Problem huligana je puno većinego što se u javnosti prikazuje i ne može se riješiti preko noći ali ne može se ni samo kukati i očekivati da će netko drugi rješavati problem.
|
Slažem se, obrazložim u nastavku.
Pa do prije nekoliko godina, svaka škola u Tvrđi je bila išarana autolakovima da je to bilo strašno, a nakon postavljanja kamera na Jezičnu i Matematičku Gimnaziju, Ekonomsku školu i Glazbenu školu, njihove fasade su netaknute. I onda ja vas pitam: pa ko je tu lud?!!
|
Vidiš da je i uloga kamera u prevenciji činjenja kaznenih djela relativna. Je li njima bilo poznato da postoje kamere?
Nejasne snimke i zavjet šutnje napadače na Gimnaziju štite od policije Jel ih to zaustavilo da ne iskamenuju zgradu, prozore...i srećom nikoga ne ozlijede? Ali jesu li oni znali da postoji mogućnost i da ozlijede nekoga? Hoće li odgovarati za to? Tko? Na koji način...i ono najbolje (a vjerujem i najduuuuuže) kada?
Koliko bi trajna stigmatizacija pomogla ili ne, koliko bi represivne mjere pomogle ili odmogle, ne ulazim u to, o tom nek pričaju stručnjaci, o tom nek pričaju nalazi istraživanja iz zemalja u kojima postoji takav tretman počinitelja kaznenih djela, nisam kompetentna.
Ono što želim istaći jest to da u našoj državi još uvijek nisu shvatili da se za čitavo društvo više isplati prevencija, nego nošenje s posljedicama. Prevencija u smislu zapošljavanja više stručnih osoba koji bi radili s djecom od vrtića, preko osnovnog do srednjoškolskog obrazovanja.
Kakve preventivne programe i edukaciju mladih može raditi stručnjak koji radi na koliko ono škola u prosijeku? Kakve preventivne programe može raditi stručnjak koji radi na koliko ono vrtića?
Naravno, i da je 10 stručnjaka (psihologa, pedagoga, defektologa...) na jednu školu, ne bi mogli nadoknaditi sve propuste odgoja i obrazovanja koje načine roditelji ili skrbnici, ili poništiti utjecaj grupe i vršnjaka, ali bi barem država napravila onoliko koliko je u njezinoj moći. Malo stvari moguće je pokušati kontrolirati, ali i ono što jest, država ne zarezuje ni 5%.
Dakle, niti postoji ulaganje u prevenciju, niti postoji adekvatan sustav kažnjavanja krivičnih djela.
Istraživanja su pokazala da u takvim situacijama nije toliko bitna sama visina/težina kazne, koliko to da ona uslijedi odmah, što brže nakon počinjenja nekog djela. Kakvu poveznicu može neko napraviti između kazne i djela, ako sudski procesi u našoj državi u prosijeku traju....hm...koliko ono?