Kako je uopće nastao Turbo folk? Nekad, ne tako davno, postojala je glazba koju smo zvali jednostavno„Narodnjaci“. Možda mi se čini, ali ne mogu se oteti dojmu da su ti „Narodnjaci“ bili puno manje trash, nego ovo čudo od nazovi glazbe, koje nazivamo Turbo folk. „Narodnjaci“ su bili nekako normalniji, da ne kažem ugodniji uhu, a i pjevačice su bile organskog porijekla, a ne čudovišta
sa minimum 25% silikona. No, kako i kada je glazba ionako već upitne kvalitete, postala smeće koje zovemo Turbo folk? Po mom mišljenju, sve je krenulo nizbrdo davne 1982. kad se u popularnoj emisiji, još popularnijeg Minimaksa, pojavila priprosta djevojčura obučena u vrlo kratku crnu majicu bez ramena i turbo uske metalik sive bermude. Zvala se pogađate, Fahreta Jahić, umjetničkog imena Lepa Brena. Taj trenutak je po mom mišljenju, ključan za nastanak Turbo folka kakav danas poznajemo. Baš Lepa Brena i njen tim, su bili prva „tvornica“ besmislenih tekstova, i nekih čudnih ritmova, koji do tada nisu obitavali na tlu ex. Jugoslavije. Lepa Brena je također bila pionir u korištenju „tjelesnih atributa“ za privlačenje publike, i sve to je, mora se priznati dobro unovčila. No unatoč uspjehu koji je postigla (sam bog zna kako i zašto) ona je za mene ubojica „Narodne“ glazbe i otac i majka Turbo folka.
Na kraju Vas ostavljam, da dok eventualno razmišljate o temi, poslušate jedan od velikih hitova glazbenog fenomena zvanog Lepa Brena (ako imate želudac za to).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NNKJy6qr2YA&feature=fvw[/youtube] |