Osječki studenti koji dobiju priliku otići na stručnu praksu u inozemstvo preko studentske udruge
IAESTE Croatia imaju samo pozitivne dojmove, ponajviše u pogledu stečenih novih
znanja koja će jednog dana primjeniti u poslu koji budu radili, ali naravno i što se tiče upoznavanja nove kulture, običaja drugih naroda i stjecanja novih prijateljstava, što je svakako jedno
neprocjenjivo iskustvo. Primjerice, zanimljiva iskustva ima
Tihomir Kit, student
Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku te stoga u nastavku možete pročitati kako je obavljanje stručne prakse u
Turskoj utjecalo na njega.
Selam!
Dakle, kako do Turske i natrag?
Hm. Pa vlakom, svakako... jer jedini komfor koji bi vam mogao ostati od aviona je onaj u vašem polupraznom novčaniku, a sigurno ne želite propustiti putno-avanturističku kombinaciju od dva dana čudno-zanimljivih događaja, razgovora i guranja glave kroz prozor vašeg vagona u potrazi za mirisom i vrevom Orient Expressa. A i presjedanje te skupljanje žigova u putovnici su zgodne discipline.
Nova kultura, milijunski grad. I što sad?
Bez brige, vrlo ćete se brzo prilagoditi na megaslatke kolače, koze zavezane za benzinske pumpe, čudne poglede kada na +40°C nosite kratke hlače, na pačića koji se baš kao i svaki normalan kućni ljubimac slobodno gega tepihom i usput krade čarape, autobuse čiji su jedini putnici pletene košare i vozače koji vas u čudu promatraju zato što se ne znate smjestiti dok vas zbunjenog prizorom kondukter nudi besplatnim vrućim čajem da se "rashladite". Zatim tržnica koja postoji samo četvrtkom, a prodaje sve od kebaba do savitljivih cijevi za usisivače dok ostatak tjedna misteriozno glumi parkiralište... Šalu na stranu, Turci će vas u svakoj situaciji ugostiti kao najdobrodošlijeg gosta te će učiniti sve kako bi se vi osjećali više nego ugodno. Takvo ćete gostoprimstvo rijetko gdje doživjeti.
Što je s IAESTE praksom, što se tamo može raditi, naučiti?
Praksa na kojoj sam bio bila je prvenstveno orjentirana na web razvoj i dizajn, pa sam tako zajedno sa informatičkim timom radio na idejnom razvoju nove web stranice tvrtke koja me zaposlila. U sklopu tog projekta imao sam priliku naučiti raditi u Photoshopu te izrađivati vizualne predloške za web stranice. No, kako me zanimaju i računalne mreže i sigurnost te uz malo osjećaja šefova za moje interese, pružena mi je prilika da zajedno sa administratorima analiziram mrežni promet tvrtke te da radim na otklanjanju kvarova i na proširenju sigurnosnog video nadzora tvrtke. Naravno, u svemu tome važan faktor je timski što zajedno sa svim ostalim čini jedno vrlo dobro iskustvo.
Nešto za kraj?
P
a, jako mi je drago što sam stekao nova poznanstva i nekoliko vjerujem doživotnih prijatelja potpuno drugačije kulture i svjetonazora čijem se susretu u budućnosti stvarno radujem. Drago mi je i što sam osjetio nekakav drugačiji život od onoga na koji sam inače navikao.
Što još reći osim: "Jel' smijem na još jednu IAESTE praksu?"