Vanjski dug 31 milijardu eura i 10 tisuća litara popijena piva
U četiri godine saborski su zastupnici imali 300 radnih dana, a samo za funkcioniranje Sabora u 2007. godini izdvojeno je 251 milijun kuna. Peti saziv pamtit ćemo i po tome što je donio 560 zakona i što se u saborskoj kantini popilo oko 10 tisuća litara piva, ali je generaciji koja dolazi ostao i vanjski dug od 31 milijardu eura
U protekle četiri godine manje ili više uspješno građane su predstavljala 152 zastupnika. Njih 130 u petak je jednoglasno, za razliku od prije četiri godine kada je protiv raspuštanja bio Zlatko Canjuga, odlučilo napustiti Markov trg.
Pogled unatrag kroz statistiku otkriva da je u četverogodišnjem mandatu, izuzmemo li vikende, blagdane i ustavne stanke, Sabor radio svaki četvrti dan. Od 1093 dana mandata zastupnici su radili 300 dana (36 manje nego u četvrtom sazivu), a za to su utrošili 2072 radna sata ili u prosjeku sedam sati dnevno.
Dodajmo da je za funkcioniranje Sabora samo u ovoj godini iz državnog proračuna izdvojeno skoro 251 milijun kuna. Prema riječima predsjednika Sabora Vladimira Šeksa, najviši hrvatski dom bio je daleko najproduktivniji u Europi. Na 27 sjednica odrađeno je 1445 točaka dnevnog reda, izglasalo se 560 zakona, a koliko su oni kvalitetni, pokazat će, nažalost kao i uvijek, vrijeme.
Ono što ostaje kao činjenica jest da iza ovog saziva Sabora ostaje brojka od 31 milijardu eura vanjskog duga.
Među najvažnijim njegovim odlukama svakako je oduzimanje imuniteta Branimiru Glavašu koji je postao i prvi zastupnik optužen za ratne zločine, zakon o ukidanju vojnog roka, kao i zakon o nula promila koji nije polučio velik uspjeh, ali je ostao na snazi. U fotofinišu, očito u predizborne svrhe, povećane su i porodiljske naknade koje se nisu mijenjale punih 12 godina.
Ostat će također zapamćeno da je Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa objavilo imovinske kartice dužnosnika, kao i činjenica da nezavisni zastupnici, njih šestoro (Jane Adam, Nikola Mak, Furio Radin, Zdenka Čuhnil, Slaven Letica i Ivo Lončar), napuštaju saborske klupe bogatiji za 250 tisuća kuna svaki, jer su dobili pravo na godišnju potporu za svoj rad.
Za razliku od četvrtog, ovaj saziv imao je manje šovinističkih istupa, ali nije bio lišen nebuloznih izjava, koje su u većini slučajeva kreirale HDZ-ove zastupnice.
'Cijeli je svemir heteroseksualan, od atoma najsitnije čestice materije do zvjezdanog sustava, od muhe do slona', ustvrdila je HDZ-ovka Lucija Čikeš u raspravi o prijedlogu Zakona o registriranom partnerstvu.
'Žena vrijedi koliko ima djece, a kad je riječ o onima koje ne mogu roditi, moram reći da čovjek snuje, a Bog određuje', kazala je Ivana Sučec Trakoštanec (HDZ) u raspravi o delimitiranju porodiljskih naknada.
Ista zastupnica je potkraj 2004. godine, nezadovoljna radom HRT-a, kazala: 'Kada gledam Dnevnik HTV-a, ponekad ne znam živim li u Palestini ili Hrvatskoj.' Zastupnica je bila nezadovoljna jer u Dnevniku nije objavljena vijest da je premijer Ivo Sanader otvorio tvornicu u Koprivnici, dok je glavna vijest bila sprovod palestinskog vođe Jasera Arafata.
Kroz Sabor je u proteklih 18 godina prodefiliralo 889 zastupnika. U svim sazivima sjedili su Mato Arlović i Ivica Račan (SDP), Luka Bebić, Vladimir Šeks i Marija Bajt (svi HDZ). Bajt je najavila da zbog bolesti oca napušta politiku, pa je u sljedećem sazivu nećemo vidjeti. U protekle četiri godine Sabor je ostao bez šest zastupnika koji su umrli. Ruže su se našle na klupama Snježane Bige Friganović, Ivice Račana, Marijana Mlinarića, Zdenka Haramije, Velimira Kvesića i Josipa Sudeca.
Iz iste godine datira i izjava Damira Kajina (IDS) koji je, obraćajući se tadašnjem HSP-ovcu Miroslavu Rožiću, kazao: Šuti, tele jedno, konju, idiote. Branimir Glavaš nazvao je Florijana Borasa (HDZ) 'majmunom s tri vijuge', a Luka Bebić poručio je Jakši Marasoviću da je pijanac, na što mu je ovaj replicirao kazavši: 'Pijanac se može otrijezniti, ali budala ostaje budala.'
No nivo ophođenja ipak je malo evoluirao, dovoljno se prisjetiti izjave političkog mrtvaca Zlatka Canjuge koji je davne 1997. godine poručio: Jebem vam mater! Eto, to je moj program.
Bilo je i pokušaja da se od Sabora napravi cirkus. Tako su se oporbeni zastupnici obukli u majice s natpisom Jubito da bi ismijali ministra policije Ivicu Kirina, na klupama su se nalazile i karikature, a Zlatko Kramarić je nakon što je donesen zakon o nula promila Šeksu na klupu donio Coca-Colu.
Titulu 'zlatnog grla', baš kao i u prošlom sazivu, odnio je jedan HSP-ovac. Pero Kovačević za riječ se javio 1165 puta, a statističari su izračunali da je govorio 98 sati. Druga pozicija pripala je Ingrid Antičević Marinović (SDP) koja je 'banak' držala 750 puta (60 sati), a treći je Damir Kajin koji je imao 550 istupa (40 sati).
Najčešće kažnjavani zastupnik je Nenad Stazić (SDP) sa 25 opomena, a slijedi ga Kajin sa 19. Ostat će zapamćeno i to da je Šeks izjavio da se u saborskoj kantini u 2006. popilo 2500 litara piva, pa ako je tako bilo i u preostale tri godine, a nemamo razloga vjerovati da je bilo drugačije, ispada da se u Saboru popilo 10 tisuća litara napitka od hmelja. To dakako nisu ispili samo zastupnici.
U kategoriju mutavih ulaze Stjepan Fiolić (HDZ), koji se za riječ javio pet puta (23 minute), zastupnik mađarske manjine Jene Adam (6 puta) i Mirko Filipović, čija se opasna desnica u zraku našla sedam puta (48 minuta). Treba dodati da je Adam zbog rasipanja državnog novca nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora.
U šumi statističkih brojki ostala je tajna tko je od zastupnika koliko puta prisustvovao sjednicama. Naime, za razliku od svih ostalih podataka koji se elektronski obrađuju, evidencija o prisutnosti pojedinog zastupnika ne postoji ili, preciznije, postoji na način da su se zastupnici dužni upisati u knjigu kad dođu u Sabor.
Međutim, zbirnog podatka o tome tko je koliko puta uopće ušao u zgradu na Markovu trgu - nema. Želili netko saznati taj podatak mora uzeti upisne knjige i 'pješice' brojati za svakog narodnog tribuna!.Kako što je poznato zastupnici u Sabor nisu obavezni dolaziti, ali im plaće uredno sjedaju. Kako nam je rekao jedan od saborskih službenika, nekima bi vjerojatno, da je ima, bila uvreda provući karticu na ulazu. Hoće li takve građani prepoznati, saznat ćemo za nešto više od mjesec dana.
tportal.hr |