Sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održana je u Društvenom domu u Slavonskom Šamcu, a otvorio ju je predsjednik Vlade Republike Hrvatske
Andrej Plenković. Uz predsjednika Vlade, sjednici su nazočili i brojni ministri i državni tajnici te župani i zamjenici svih pet slavonskih županija.
Predsjednik Vlade
Andrej Plenković je istaknuo kako se
najveći napredak projekta
Slavonija, Baranja i Srijem najbolje vidi po sve većoj zainteresiranosti i dolasku stranih investitora na područje Slavonije, Baranje i Srijema.
-
To su podaci koji raduju i koji svjedoče da projekt napreduje. Pozivam županije, gradove i općine da i dalje rade na projektima i predlažu ih za financiranje jer ćemo samo na taj način moći nastaviti s pozitivnim rezultatima – rekao je Plenković.
Nakon uvodnog obraćanja predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, župana Brodsko-posavske županije
Danijela Marušića i načelnika Općine Slavonski Šamac
Branislava Milinovića kao domaćina Savjeta, „
Nove prilike za Slavoniju, Baranju i Srijem – ključna ulaganja za održivi razvoj“ predstavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Šime Erlić.
-
Kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem je tijekom proteklih osam godina na području pet slavonskih županija uloženo 3,3 milijarde eura, pri čemu najviše na područje Osječko-baranjske županije, čak 1,24 milijarde eura. Kada govorimo o nacionalnim projektima Ministarstva regionalnoga razvoja na području istoka Hrvatske treba istaknuti 1.637 projekata, od kojih je samo u ovoj godini 227.
O budućim ulaganjima u poljoprivredu govorio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Josip Dabro najavljujući dodatna sredstva za poticanje poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj.
-
Niz mjera i ulaganja usmjerenih na povećanje poljoprivredne proizvodnje i prerade u Hrvatskoj uključuju programe za mlade poljoprivrede, financiranje sustava navodnjavanja, preradu poljoprivrednih proizvoda te centre za navodnjavanje i regionalne distribucijske centre – rekao je ministar Dabro.
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine
Branko Bačić predstavio je Nacionalni plan stambene politike i novu zakonsku regulativu u cilju poticanja daljnjeg razvoja jedinica lokalne i područne samouprave.
-
Želim najaviti tri nova zakona, o gradnji, energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu i zakon o prostornom uređenju koji će otvoriti novu namjenu prostora za priuštivo stanovanje. Projekti za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva i komunalnog standarda unaprjeđuju se Programom ulaganja u priuštivu infrastrukturu – rekao je ministar Bačić.
O ulaganjima u socijalne politike na području istoka Hrvatske govorio je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Marin Piletić.
-
Brojni su projekti socijalne politike koji se provode na području pet slavonskih županija kao što su Zaželi, pomoćnici u nastavi i drugi. Samo u IV. fazi projekta Zaželi zaposleno je 4.077 osoba, a projekt obuhvaća gotovo 25 tisuća korisnika i vrijedan je 193,8 milijuna eura – rekao je Piletić te predstavio četiri centra za stare koji se grade na području Slavonije, Baranje i Srijema ukupno vrijedni 26 milijuna eura, među kojima je i Centar za starije osobe u Našicama.
-
Centar za starije u Našicama izvrsno napreduje, ono što je posebno dobro da će ova ustanova provoditi i izvan institucionalnu uslugu za više od 250 korisnika. U suradnji s Gradom Osijekom pripremamo dogradnju Doma za starije i nemoćne u Osijeku, u planu nam je i povećanje kapaciteta u Đakovu čime ćemo dodatno osnažiti smještajne kapacitete kojih nedostaje. Zadovoljstvo mi je izvijesti da tijekom idućih nekoliko dana očekujemo građevinsku dozvolu za novi KBC što je još jedan korak naprijed – rekao je župan Lukić i dodao kako je još jedan veliki projekt pred Osječko-baranjskom županijom, a čija će realizacija krenuti iduće godine.
-
Izgradnjom Centra za kontrolu komaraca riješit ćemo višegodišnji problem na istoku Hrvatske, i iako se Grad Osijek s okolnim općinama dobro bori uz podršku Osječko-baranjske županije i Vlade Republike Hrvatske, Centar za kontrolu komaraca bi trebao problem komaraca riješiti dugoročno – zaključio je Lukić.
Uoči sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem dodijeljeno je
67 ugovora ukupne vrijednosti
67,8 milijuna eura, a ugovore su dodijelili Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Osječko-baranjskoj županiji dodijeljena je
Odluka o darivanju oranice na kojoj će se graditi
Centar crne slavonske svinje. Centar će obuhvatiti dodatni razvoj ove autohtone pasmine, brandiranje i plasman crne svinje kao vrhunskog proizvoda na domaćem, ali i inozemnom tržištu.
Tekst i foto: OBŽ