![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2006_10_31_udruga_gradjana_essegg.jpg)
U sklopu Humanitarnog projekta
"Knjiga za mladež Hrvatske" održat će se književna večer i u
Vukovaru, a na njoj će svoje knjige predstaviti
Lujo Medvidović,
Krešimir Pećar i
Katarina Kolarić-Jerković.
UG ESSEGG iz Osijeka i
UG SAPHO iz Rijeke u suradnji s
Franjevačkom crkvom Sv. Filipa i Jakova (Samostanska 5, Vukovar) održat će u subotu
17. veljače 2007. godine s početkom
u 18:00 sati još jednu u nizu književnih večeri koje se organiziraju u okviru Humanitarnog projekta "Knjiga za mladež Hrvatske". Uz zbirku
"Vukovarski križ" književnika Luje Medvidovića iz Osijeka kojeg će predstaviti Katarina Kolarić-Jerković iz Našica, promovirat će se još dvije zbirke pjesama:
"U svakoj je pahulji ljubav Božja", duhovno-meditativna lirika osječkog autora Krešimira Pećara kojeg će predstaviti Lujo Medvidović te
"Krhotine srca" Katarine-Kolarić-Jerković, koju će predstaviti Ilija Matić. Moderatori književne večeri su
Ilija Matić i Krešimir Pećar, a ulaz je
slobodan.
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_02_13_lujo_medvidovic_essegg.jpg)
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti/2007_02_13_katarina_kolaric-jerkovic_essegg.jpg)
Miroslav S. Mađer u prikazu zbirke "Vukovarski križ" iznio je da se ona sastoji iz dva temeljna ciklusa “Vraćanje Vukovaru” i “Križ prema bezdanu” i da je pjesnik Lujo Medvidović ostao duboko domoljuban i, naravno, aktualan. U obilju njegova znakovita stihovlja, bilo u “osamnaest slika” ili na “Votivnom putu”, a težinom tragike rata i osjećanjima i “pjesama mira”, što u kraćoj, što dužoj formi, gotovo od soneta, preko haiku, pa sve do poeme – pjesnik Lujo Medvidović je izricao svoje povišene emocije sročene u retoričke metafore s dojmljivim naslovima. Po riječima recenzenta taj “Vukovarski križ”, koji je i u svima nama trajno označen, primarno je ovdje u takvim pjesmama, kao što su primjerice, “Prije oluje” i “Poslije oluje”, “Križ prema bezdanu”, “Zavičaj kruha”, ili “Grimizno pismo”. Medvidović je u svom postupku uočljiv i naglašeno poseban jer na marginama nekih svojih poetskih sastava piše pomalo neuobičajena objašnjenja, koja dopunjuju cjelovitost ostvarene zamisli napisao je Miroslav S. Mađer. Mr.sc. Krešimir Šimić, prof. u prikazu zbirke ukazuje da je „Pjesmotvor Krešimira Pećara jeka Odiskonske Riječi. Jeka nastala edenskim čuđenjem, michelangelovskim viđenjem i abrahamovskim hodočašćem. To je Triptih Odiskonske Riječi. Ta nam se pak riječ otkriva kao Trojstvo, koje je u Pećara odjeknulo trima toponimima duše… Gledajući srcem, Pećar pomno bilježi drhtaje duše pred nepoznatim prostorima okolnog svijeta i vlastita tijela: Edena i Adama…duhovne meditacije Krešimira Pećara „U svakoj je pahulji ljubav Božja“, koje kadšto prerastaju u molitve, uistinu su toponimi duše koja se čudi, razmatra i hodočasti. Iako se Pećar katkad smiruje u savršenstvu, on prvenstveno traga za životom koji ne gasne: Valjda stoga ne tražim savršenstvo niti mir već pokret / Život koji ne gasne. U tom smislu ovaj je pjesmotvor jeka Riječi, sličnost slike, vjera. Ili, možemo ustvrditi, poetska teologija. Otvorimo ovaj pjesmotvor kao što se otvara triptih: triptih Odiskonske Riječi. Čudimo se, razmatrajmo, hodočastimo. Tako neka bude. Amen!“.
Urednik Ilija Matić je u prikazu za zbirku „Krhotine srca“ ukazao: „Pjesništvo Katarine Kolarić-Jerković nije nastalo jučer, ono je tkano dugo, ono je pulsiralo u svojoj Slavoniji svih ovih tri ili četiri desetljeća, doduše kroz neke pjesničke susrete, no najviše ipak samozatajno, ali je pulsiralo. Kada je riječ o ciklusima iz kojih je satkan ovaj prvijenac uočljivo je i u drugom i trećem ciklusu naslova Ljubav je svetinja i Dani kruha /zapise zavijene duhovnom i religijskom inspiracijom/ da Katarina Kolarić-Jerković kroz njih ili kroz pjesme koje se ljuljuškaju u njima pokušava pronaći punu sintezu intimno-lirskog doživljaja svijeta i refleksivne opservacije o temeljnim pitanjima egzistencije i smisla pjevanja. U okviru književne večeri predstaviti će se još dvije autorice: Renata Arvaj iz Osijeka i mlada Barbara Ištuk iz Vukovara.
Predsjednik UG ESSEGG
Krešimir Pećar, dipl.ing., v.r.