DanicaV je napisao/la ( Pogledaj post): ›
Kamerun je jedna od zemalja "meningitičnog pojasa", pa sad razmisli....
|
Hm, da, to je jedna od stvari na koje treba obratiti pozornost. Tamo je od prosinca do lipnja vrijeme epidemije meningokoknog meningitisa pa je u tom razdoblju velika opsanost. U preostalo doba godine dovoljan je pojačan oprez-ipak se meningitis ne prenosi kao gripa ili prehlada već je potreban vrlo blizak kontakt sa zaraženom osobom.
Trebalo bi razgovarati s liječnikom o mnogim stvarima. Prva na popisu trebao bi biti hepatitis A. Prenosi se s čovjeka na čovjeka i to ne tako teško kako se obično misli, ali i preko vode i hrane.
Kad sam kod hrane i vode, osim hepatitisa A, prijeti opasnost od E. colli, Salmonelle, KOLERE, TRBUŠNOG TIFUSA... Treba jako paziti što se pije, a ni u kom slučaju se voda i hrana ne smiju kupovai po uličnim štandovima.
Prije cca 2 godine i Kamerun je zahvatila epidemija kolere zbog kiša koje su dovukle to sranje (hehe, skoro pa doslovno) tako da se i o tome valja raspitati prije puta.
O docjepljivanju protiv ospica, tetanusa, difterije i poliomijelitisa bi isto trebalo razgovarati s liječnikom.
Ne treba zanemariti ni bjesnoću, osobito u ruralnim predijelima ili kod, nedajbože, kampiranja
Nisam sigurna za Kamerun, ali u nekim državama središnje Afrike neophodna je potvrda o cijepljenju protiv žute groznice. Bez toga te ne puštaju. Korisno je znati
E, sad, žuta groznica i malarija... Dakle, na čovjeka ih prenose komarci i opasnost je ogromna. Svatko tko putuje tamo izložen je tom riziku. Ako se pojave simptomi slični gripi, treba odmah posumnjati na to. U ranom se stadiju još uspješno liječi, postoji nekakav zavod za putničku i tropsku medicinu, tako nešto, kojem se treba obratiti.
Za prevenciju, liječnik opće prakse propiše ti antimalarične lijekove koji se MORAJU uzimati u točno doređeno vrijeme, tj. jednakim vremenskim razmacima, inače ne vrijede.
Osim toga, obavezni su i repelenti i to što jači koji će sigurno dosta dobro štititi od tih malih krvopija. Kad sam se raspitivala više o tome, rekli su mi da treba izbjegavati tamne boje jer privlače komarce
Naravno, navečer duga odjeća i tako to...
Ne treba zanemariti ni C-C muhe... ali tu se već manje može napraviti, a i nisu prevelika opasnost, tj. malo ih je zaraženo. Ipak, prije putovanja treba se informirati o bolesti spavanja (kao i o svim drugim bolestima koje prijete) barem toliko da si u stanju prepoznati simptome.
Eto, nadam se da sam pomogla ovako okvirno, a sad onaj kome treba može sve lijepo pojedinačno istražiti, meni se ne da sve pisati, a i ne bih da bude polutočnih informacija
Što se iskustava tiče, raspitivala sam se malo. Iako je to jedna od, kako kažu, razvijenijih afričkih država, nije to baš tako sjajno kakona prvu loptu može zvučati. Prevladava "plemenski mentalitet", možda ne toliko po broju pripadnika koliko po pisanim i nepisanim zakonima.
Pljačke i otmice, osobito turista, nerijetko se događaju. Većina ljudi koji su posjetili Kamerun kažu kako su užasno neprijateljski raspoloženi prema turistima. Malo sam istraživala i došla do zaključka da im je takva i politika.
Heh, kad sve to tako sagledaš, koji nas vrag vuče u te zemlje i zašto nam djeluju tako egzotično?
Tko god me pita gdje bih voljela putovati, Afrika se uvijek nađe na vrhu popisa.