Gradska poduzeća suočavaju se ovih dana s problemom, grubom računicom, teškim oko
pola milijuna kuna! Riječ je, naime, o
otpremninama za bivše direktore koji su svi imali
četverogodišnje ugovore.
To nije problem u slučaju onih rijetkih koji su izdržali cijeli mandat na čelu “svoje” tvrtke, s obzirom na to da njihovi ugovori istječu te ne ostvaraju pravo na gotovo nikakve bonuse. Međutim, većina direktora imenovana je
tijekom mandata, a neki su četverogodišnje ugovore, koji im danas jamče bogate otpremnine, dobili u
posljednjoj godini mandata bivše gradske uprave. Istražili smo kakve su ugovore imali bivši direktori i koliko će oni stajati njihove tvrtke.
Miroslav Doležal (Unikom) za sada nije pokrenuo nikakav postupak vezan uz otpremninu. Trenutno je na godišnjem odmoru, a navodno će mu biti ponuđeno savjetničko mjesto u
Ukopu. Ugovor u
Unikomu potpisao je 2007., a traje do 2011. godine. Slijedom toga, ima pravo na otpreminu - ako mu nova uprava ne ponudi novo radno, mjesto od
6 bruto plaća, a ako mu se ponudi novi posao i on ga ne prihvati dobiva
tri bruto plaće. Njegova bruto plaća iznosila je nešto više 20.000 kuna, uz dodatke za godine staža riječ je o iznosu od 23.000 do 24.000 kuna. Drugim riječima, uz zakonom propisanu otpreminu, Doležal ima pravo na još oko
70.000, odnosno u drugoj opciji
140.000 kuna. Da je ugovor potpisan do isteka mandata bivše vlasti, imao bi pravo samo na zakonom propisanu otpremninu.
Na čelo
GPP-a
Igor Medić stigao je iz
BIOS-a, koji je vodio od 2002. godine. Otpremninu neće dobiti jer je iz BIOS-a otišao dobrovoljno.
Željku Palošu, kojega je naslijedio, pak, ponuđeno je novo radno mjesto u
sektoru za promet. I
Zvonimiru Paveliću je u Ukopu ponuđeno novo radno mjesto; dakle, može maksimalno ostvariti pravo na tri bruto plaće otpremine. Njegova se bruto plaća kretala oko 20.000 kuna (bez dodataka), a bio je direktor oko godinu dana.
Vladimir Krajnović direktor
Zavoda za stanovanje bio je oko 9 mjesci, a navodno potražuje “punu” otpremninu koja iznosi oko
160.000 kuna bruto. U Zavodu kažu kako će mu ponuditi novo radno mjesto. Premda je
Željko Lijić (Vodovod) bio direktor samo nešto više od četiri mjeseca, nakon dolaska na dužnost potpisao je 4-godišnji ugovor. Odmah poslije smjene pokrenuo je postupak sporazumnog raskida ugovora, koji je prihvaćen.
Vodovod će mu, dakle, isplatiti još 6 bruto plaća, oko
120.000 kuna. Drugim riječima, za svaki od četiri mjeseca efektivnog direktorskog rada dobit će bruto plaću od približno 50.000 kuna! S druge strane, Lijić je zaposlenik Vodovoda već 16 godina. On i ostali su, treba i to reći, samo potpisali ono što im je ponudila bivša gradska uprava.
Kako izbjeći ovakve situacije? Pojavio se
prijedlog da se u direktorske ugovore ugradi
klauzula prema kojoj bi se pravo na bonuse stjecalo samo ako direktor odradi
najmanje pola mandata.
Premda su nam u gotovo svim tvrtkama, iščitavajući ugovore bivših direktora ponudili informaciju o 6, odnosno 3 bruto plaće otpremnine, tajnica Grada
Jadranka Nikolov dala nam je nešto drugačije obrazloženje. Prije svega, nova uprava dužna je direktoru ponuditi radno mjesto koje odgovara njegovoj struci i iskustvu. Ako, kaže Nikolov, ne prihvati ponuđeno radno mjesto, ostvaruje pravo samo na otkazni rok i zakonom propisanu otpremninu. U slučaju da mu tvrtka ne ponudi novo radno mjesto ima pravo na svih šest plaća otpremnine. Ako ga ne prihvati, ni tvrtka inzistira na njegovom ostanku dogovara se otpremnina od tri bruto plaće. Lijić potvrđuje da je dogovoren sporazumni raskid ugovora, no točan iznos otpremnine još ne zna.
- Kakvu je otpremninu dobio Novoselić kad je odlazio, takvu ću dobiti i ja, s time što će moja biti umanjena za 10 posto zbog smanjenja plaća direktora gradskih tvrtki. A on se vratio u firmu, kaže Lijić. Ističe, također, kako ima 16 godina staža u Vodovodu, a prije imenovanja imao je ugovor na neodređeno.
- Sličnu otpremninu bih dobio i bez menadžerskog ugovora, zaključuje. Krajnović, pak, smatra da ima pravo na otpremninu.
- Dobio sam izvanredni otkaz. Smijenjen sam, a nije mi ponuđeno novo radno mjesto, što je bila obveza nove uprave. Svoju sam dužnost obavljao ozbiljno i odgovorno, te imam pravo tražiti otpremninu, kaže.
Piše: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr