvima EU fondova i raznih sponzora zainteresiranih za njezino funkcioniranje. U suterenu objekta na Donjodravskoj obali, Agencija je uredila prostorije za održavanje seminara, prezentacija i demonstracija, a na katu je Pichler uredio dva stana i u njih dao ugraditi mjerne instrumente uz pomoć kojih prati potrošnju energije potrebnu za normalan obiteljski život.
Na prostoru pored zgrade dovršava i
Energetski park u kojem će trajno demonstrirati rad solarne elektrane, pokazne vjetrenjače i nekoliko vrsta toplinskih crpki, kako bi se dokazala isplativost štedne gradnje i upotrebe obnovljivih izvora energije u zgradama. Planira se izgraditi i manja pasivna zgrada, prva tog tipa u jugoistočnoj Europi.
Goran Pichler
Više projekata nego novca
Da je projekt iz programa Phare 2006.
„EE Slavonija“ prvi EU projekt kojega je nositelj grad Osijek, istaknuo je na današnjem susretu s novinarima u prostorijama Agencije, zamjenik gradonačelnika
Ivan Vrdoljak, naglasivši kako je kao energetičar po struci zbog toga posebno zadovoljan. Najavio je i kako će već od sljedeće godine Grad u svojoj Odluci o komunalnom redu regulirati sufinanciranje dijela troškova podizanja energetske učinkovitosti objekata, tako da se odrekne određenog postotka pri naplati komunalne naknade. Razvojem tog projekta, partneri očekuju kako bi osječka agencija mogla postati međunarodni centar za područje energetske efikasnosti u zgradama, a sve to s minimalnim financijskim ulaganjima grada Osijeka.
Planira se i osnivanje
Regionalne energetske agencije te stvaranje
baze podataka o energetskim karakteristikama svih javnih objekata u regiji. Predviđeno je 30 preliminarnih pregleda objekata u regiji, te pet pokaznih energetskih pregleda javnih objekata, 12 energetskih izložbi, predavanja i pomoć upravama u 4 županije i 18 gradova, te izrada brošura i web stranice.
Dr.sc.
Stjepan Ribić, direktor
RRA, u vlasništvu Grada i Županije, s predstavništvom u Bruxellesu, rekao je do sada iz EU fondova imaju 12 odobrenih projekata u vrijednosti 30 milijuna kuna, od kojih 18 milijuna kuna sufinancira EU, a krajem mjeseca potpisat će i ugovor o 13. projektu vrijednom milijun kuna.
- Na regionalnoj razini nam je 64 projekta došlo u završni krug, ali samo za prvih 13 bilo je dovoljno sredstava. Proizlazi da imamo puno više projekata nego što je osigurano sredstava za njihovo sufinanciranje. Zato očekujemo novi programski okvir IPA, u koji ćemo se također uključiti, rekao je Ribić.
Autor: Goran Flauder