OSIJEK - Dugogodišnji direktor OLT Transa, tvrtke kćeri OLT-a, Ante Ćerluka i građevinska tvrtka Opeka također iz Osijeka pregovaraju o kupovini OLT-ovih dionica u vlasništvu Slavonske banke, a dionice malih dioničara ovih su dana već počeli otkupljivati po 20 kuna za dionicu, potvrdio nam je i sam Ćerluka.
Ćerluka se predstavlja i djeluje kao stečajni upravitelj OLT-a, iako tu funkciju nominalno obavlja odvjetnik Marko Dumančić. Kaže da su se na Trgovačkom sudu dogovorili da samo nominalno funkciju obavlja Dumančić.
Predsjednik Uprave Slavonske banke, Ivica Mihaljević, i direktor Opeke, Josip Šimić, prodaju značajnog dijela dionica Osječke ljevaonice željeza i tvornice strojeva nisu željeli komentirati dok ovih dana ne budu završeni poslovni pregovori. Inače, Slavonska banka je vlasnik 39 posto dionica, 43 posto drži Hrvatski fond za privatizaciju, a ostatak je u rukama malih dioničara.
- Planiramo otkupiti kontrolni paket OLT-ovih dionica, čiji će nositelj biti Opeka d.d. Nastavit ćemo s dosadašnjom proizvodnjom poljoprivredne mehanizacije i ništa se bitno neće promijeniti kako 150 zaposlenih ne bi završilo na ulici - izjavio je danas Ćerluka.
Inače, prema riječima glasnogovornika HFP-a Vedrana Kukavice, OLT je tek izišao iz šestogodišnjeg stečaja te država još nije zaprimila ponudu za otkup njezinih 43 posto dionica, čija se vrijednost još uvijek i ne zna. Kako doznajemo, dio OLT-a tijekom stečaja već je i prodan zbog podmirivanja potraživanja te će na skupštini društva krajem kolovoza doći i do smanjenja temeljnog kapitala.
Radnici OLT-a svoje dionice prodaju preko javnobilježničkog ureda Dragice Dumančić, inače supruge Ćerlukina kuma Marka Dumančića, odvjetnika i službenog stečajnog upravitelja, te sadašnjeg Glavaševa odvjetnika. Prema izjavama samih radnika OLT-a, mali dioničari prodaju svoje dionice ispod cijene jer su ionako nakon dugogodišnje agonije financijski iscrpljeni, a i boje se budućnosti tvornice koja je nekada zapošljavala nekoliko tisuća radnika.
Propast poduzeća i otpuštanja počela su odmah nakon rata, i to zbog ratnih šteta te gubitka tržišta.
Do 2000. godine hrvatska je Vlada OLT sanirala milijunima kuna, naročito zbog štrajkova i prosvjeda malog broja preostalih radnika, ali ni to nije pomoglo te je tvrtka otišla u stečaj sa 25 milijuna kuna gubitka, dok joj je temeljni kapital bio oko 100 milijuna kuna.
U međuvremenu, objavljena je i prodaja dijela nekretnina i zemljišta po početnoj cijeni od dva milijuna eura. Riječ je o trećini od ukupno 60 tisuća četvornih metara površine u Ulici kralja Petra Svačića u širem središtu grada. Za prodaju nekretnina oglas je objavljen već pet puta, ali navodno nije bilo zainteresiranih.
Jutarnji list -
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,7,17,olt_prodaja,36236.jl