Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je javni poziv osnovnim školama za podnošenje prijava za sudjelovanje u
eksperimentalnom programu "Osnovna škola kao cjelodnevna škola" u kojemu će od jeseni sudjelovati
50 škola. Za ovaj eksperimentalni program osigurano je
25 milijuna eura.
Od nove školske godine 2023./2024. u 50 osnovnih škola kreće eksperimentalni projekt cjelodnevne nastave u svim razredima
od prvog do osmog, a djeca će, osim redovite nastave, u školi moći pisati
zadaće, imati osiguranu
prehranu, koja uključuje
doručak i (ručak), te sudjelovati u
izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima koje će se moći provoditi i iza 17 sati. Nastavni sat trajat će
45 minuta, jedan sat više tjedno učit će se
hrvatski, matematika i
tjelesni, a uvodi se i
rekreacijska pauza koja će za učenike od prvog do četvrtog razreda trajati
25, a za starije osnovnoškolce
20 minuta. Uz tu učenici će dobiti i pauzu od 40 minuta za ručak.
-
Počinje projekt koji se dugo čekao. Pilotiranje u 50 odabranih škola u iduće četiri godine pomoći će da cjelodnevna škola bude što spremnija za uvođenje u sve osnovne škole od 2027./2028. Do tada ćemo osigurati i ostale preduvjete, poput izgradnje i dogradnje škola, kako bi sve osnovne škole mogle prijeći na rad u jednoj smjeni, što uključuje i izgradnju školskih kuhinja i školskih dvorana tamo gdje to bude potrebno - najavio je ministar Fuchs.
U okviru Eksperimentalnoga programa Ministarstvo i agencije iz sustava odgoja i obrazovanja organizirat će i provoditi stručna usavršavanja, edukacije i informiranje učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja.
Nastavni dan za učenike bit će podijeljen u dva dijela –
obvezni i izborni. Obvezni dio trajao bi do 15 ili 15:30 sati, nakon čega, u drugom dijelu, slijede izborne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti do 17:00 sati. Uvode se i novi predmeti, a učiteljima će biti uvećana osnovna plaća.
–
Želimo povećati jezično komunikacijske sposobnosti djece. Primijećeno je da upravo u dijelu hrvatskog jezika i matematike imamo neke od lošijih rezultata. pa bi se nastava tih predmeta povećala za jedan sat tjedno. U području umjetnosti, likovne i glazbene kulture od 1. do 4. razreda dobivaju pola sata više, a mijenja se i satnica tjelesne i zdravstvene kulture u 4. razredu. Tehnička kultura isto je nešto što je nedostajalo u onome dijelu kako bismo svi skupa to željeli, pa je satnica u 5. i 6. razredu povećana za jedan sat i geografija u 5. razredu za pola sata, rekao je Fuchs.
Foto: Pixabay.com/Ilustracija