U povodu obilježavanja
Dana grada Osijeka, u organizaciji
Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u
ponedjeljak 2. prosinca 2024., s početkom u
18.00 sati bit će održano stručno vođenje zgradom GISKO-a pod nazivom "
Šetnja Mathildinim mirazom". S kustosom
Grgurom Markom Ivankovićem prošetat ćemo kroz dom vlasnikâ kuće u kojoj je danas smještena Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek.
Ovu je lijepu secesijsku kuću kao vjenčani dar od svojih roditelja dobila Mathilda Gillming koja se 1905. godine udala za kraljevskog javnog bilježnika i odvjetnika dr. Vjekoslava Hengla. Obitelj Hengl živjela je u velikom stanu koji se protezao cijelim prvim katom kuće, a odvjetnički i javno-bilježnički ured dr. Hengla bio je u prizemlju, gdje se danas nalazi Odjel za rad s djecom i mladima. Stan u kojemu se nalazi Posudbeni odjel Henglovima je služio za stanovanje prijatelja i rodbine. Kuća je sagrađena 1906. godine prema projektu bečkog arhitekta, rođenog u Temišvaru, Ernsta von Gotthilfa za kojega su se naručitelji odlučili temeljem preporuke baruna Guttmanna kojemu je isti arhitekt projektirao secesijsku palaču u Belišću. U unutrašnjosti kuće uglavnom je očuvana izvorna prostorna organizacija, a u pojedinim se prostorijama nalazi i izvorni namještaj te knjige koje su koristili izvorni vlasnici kuće. Zgrada je bogata baština ovoga bračnog para koji je na mnogim poljima promijenio život grada Osijeka, osobito u razdoblju između dva svjetska rata, kada je dr. Hengl obnašao, od 1920. do 1934. godine, funkciju gradonačelnika tada još uvijek Slobodnog i kraljevskog grada Osijeka.
Grgur Marko Ivanković rođen je 1966. u Osijeku, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a zvanje diplomiranog povjesničara umjetnosti i etnologa stekao je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon diplome zaposlio se u Muzeju Slavonije, gdje u zvanju kustosa vodi devet raznorodnih muzejskih zbirki: Zbirku arhitekture i urbane opreme, Zbirku fotografija, Zbirku plakata, Zbirku razglednica, Zbirku kulturno-povijesnih predmeta, Zbirku skulptura i natpisa, Zbirku slobodonozidarskih predmeta, Zbirku streljačkih predmeta i Grafičku zbirku. Autor je više stotina članaka objavljenih u dnevnim novinama, stručnim publikacijama, katalozima izložbi te je suradnik u brojnim televizijskim emisijama na temu arhitekture stilskih razdoblja od historicizma i secesije do art decoa, povijesti osječke fotografije i brojnih kulturno-povijesnih tema. Za osobit doprinos na području kulture i promicanju muzejske djelatnosti Grad Osijek mu je 2011. godine dodijelio javno priznanje Pečat Grada Osijeka.