Najava povratka bivšeg premijera Hrvatske Ive Sanadera u politiku napravila je buru na političkoj sceni Hrvatske. Koalicijski partneri su javno najavili izlazak iz vlade ukoliko se Sanader bude miješao u njen rad, opozicija je već u prijevremenim parlamentarnim izborima, dok u vladajućoj stranci vlada šok. Premijerka Kosor je bez komentara, njeni glasnogovornici se ne javljaju na telefone, dio članstva javno podržava Jadranku Kosor a dio se raduje povratku Ive Sanadera. Raskol u stranci je više nego vidljiv i postavlja se pitanje da li ovo znači raspad HDZ-a ili raspada Vlade Hrvatske. Kako god da se završi ova igra, činjenica je da je Sanader ostvario svoj cilj – pokazao je da itekako može da uzdrma političku scenu Hrvatske.
Međutim, sudeći prema dosadašnjim reakcijama, Sanaderu se mnogi nisu obradovali. Ponajprije predsjednički kandidat HDZ-a Andrija Hebrang koji je izjavio da, povodom izvanredne pressice koju je Sanader organizirao bez znanja vrha stranke, očekuje očitovanje Predsjedništva.
"Bezuvjetno podržavam Jadranku Kosor jer je ona preuzela kormilo stranke i države kad su kola krenula oštro nizbrdo, a Sanader je kukavički iskočio iz kola i nema pravo kritizirati onoga tko je hrabro uskočio rješavati probleme! Kritizirati ju mogu samo oni koji su oni koji su u tom najtežem trenutku bili uz nju", rekao je Hebrang.
Bivši glavni tajnik HDZ-a Ivan Jarnjak rekao je kako ne zna apsolutno ništa o Sanaderovom povratku. „Nisam upoznat s onim što je rečeno za konferenciji za novinare jer sam bio na putu, a moram priznati da nisam ni znao da će Sanader za danas sazvati konferenciju za novinare", rekao je za Index.hr
Da je Sanader htio šokirati sve svoje „neprijatelje“ pokazuje i način na koji je održao pressicu. Naime, pozivi medijima su poslani u 10 ujutru u nedelju za konferenciju u podne, a Sanaderovi tjelohranitelji su doslovce izgurali dežurnog portira s njegovog mjesta ne bi li osigurali Sanaderu slobodan ulaz u zgradu. Ovaj Sanaderov potez su u vrhu stranke doživjeli kao pokušaj puča.
Za sada je javno uz bivšeg premijera stao samo član Predsjedništva HDZ-a Luka Bebić, što se i moglo očekivati. Na opasku novinara da konferencija počasnog predsjednika HDZ-a Sanadera u središnjici stranke, "iza leđa predsjednici HDZ-a Jadranki Kosor", izgleda kao rušenje predsjednice, Bebić je odgovorio pitanjem: "Slušajte, a je li bolje da slabimo stranku". „Tko je važniji, rad stranke, intenziviranje i podizanje rada stranke ili da se pustimo letargiji i da idemo dalje, još možda ispod 12 posto", rekao je Bebić.
Zatražio je češće sastajanje stranačkih tijela i intenzivniji rad u stranci, koja je, kaže, na predsjedničkim izborima postigla najgori rezultat do sada.
"Mislim da je na izborima za predsjednika Republike stranka postigla najgori rezultat od kada izlazi na izbore na nacionalnoj razini. Mogući su različiti razlozi, ali mislim da smo trebali biti aktivniji u kampanji, da smo trebali okupiti sve naše snage i napraviti jasnu distinkciju prema onima koji su otišli iz stranke te pokušavali difuzno i na neki način kapilarno plasirati u javnost da su oni nekakvi pričuvni kandidati", izjavio je Bebić koji je na Sanaderovu konferenciju stigao sa još 14 članova HDZ-a. Iako se to shvatilo kao podrška, ubrzo je stigao demanti jedne od prisutnih na konferenciji za medije.
Naime Karmela Caparin uputila je otvoreno pismo u kojem kaže da je kao saborska zastupnica bila pozvana u središnjicu HDZ-a bez da je znala stvarne namjere i sadržaj konferencije.
"Javno se ograđujem od svega iznesenog na konferenciji, te ne pristajem biti djelom takve manipulacije javnosti i članstva HDZ-a", stoji u priopćenju Caparin u kojem se naglašava puna potpora predsjednici HDZ-a Jadranki Kosor i trenutnom vodstvu Hrvatske demokratske zajednice.
Pored nje na konferenciji su uz Bebića bili i Božica Šolić, te zastupnici Emil Tomljanović, Krunoslav Markovinović, Mario Zubović, Jerko Rošin, Boris Kunst, Niko Rebić, Stjepan Fiolić, Vedran Rožić, Nikola Sopčić, Josip Đakić, Petar Selem i Ivanka Roksandić.
Ivo Sanader mjesto premijera i stranačkog čelnika napustio je 1. jula 2009. godine na polovini drugog mandata predsjednika Vlade Hrvatske. Iako je tada hrvatska javnost očekivala da kaže konkretne razloge napuštanja mjesta premijera u trenucima kada Hrvatska stoji u pregovorima sa Evropskom unijom zbog spora sa Slovenijom, te se najavljuje drugi rebalans budžeta zbog ekonomske krize, Sanader je rekao da je naveo svoje razloge, koji su privatni, nisu zdravstveni, i da je to „rezultat dugog promišljanja.” Ostala je upamćena njegova rečenica upućena novinarima na izlasku "Što je, što me gledate" a njegov odlazak javnost je proglasila kukavičkim jer je "kapetan napustio brod koji tone".
e-novine
Gnjidež se vraća,da li to znači raspad trulog Hdz-a ili neko novo uzdizanje??? |