Povodom dolaska Britanca dr. Jeremy Sweeta u Hrvatsku i njegove radionice o nadzoru GMO-a, predsjednik udruge za organsku poljoprivredu BIOS dr. Marijan Jošt upozorio ga je da većina hrvatskih građana ne prihvaća GMO u okolišu u Hrvatskoj.
- Na 276. sjednici Vlade Republike Hrvatske prihvaćen je projekt TCP/CRO/3102(D) u čijem se uvodnom dijelu jasno navodi: "Vlada RH u poljoprivrednom sektoru odlučila je sačuvati zemlju od GMO-a i ima nacionalne zakone koji reguliraju uvoz i proizvodnju GM sjemena. Hrvatska nacionalna politika nastoji osnažiti poljoprivrednu proizvodnju s posebnim naglaskom na organsku proizvodnju usjeva za hranu." Prošlogodišnje istraživanje javnog mijenja pokazalo je da je 80 posto hrvatskih građana ne prihvaća GM hranu niti GM usjeve. Trenutno sedamnaest od 21 županije proglasile su se slobodnima od GMO-a, a neke od njih su članice Europske mreže GM slobodnih regije – naglasio je dr. Jošt u svom jučerašnjem pismu poslanom dr. Sweetu, koji će radionicu za hrvatske poljoprivredne stručnjake održati 21. i 22. travnja u Zavodu za sjemenarstvo u Osijeku.
Jošt je Sweetu još poručio da se nada da njegovo predavanje neće biti u skladu sa željama i zajedničkim stavovima većine građana Hrvatske.
- Došli smo do zaključka da će vaše predavanje promovirati suživot GMO-a s organskom poljoprivredom. Također shvatili smo da je moguće da tijekom vašeg boravka u Hrvatskoj i tijekom sastanaka s predstavnicima određenih hrvatskih institucija – općenito podupiratelja GMO-a, ne dobijete pravi dojam o javnoj percepciji GMO usjeva i GM hrane u Hrvatskoj. Zato smo vam uputili ove činjenice – napisao je dr. Jošt, koji je u ponedjeljak pozvao građane i nevladine organizacije da pismom saborskim zastupnicima i ministarstvima zatraže strožu kontrolu GMO-a u Hrvatskoj i onemogućavanje njegova širenja (pogledaj model pisma ispod).
Dr. Jeremy Sweet 21. i 2. travnja u Zavodu za sjemenarstvo u Osijeku održat će predavanje o rukovanju i nadziranju genetski modificiranih kultura, proizvoda i obrađene hrane.
Sweet je sredinom siječnja obavio inicijalne sastanke po hrvatskim poljoprivrednim institucijama, a na radionici će se razgovarati o mogućem suživotu GMO-a s organskom i konvencionalnom poljoprivredom. Na kraju će biti štampana publikacija "Studija o supostojanju obrađivanja kultura u Hrvatskoj".
Napisao Kruno Kartus
Model pisma
Vaša adresa
Datum
Adresa primatelja pisma
(Vašeg stranačkog predstavnika u Saboru, člana Vlade i sl.)
Gospodine/gospođo ime i prezime,
Zabrinut/a sam zbog prisustva nove GM hrana na tržištu, te zbog nepoštivanja postojećih zakonskih propisa o vidnom oblježavanju takve hrane koja ugrožava moje zdravlje.
Zabrinut/a sam zbog vrlo liberalnog i neodgovornog, javno iznesenog stava Republičkog zavoda za javno zdravstvo u Zagrebu, koji je blagonaklon prema GM sjemenu i GMO sastojcima u hrani, iako je očito je da takva hrana nije prošla potrebna testiranja zdravstvene sigurnosti, tj. opasnost od dugotrajnog (kroničnog) oštećenja zdravlja, nije dovoljno ispitana.
Zabrinut/a sam zbog blagonaklonog stava Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo u Osijeku prema GMO, i zbog potpunog pomanjkanja interesa na za ekološko (organsko) sjeme koje se sve više traži, a u nas ga nema.
Zabrinut/a sam zbog liberalnog stava Hrvatske agencije za hranu u Osijeku. Predstavnici ovih triju tijela izabrani su u Vijeće i Odbore o GMO i oni odlučuju o tome hoće li i kada GMO postati hrvatska stvarnost.
Vaša je dužnost kao izabranog predstavnika hrvatskog naroda u tijelima Državne uprave, Sabora, Vlade da zaštitite Hrvatsku od ulaska GMO u prehrambeni lanac, sve dok dugotrajna sigurnost takve hrane ne bude potvrđena od nezavisnih znanstvenih institucija, i dok god javnost ne stekne uvjerenja da takva hrana neće prouzrokovati štetne učinke u bilo kom sektoru ljudske populacije i/ili okoliša.
S poštovanjem,
Potpis
Ime i prezime tiskano
(Pismo mora biti učtivo i ne anonimno!)
Još možete naglasiti (dodati, izmijeniti):
1) Hrvatski Zakon o GMO i zaključci 276. sjednice Vlade ukazuju citiram: „U poljoprivrednom sektoru, Vlada Republike Hrvatske odlučila je očuvati zemlju od genetski modificiranih organizama (GMO) i ima nacionalni zakon koji regulira pitanja uvoza i proizvoda GM sjemena.“ U tome ima opću podršku hrvatske javnosti, jer se preko 80% Hrvata izjasnio da ne prihvaća GM sjeme i hranu koji sadrži GMO.
2) Do danas se od 21 hrvatske županije njih 18 proglasilo GM slobodnim, što je očiti dokaz volje pučanstva Hrvatske i nju treba poštivati.
3) Izbor članova u po Zakonu o GMO formirana tijela (Vijeće i dva Odbora) nije izvršen na demokratskim principima, nisu zastupljeni stručnjaci svih zainteresiranih struka (posebno poljoprivrede) a izabrani članovi su uglavnom iz manjinskog pro-GMO lobija. Tražimo da se postojeća imenovanja ponište i izvrši nova poštujući demokratske principe i stav javnosti. Ovo je od presudne važnosti, jer će ta tijela sa pravnim ovlastima štititi Hrvatsku od ulaska GMO, ili u suprotnom slučaju, omogućiti njihov ulazak. Članovi Vijeća i Odbora moraju biti odgovorni (pa i krivično) za donošenje pogrešnih odluka.
4) Provođenje „Studije o supostojanju GMO kultura, organski uzgojenih kultura i konvencionalne poljoprivrede“ (najavljena Radionica 21-22. travnja 2009. u Zavodu za sjemenarstvo i rasadničarstvo, Osijek- prilog) je apsurdno, jer je i laiku jasno da suživota ekološke poljoprivrede i GM usjeva nije moguć. (Vidi pravila IFOAM-a – međunarodna organizacija za ekološku poljoprivredu).
5) Testiranje sigurnosti mora uključiti i interakciju između dva različita GM proizvoda koji bi se mogli pojaviti na tržištu.
6) Ovakvo testiranje mora uključiti ispitivanje učinka na fetus u majčinoj utrobi, kao i na razvoj novorođenčeta.
7) Mogućnost negativnih učinaka ponovljenog genetskog zagađenja mora biti ispitana prije no što se dozvoli sjetva takvih usjeva.
8) Kumulativne promjene u tlu uzrokovane sjetvom GM usjeva i njihovih ostataka moraju biti ispitane prije no što se odobri sjetva GM usjeva.
9) Znanstvenici nas upozoravaju da se mogu pojaviti nove biljne bolesti, otporni štetnici i otporni korovi kao posljedica masovnog uvođenja GM usjeva. GM usjevima se ne smije dati dozvola sjetve sve dok ne budu postojali značajni dokazi da takve opasnosti nema.
10) Kompanije, vlasnici GM sjemena moraju preuzeti punu odgovornost za eventualne štetne posljedice uzgoja njihovih GM usjeva i sanaciju takvih šteta.
11) Naši poljoprivredni proizvođači moraju biti zaštićeni od uništenja njihovih tala, voda i svekolikolikih živih bića (okoliš) od neodgovornog unošenje GMO u njihov okoliš.
12) Isto se odnosi i na lijekove stvorene na bazi GMO (vakcina protiv hepatitisa B, vakcina HPV). Obaveza cijepljenja novorođenčadi mora se ukunuti, jer su dokazane opasne posljedice po zdravlje pa i po život.
13) Tražim da se GM interferon zamijeni prirodnim i obnovi proizvodnja prirodnog interferona u Imunološki zavodu. Po njemu je naša zemlja bila poznata u svijetu (mogućnost izvoza).
14) Tražim da se u okrviru antikorupcijskih mjera povede više računa o visokim državnim funkcionerima s jasnom pro-GMO orjentacijom. Multinacionalne korporacije spremne su podmititi takve osobe kako bi si osigurale ulaz u neku zemlju.
Važno: Upamtite - kratko pismo će biti pročitano, dugo neće. Važna je brojnost pisama, jer poruka izražava broj građana koji stoje iza nje. Upravo danas u predizborna vremena takav jasno izraženi stav građana od velike je važnosti.
Kome pisati: adrese Vlade, Sabora, ministarstava i državnih agencija:
Vlada Republike Hrvatske
Ured za odnose s javnošću
E-mail:
[email protected]
Hrvatski sabor
http://www.sabor.hr/Default.aspx
Zastupnici vidi na:
Zastupnici 6. saziva Hrvatskoga sabora
Odbor za zaštitu okoliša,
predsjednica Marijana Petir
e-mail:
[email protected]
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
Mr.sc. Božidar Pankretić, ninistar
Ulica grada Vukovara 78, 10 000 Zagreb,
[email protected]
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi
Mr.sc. Darko Milinović, dr. med., ministar
Ksaver 200a, 10 000 Zagreb,
Tajnica:
[email protected]
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
KABINET MINISTRICE
Ul. Republike Austrije 20, 10 000 Zagreb
[email protected]
Županije vidi na:
http://www.vlada.hr/hr/adresar_i_linkovi/zupanije