Za vrućih ljetnih mjeseci postoji povećana opasnost trovanja hranom izazvanog salmonelom koja se nalazi u “zatrovanom” mesu i jajima. Specijalist epidemiolog dr.
Ivan Valek, voditelj Epidemiološke službe
Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, kaže kako trenutno u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji nema epidemije izazvane salmonelom i nema neuobičajenih slučajeva u odnosu na prijašnje godine jer je broj oboljelih ove godine u granicama normale. Međutim,
Valek upozorava kako broj oboljelih svake godine raste već od svibnja do rujna te treba obratiti pozornost na sprječavanje trovanja hranom i higijenskim navikama. Naime, često se zaboravlja, naročito djeca, kako obavezno prije jela i poslije nužde treba voditi računa o osobnoj higijeni i obvezno dobro oprati ruke pod mlazom vode. Ljeti više jedemo voće koje, također, treba dobro oprati jer je kontaminirano zaštitnim sredstvima kao što su pesticidi i drugi otrovi. I “domaći” sladoledi mogu biti opasni za zdravlje i zato su najbolji “gotovi”.
-
Treba izbjegavati navike kao što je podgrijavanje hrane jer to možemo činiti zimi, ali ne i ljeti. Najbolje je jesti svježe pripremljenu hranu, ne podgrijanu ili, još gore, ostavljenu izvan hladnjaka! Najčešća trovanja nastaju nakon konzumiranja hrane ostavljene na sobnoj temperaturi i podgrijavane. Ostatke hrane od jučer ili prekjučer treba baciti. Preko ljeta preporučuje se izbjegavanje slastica, primjerice krempite koje ne smiju stajati duže od dva sata izvan hladnjaka. Suprotno postupanje vodi do gastroenterolitisa češće ljeti nego zimi. Crijevne zarazne bolesti ljeti nastaju nakon konzumiranja napitaka, sokova “domaće” proizvodnje kojima je istekao rok trajanja. Gastroenterolitisi izazvani salmonelom počinju povišenom tjelesnom temperaturom, povraćanjem i proljevomm, a završavaju teškom kliničkom slikom i hospitalizacijom, pojašnjava epidemiolog
Valek.
Iako Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije tek prikuplja i obrađuje podatke o broju oboljelih od salmonele u lipnju ove godine, statistika Epidemiološke službe Zavoda pokazuje kako je prošle godine bilo 34 oboljela od salmonele, a 2003. godine čak 57. U srpnju 2004. godine u Osječko-baranjskoj županiji je evidentirano 48 osoba s dijagnozom entritisa uzrokovanog salmonelom, a godinu prije 60.