Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Predstavljena knjiga "Ideologija, krivnja i odmazda"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 69827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2022. 8:31 
Naslov:  Predstavljena knjiga "Ideologija, krivnja i odmazda"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pred velikim brojem zainteresiranih sveučilišnih djelatnika, studenata te zainteresiranih građana u svečanoj dvorani Filozofskoga fakulteta u Osijeku 8. ožujka 2022. javnosti je svečano predstavljena knjiga Ideologija, krivnja i odmazda. Vlaho Lovrić i (dis)kontinuiteti prve polovice 20. stoljeća autora doc. dr. sc. Domagoja Tomasa s Odsjeka za povijest Filozofskoga fakulteta u Osijeku. Knjiga je objavljena krajem 2021. godine u izdanju izdavačke kuće Alfa, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, a organizatori i pokrovitelji predstavljanja knjige bili su Alumni udruga FFOS i izdavačka kuća Alfa.

Na samom početku predstavljanja prisutnima su se kratko obratili doc. dr. sc. Dragana Božić Lenard, predsjednica Alumni udruge FFOS, te Mišo Tokić, u ime izdavačke kuće Alfa. Uz autora, na predstavljanju su sudjelovali povjesničari doc. dr. sc. Slađana Josipović Batorek s Odsjeka za povijest Filozofskoga fakulteta u Osijeku te dr. sc. Domagoj Novosel iz Zagreba, a dužnost moderatorice imala je studentica Marija Damjanović.

Doc. dr. sc. Josipović Batorek u kratkim je crtama javnosti pojasnila životni i profesionalni put Vlahe Lovrića, pripadnika Križarske organizacije i kasnijega ustaškog stožernika, koji je bio predmetom analize u knjizi, pri čemu je istaknula da se u slučaju predstavljene knjige radi o Tomasovom najzrelijem historiografskom doprinosu. Dr. sc. Novosel posebno je naglasio i pohvalio Tomasov inovativan teorijsko-metodološki pristup, zasnovan na konceptu intelektualne povijesti, objašnjavajući i širi društveno-politički kontekst prve polovice 20. st. u kojem je Lovrić djelovao. Nakon njih, doc. dr. sc. Tomas detaljnije je pojasnio vlastitu motivaciju za istraživanje teme obrađene u knjizi i metodološki pristup, uz pojašnjavanje strukture djela i sadržajnu sintezu svakoga od velikih poglavlja, zaključivši da je 1945. došlo do najradikalnije supstitucije društvenih elita u hrvatskom društvu te da je politika odmazde na europskom Istoku i Zapadu u praksi bila bitno različita, što je u slučaju Lovrića i jugoslavenske komunističke odmazde rezultiralo njegovim izručenjem iz Italije nakon Drugoga svjetskog rata te suđenjem i smrtnom kaznom koja je izvršena 1949.

Na koncu je doc. dr. sc. Tomas uputio zahvale svima koji su na razne načine doprinijeli nastanku njegove knjige, a knjigu je nakon predstavljanja bilo moguće kupiti po promotivnoj cijeni.




Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: