Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



PRAVOPIS

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 20:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mali tematski intermezzo... ;-)



_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 21:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
lufus je napisao/la: ›
Briga vas za "korisnike" pravopisa, vama je samo do politike.


Ne ću komentirati. Ta izjava govori najviše o tebi jer u mojim tumačenjima na prvom su mjestu uvijek bili jezični argumenti i razlozi.

Taj "qoute" je stvarno nezgodan.
Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Svjestan sam ja da se mnogima povraća od hrvatstva i svega što je na bilo koji način povezano s hrvatskim identiteom

Toliko o jezičnim argumentima i razlozima.

Znaš što, svoju isfrustriranost i bezobrazluk liječi negdje drugdje. Jezik jest bitna odrednica identiteta i stojim iza svake svoje riječi. Točno sam znao što ćeš citirati.
Zaboravio si citirati ono "na prvom mjestu"?! Sramotno. Svaka ti čast!
Bolje se ne pojavljivati na ovakvim forumima gdje samo bezvrijedni lešinari vrebaju..., a nisu u stanju dvije pametne napisati. Isprika svim izuzetcima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 21:56 
Naslov:  Re: PRAVOPIS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Toliko o isfrustriranosti i bezobrazluku Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 21:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To nije bezobrazluk, ti si činjenica koja potvrđuje moju izjavu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 22:12 
Naslov:  Re: PRAVOPIS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slobodno si utvaraj, ništa te ne košta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 22:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
Slobodno si utvaraj, ništa te ne košta.

Utvara je srbizam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 22:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kada u raspravi ni jedna ni druga strana nemaju više dokaza kojom potvrđuju svoju tezu, a negiraju protivnikovu, prelazi se na argunentiranje ad hominem... tj. napada se čovjek, a ne teza --> tim činom ode svaka plodonosna rasprava u kurac!

p.s. nije mi jasno što se svi tako pjenite, bit će onako kako se struka na kraju dogovori i svi će to morati poštovati!

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 22:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

euchrid je napisao/la: ›
kada u raspravi ni jedna ni druga strana nemaju više dokaza kojom potvrđuju svoju tezu, a negiraju protivnikovu, prelazi se na argunentiranje ad hominem... tj. napada se čovjek, a ne teza --> tim činom ode svaka plodonosna rasprava u kurac!

p.s. nije mi jasno što se svi tako pjenite, bit će onako kako se struka na kraju dogovori i svi će to morati poštovati!

Slažem se, samo što u ovom slučaju napada ad hominem onaj koji nije napisao ni jedan jedini argument. Žalosno, no nema veze.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 23:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja osobno nemam ništa protiv te promjene, jer je istina da se tako smanjuje broj iznimki od pravila.

da struka nije te promjene, odnosno sukobe unutar struke oko tih promjena razglasila, da je "u tišini" odlučeno koji će oblik ubuduće biti pravilan, ne bi se diglo upola prašine koliko se sada diglo, i još bi puno manje trajala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

možemo na ovo pitanje gladati i ovako:

tu je jako puno love u igri i zato se oni grčevito tako bore

računaj samo da svaka knjižnica, škola, pravna ustanova, fakultet... i niz drugih mjesta, ali i pojedinaca ima kod kuće pravopis... a jedan pravopis da košta oko stotinjak kuna... pa sad ti vidi koliko je tu love u igri... i onda još izdaš svakih par godina novo izdanje, promjeniš redak ili dva... i opet sve ispočetka, i opet hrpa love sjeda na račun... nisu ni oni veslo sisali da ne znaju što je biznis

a, sad pošto su odlučili izbaciti dvosturkosti, svako gura svoje rješenje da bi njemu išle pare u džep... jer ako ukinu dvostrukosti, onda je ovo posljednja velika berba love u skoro vrijeme

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.02.2007. 23:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čuj, ne ću reći da nije lova u igri, ali vjeruj, svaki od autora pravopisa po primjerku prodanoga pravopisa dobije svega par kuna, čak manje od 5 kuna.
Nekoliko puta više dobije izdavačka kuća.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nekvinda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Lokacija: Istočno od šanka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.02.2007. 0:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la: ›
Jedino što ću ovdje komentirati jest to da u mojim radovima nikada ne ćeš pronaći neću, greška, podaci i sl.
Tako što nikad ne ću pisati, osim ako baš to jedino bude točno jer onda, na žalost, ne ću imati izbora.


Mislio sam da to i nije tocno, znaci li ova tvoja tvrdnja kako bi se moglo dogoditi da strucnjaci za koju godinu odluce kako je ovo ispravno, te ces ti onda tako pisati? Ukoliko ovo stoji, a vidljivo je iz tvog teksta, onda ipak ispada kako se sve mijenja pro forme, a ti to slijepo pratis.Pisem ovo, jer iz tvojih ostalih postova ne proizlazi takav stav.

Cini mi se kako se ova rasprava vodi iskljucivo oko rijeci "necu", tj. "pravilnog" i "nepravilnog" pisanja iste.Svodi li nam se cijeli pravopis na taj "problem"? Onda mi uopce nemamo problema, he,he.

Nuzno je razlikovati govor i pismo, na sto je Fras vec upozorio, jer u svakodnevnom govoru nije toliko bitno jesu li zadaci ili zadatci, jer u konverzaciji se shvati na sto se odnosi, a pisanje je ipak drugi par opanaka.

Kako rasprava ne bi ostala samo na "ne cu" i "necu", evo pitanja. Od kada i zasto se pise Nijemci(osobno mi zvuci kao da se govori o nijemoj osobi), ako je drzava Njemacka?

_________________


Kroz moj život prolaze mnoge budale. Samo ja ostajem!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.02.2007. 0:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nekvinda je napisao/la: ›
Fras84 je napisao/la: ›
Jedino što ću ovdje komentirati jest to da u mojim radovima nikada ne ćeš pronaći neću, greška, podaci i sl.
Tako što nikad ne ću pisati, osim ako baš to jedino bude točno jer onda, na žalost, ne ću imati izbora.


Mislio sam da to i nije tocno, znaci li ova tvoja tvrdnja kako bi se moglo dogoditi da strucnjaci za koju godinu odluce kako je ovo ispravno, te ces ti onda tako pisati? Ukoliko ovo stoji, a vidljivo je iz tvog teksta, onda ipak ispada kako se sve mijenja pro forme, a ti to slijepo pratis.Pisem ovo, jer iz tvojih ostalih postova ne proizlazi takav stav.

Cini mi se kako se ova rasprava vodi iskljucivo oko rijeci "necu", tj. "pravilnog" i "nepravilnog" pisanja iste.Svodi li nam se cijeli pravopis na to? Onda mi uopce nemamo problema, he,he.

Nuzno je razlikovati govor i pismo, na sto je Fras vec upozorio, jer u svakodnevnom govoru ije toliko bitno jesu li zadaci ili zadatci, jer u konverzaciji se shvati na sto se odnosi, a pisanje je ipak drugi par opanaka.

Kako rasprava ne bi ostala samo na "ne cu" i "necu", evo pitanja. Od kada i zasto se pise Nijemci(osobno mi zvuci kao da se govori o nijemoj osobi), ako je drzva Njemacka?


Ajme, nije to trebalo tako zvučati. Ja sam samo htio reći da ukoliko se primjerice izglasa propisnik (zakon) u kojem će stajati da je točno neću, greška, zadaci i sl. - nitko mene ne će pitati što bih ja, ja ću jednostavno, NA ŽALOST, morati pisati kao i svi drugi, tj. kako nalaže propisnik (zakon) o jeziku.
Naravno da mi ne će biti drago i da ja najradije ne bih tako nikada pisao, ali ne ću moći biti iznimka.
Razumiješ što sam htio reći?
No ja vjerujem u pravi izbor pa ne sumnjam da će se propisati ne ću, pogrješka, zadatci.
Ne brini, sigurno ne pratim "neke forme", ovako kako pišem, pišem već 5 do 6 godina, tj. otkako se intenzivnije bavim jezikom.

Dobro zaključuješ, cijela se rasprava i svodi na svega par pravopisnih pitanja, iako to zvuči puno strašnije.

Njemačka - Nijemac - Njemica -> riječ je o ostvaraju dvoglasnika - u dvosložnoj imenici muškoga roda (Nijemac) dvoglasnik je dug pa se ostvaruje kao "ije", dok se u mocijskoj tvorbi trosložne imenice (Njemica) slog krati pa nije "ije", već "je". Pisali smo tako oduvijek, samo naravno u skladu s pisanjem dvoglasnika (rogato e i ie).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2007. 6:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la: ›
Ma jedino što sam htio naglasiti jest upravo to - moraju službeno upotrebljavati 1 pravopis i gotovo. To nama treba.


E, jebe mi se! NEĆU UPOTREBLJAVATI TAJ FAKIN PRAVOPIS! NEĆU! Twisted Evil

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 931
Lokacija: u muvingu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.02.2007. 10:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hoćemo onda govoriti i mijesni doručak ili..?

_________________
..like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
sucker love I always find,
someone to bruise and leaves behind..
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: