Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ne žele djecu poslati u školu makar platili nekoliko tisuća kuna kazne!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
tetajug2
Offline
Avatar

Ukupno postova: 40
Lokacija: JUG2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.06.2011. 11:59 
Naslov:  Re: Ne žele djecu poslati u školu makar platili nekoliko tisuća kuna kazne!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koji psiholog može bolje procijeniti dijete od njegovih roditelja, neće dijete biti oštećeno ako ide u školu godinu dana kasnije, samo će biti zrelije. Puno je više onih koji iako svjesni da dijete i nije za školu pa ga pošalju da bi izbjegli godinu dana pljačke mjesečne naknade za vrtić. O tome se šuti, bitno da se prozivaju roditelji koji imaju malo mozga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.06.2011. 13:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Mislim da je to ok,ja bih svoje dijete isto uputio u skolu tek sa navrsenih 7 godina.

Slažem se s tobom. Zašto bi se djeca MORALA slati u školu sa 6 godina..?! Jedna godina razlike je dosta u njihovoj dobi i glavicama, i nisu svi zreli sa 6 godina za školu. Baš se pitam hoćemo li sljedeće čuti da su kvazi psiholozi procijenili kako djeca trebaju s 5 godina kretati u školi. Rolling Eyes

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
redhead
Offline
Ukupno postova: 131
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.06.2011. 21:41 
Naslov:  Re: Ne žele djecu poslati u školu makar platili nekoliko tisuća kuna kazne!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam dosta ljudi koji ne žele djecu slati u školu sa 6.
zašto? - jer se u današnjem prvom razredu već mora doći sa puno predznanja i dijete mora biti pripremljeno jer inače neće moći ništa pratiti. npr. danas djeca već u 1. razredu imaju lektire (male kratke, ali svejedno, lektire), dakle moraju znati dovoljno dobro čitati da bi mogli odgovoriti na neka pitanja o tekstu. time što dijete kreće u školu sa 7 roditelji nastoje djetetu i sebi kupiti još malo vremena "slobode", jer kad krene škola to je opterećenje za sve i zna biti problema.
koliko čujem, sve ovisi o učiteljici - da ne ispadne da je tako u svim školama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.06.2011. 23:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim da se tu svašta piše, pa evo nekih informacija - prema hrvatskim zakonima djeca u školu kreću s najmanje navršenih 6 godina života (gornja je granica 31. ožujka, tj. ona djeca koja do te godine kad bi trebala krenuti u školu navršavaju 6 godina). Prije samog upisa u školu djeca idu na liječnički pregled te na testiranje kod pedagoga i/ili psihologa (ovisi o tome ima li škola pedagoga ili psihologa ili možda oba stručna suradnika). Psiholozi testiraju djecu TSŠ-om - testom spremnosti za školu, koji je standardiziran i njime se vidi rezoniranje te grafomotorika. Pedagozi testiraju koliko dijete zna reći o sebi, kako se snalazi u vremenu i prostoru, orijentaciju, matematičko predznanje, znanje čitanja i pisanja, razumijevanje istog i različitog itd. Nakon tih testiranja sastaje se komisija (liječnik, psiholog i/ili pedagog) koja odlučuje može li se dijete upisati u školu, upisuje li se po redovnom programu, je li potrebno poslati na kategorizaciju za primjeren oblik školovanja (model individualizacije, prilagođeni program, posebni program), je li potrebna odgoda na godinu dana. Neki govore da djeca moraju doći s velikim predznanjem čitanja - ne moraju, uopće nije nužno da znaju čitati i pisati, to se samo provjeri zna li dijete kako bi se imalo više informacija, s poučavanjem čitanja i pisanja kreće se otpočetka, kao da nitko ne zna ništa o tome, e, sad, ako će neka djeca znati čitati, to je njima olakšavajuća okolnost. Da, imaju lektire, koje su izrazito kratke, u 1. se polugodištu obradi jedna kratka lektira. Krenulo dijete u školu sa 6 ili 7 godina, šok za roditelje i dijete ostaje isti. Zato i nema ocjenjivanja u 1. polugodištu. Ako je potrebno, dijete se i dodatno testira kako bi se utvrdile moguće poteškoće. A što se tiče knjiga, djeca mogu dobiti i besplatne knjige ako ispunjavaju određene uvjete.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tetajug2
Offline
Avatar

Ukupno postova: 40
Lokacija: JUG2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 7:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): › Vidim da se tu svašta piše, pa evo nekih informacija - prema hrvatskim zakonima djeca u školu kreću s najmanje navršenih 6 godina života (gornja je granica 31. ožujka, tj. ona djeca koja do te godine kad bi trebala krenuti u školu navršavaju 6 godina). Prije samog upisa u školu djeca idu na liječnički pregled te na testiranje kod pedagoga i/ili psihologa (ovisi o tome ima li škola pedagoga ili psihologa ili možda oba stručna suradnika). Psiholozi testiraju djecu TSŠ-om - testom spremnosti za školu, koji je standardiziran i njime se vidi rezoniranje te grafomotorika. Pedagozi testiraju koliko dijete zna reći o sebi, kako se snalazi u vremenu i prostoru, orijentaciju, matematičko predznanje, znanje čitanja i pisanja, razumijevanje istog i različitog itd. Nakon tih testiranja sastaje se komisija (liječnik, psiholog i/ili pedagog) koja odlučuje može li se dijete upisati u školu, upisuje li se po redovnom programu, je li potrebno poslati na kategorizaciju za primjeren oblik školovanja (model individualizacije, prilagođeni program, posebni program), je li potrebna odgoda na godinu dana. Neki govore da djeca moraju doći s velikim predznanjem čitanja - ne moraju, uopće nije nužno da znaju čitati i pisati, to se samo provjeri zna li dijete kako bi se imalo više informacija, s poučavanjem čitanja i pisanja kreće se otpočetka, kao da nitko ne zna ništa o tome, e, sad, ako će neka djeca znati čitati, to je njima olakšavajuća okolnost. Da, imaju lektire, koje su izrazito kratke, u 1. se polugodištu obradi jedna kratka lektira. Krenulo dijete u školu sa 6 ili 7 godina, šok za roditelje i dijete ostaje isti. Zato i nema ocjenjivanja u 1. polugodištu. Ako je potrebno, dijete se i dodatno testira kako bi se utvrdile moguće poteškoće. A što se tiče knjiga, djeca mogu dobiti i besplatne knjige ako ispunjavaju određene uvjete.

baš me zanima jel bi ti takav pametan poslao svog tukca koji ne zna čitat u 1. razred. čisto sumnjam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.06.2011. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja milslim da nisam znao citati kad sam krenuo u skolu... sve sam to naucito tamo, citati, pisati...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 11:10 
Naslov:  Re: Ne žele djecu poslati u školu makar platili nekoliko tisuća kuna kazne!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tetajug2 je napisao/la (Pogledaj post): ›
baš me zanima jel bi ti takav pametan poslao svog tukca koji ne zna čitat u 1. razred. čisto sumnjam.


Kad sam kretao u školu, nisam znao čitati i nije bilo nikakvih problema, naučio sam kad sam krenuo u školu. Neka djeca nauče čitati malo kasnije od ostale, sjedne im to u 2. polugodištu i opet nema problema. Od djece se ne očekuje da znaju slova i da znaju čitati kad krenu u 1. razred, kreće se otpočetka. Druga je stvar što nisu sva djeca jednaka i nekima će ići teže, a nekima lakše, ne samo čitanje, već općenito usvajanje gradiva. Ove sam godine testirao djecu za upis u 1. razred i većina djece nije znala čitati i upisali su se u 1. razred. Tako ti je u svim školama i nema tu problema. I da odgovorim na tvoje pitanje - da, poslao bih svoje dijete u školu bez obzira na čitalačke sposobnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

GrgaZlatoper je napisao/la (Pogledaj post): › Kako to da se nitko ovdje ne zapita što te roditelje navodi da svoju djecu ne šalju u školu? Jel možda moguće da ne vide nikakve koristi od te i takve škole i smatraju da je to čisti gubitak vremena?

Život je škola, ali je školarina skupa.


Ajd da se i ja s Grgom oko nečeg složim. Postoji sustav kućnog školovanja kao zanimljiva alternativa ( http://en.wikipedia.org/wiki/Homeschooling ), a lista ljudi koji su školovani kod kuće je impresivna ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_homeschooled_people ) - # John Adams (1735–1826) U.S. President
# Hans Christian Anderson children's story writer
# Charlie Chaplin early film star
# Agatha Christie mystery writer
# Charles Dickens novelist and social reformer
# Thomas Alva Edison (1847–1931) an American inventor and businessman, was taught reading, writing and arithmetic by his mother
# Bode Miller (1977), an American alpine skier, was homeschooled by his parents until he was ten.[6]
# Claude Monet impressionist painter

itd...

edit: Tek sad sam pročitao rootov upis. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 14:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): ›
tetajug2 je napisao/la (Pogledaj post): ›
baš me zanima jel bi ti takav pametan poslao svog tukca koji ne zna čitat u 1. razred. čisto sumnjam.


Kad sam kretao u školu, nisam znao čitati i nije bilo nikakvih problema, naučio sam kad sam krenuo u školu. Neka djeca nauče čitati malo kasnije od ostale, sjedne im to u 2. polugodištu i opet nema problema. Od djece se ne očekuje da znaju slova i da znaju čitati kad krenu u 1. razred, kreće se otpočetka. Druga je stvar što nisu sva djeca jednaka i nekima će ići teže, a nekima lakše, ne samo čitanje, već općenito usvajanje gradiva. Ove sam godine testirao djecu za upis u 1. razred i većina djece nije znala čitati i upisali su se u 1. razred. Tako ti je u svim školama i nema tu problema. I da odgovorim na tvoje pitanje - da, poslao bih svoje dijete u školu bez obzira na čitalačke sposobnosti.

A jel se sjećaš s koliko godina si ti krenuo u školu?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne može se usporedjivati gradivo prvog razreda osnovne škole danas i prije 20, 30 godina, danas je puno zahtjevnije jer se podrazumjeva da je većina djece pohadjala vrtić a u tom vrtiću se ponešto i uči kroz igru. Ta mala "prednost" kako je netko naziva veoma brzo postane velika prednost što dovodi pojedinu djecu u neravnopravan položaj.

Ja sam u prvi razred krenula sa 6 godina, bilo je to jako davno ali se veoma dobro sjećam da je taj prvi, drugi razred bio više manje igra, dok gledajući danas prvačiće i nije baš tako, imala sam prilike vidjeti knjige djaka prvaka iz jednog sela nadomak Osijeka, možete li zamisliti da se uči njemački, engleski, vjeronauk, latinica i ćirilica u prvom razredu naravno pored ostalih predmeta . O troškovima ne znam ali pretpostavljam da ni oni nisu zanemarivi (knjige, odjeća, obuća, prijevoz do škole gdje škola nije u mjestu stanovanja itd itd)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 17:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
A jel se sjećaš s koliko godina si ti krenuo u školu?


Da, sa 6 godina i 9 mjeseci. Stvar je bila ista kao i danas, moja je generacija (krenuo sam u školu u jesen 1992.) bila rođena između 1. travnja 1985. i 31. ožujka 1986., takav je vremenski period i danas, djeca kreću u 1. razred u onoj godini u kojoj do 1. travnja napune 6 godina života, što znači da u trenutku polaska u školu imaju najmanje 6 godina i 5 mjeseci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 17:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la: ›
Ne može se usporedjivati gradivo prvog razreda osnovne škole danas i prije 20, 30 godina, danas je puno zahtjevnije jer se podrazumjeva da je većina djece pohadjala vrtić a u tom vrtiću se ponešto i uči kroz igru. Ta mala "prednost" kako je netko naziva veoma brzo postane velika prednost što dovodi pojedinu djecu u neravnopravan položaj.

Ja sam u prvi razred krenula sa 6 godina, bilo je to jako davno ali se veoma dobro sjećam da je taj prvi, drugi razred bio više manje igra, dok gledajući danas prvačiće i nije baš tako, imala sam prilike vidjeti knjige djaka prvaka iz jednog sela nadomak Osijeka, možete li zamisliti da se uči njemački, engleski, vjeronauk, latinica i ćirilica u prvom razredu naravno pored ostalih predmeta . O troškovima ne znam ali pretpostavljam da ni oni nisu zanemarivi (knjige, odjeća, obuća, prijevoz do škole gdje škola nije u mjestu stanovanja itd itd)


Istina, vrtić jest prednost, ali zato postoje testiranja djece i ako se na testiranju uoči da dijete ima vrlo slaba potrebna predznanja (pritom ne mislim na čitanje), može se preporučiti odgoda upisa na godinu dana. A djeca kroz igru i svakodnevni život nauče i u obitelji i s prijateljima, a ne samo u vrtiću.
Što se tiče gradiva prvog razreda, gradivo je otprilike isto, moraju se naučiti tiskana i pisana slova, čitanje, zbrajanje i oduzimanje brojeva do 20, neke osnovne stvari iz prirode o godišnjim dobima, prometu, obitelji. Vjeronauk se u 1. razredu učio i prije 20 godina, to nije novost, ćirilica se uči, pored latinice, u srpskim odjelima, dakle, roditelji žele da im djeca uče ćirilicu uz latinicu, u 1. se razredu dobiva jedan strani jezik kao obvezni i pritom roditelji najčešće biraju engleski i to je vrlo pohvalno jer postoje odlične metode za rano usvajanje stranog jezika, a i bolje je što prije početi s učenjem stranog jezika, a drugi strani jezik može se učiti kao izborni od 4. razreda. Danas postoje i odlični udžbenici za djecu koja idu po prilagođenom programu, a i veći je broj stručnih suradnika po školama. Također, djeca u 1. polugodištu još nemaju brojčane ocjene, sve je opisno, što je olakšavajuće, a toga nije bilo prije 20 godina, uvelo se to prije nekih 12-13 godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tetajug2
Offline
Avatar

Ukupno postova: 40
Lokacija: JUG2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.06.2011. 8:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): ›
Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
A jel se sjećaš s koliko godina si ti krenuo u školu?


Da, sa 6 godina i 9 mjeseci. Stvar je bila ista kao i danas, moja je generacija (krenuo sam u školu u jesen 1992.) bila rođena između 1. travnja 1985. i 31. ožujka 1986., takav je vremenski period i danas, djeca kreću u 1. razred u onoj godini u kojoj do 1. travnja napune 6 godina života, što znači da u trenutku polaska u školu imaju najmanje 6 godina i 5 mjeseci.


ne možeš uspoređivati sadašnje stanje sa onim kad si ti kretao u prvi razred. to je kao da i dan danas voziš fiću. moje prvo dijete krenulo je u školu sa 6 godina i pojela je prvi razred bez problema. e pa ova druga će sa 7 i pol , jer ja kao roditelj mogu puno bolje procijeniti zrelost djeteta jer ga pratim svakodnevno. to nema puno veze sa slovima već sa zrelošću i radnim navikama. mislim da sam u tome kompetentnija od stručne službe iako će me to koštati godinu dana izbijanja po 600 kuna mjesečno iz džepa za vrtić. eto vidiš, masno ću platiti svoju odluku, ne iz hira, nego iz znanja. nema univerzalnog recepta, ali MAMA ZNA NAJBOLJE Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.06.2011. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitanje:

što ako moja žena i ja odlučimo školovati naše dijete kod kuće?

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: