Kod spomen obilježja u
Parku hrvatskih branitelja u Bilju obilježena je
33. godišnjica vojno-policijske akcije „Kopački rit“. Uz članove obitelji i suborce stradalih branitelja, počast poginulima u akciji iskazali su saborska zastupnica
Nataša Tramišak i saborski zastupnik
Goran Ivanović u ime Osječko-baranjske županije, načelnik Općine Bilje
Željko Cickaj, izaslanici i predstavnici više ministarstava, Hrvatske vojske, Policijske uprave osječko-baranjske, predstavnici braniteljskih i ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
-
Danas, nakon 33 godine, sjećamo se vojne i policijske akcije Kopački rit, popularno nazvane Đavolja greda, kao jedne od važnijih operacija u Domovinskom ratu i kada je neprijatelj potisnut dalje od sjeverne granice grada Osijeka. Akcija je označavala stabiliziranje obrane u vrijeme kada su bili najjači napadi na grad Osijek te sa zahvalnošću trebamo iskazati poštovanje svim hrvatskim braniteljima koji su se svojom hrabrošću dokazali i na ovom bojištu, koji su obranili i utvrdili obranu Osijeka - kazala je saborska zastupnica Nataša Tramišak.
Načelnik Općine Draž
Stipan Šašlin, inače ratni zapovjednik 1. bojne 135. baranjske brigade i sudionik te akcije u kojoj je i ranjen. -
Prisjećamo se najboljih među nama koji su, nažalost, ostavili svoje živote u ovoj akciji, koji su obranili Osijek u najtežim trenucima nakon pada Vukovara, kad je zaista bila teška situacija, a poluokruženje je prijetilo i Osijeku. Upravo zahvaljujući ovoj akciji, ne samo da smo obranili Osijek, nego smo oslobodili ogroman dio teritorija Baranje i na taj način stvorili pretpostavke za možebitno, kasnije, i vojno rješenje Baranje. Tako ova akcija zaista ima velik značaj i predstavlja praktički najveću akciju u kojoj je prvi put pobijeđena ta srbočetnička sila na prostorima istočne Slavonije. Kod nas je postojala je ogromna volja, ogromna želja, nismo imali ratnog iskustva, ali smo imali veliko srce i to je pobijedilo - istakao je Šašlin.
Anto Marinić, predsjednik Policijske udruge branitelja Baranje, a 1991. godine sudionik ove akcije tada u dobi od tek 18 godina, opisao je akciju pripadnika policijske postrojbe kojoj je sudjelovao. -
Tijekom noći nas 70 iz 4. Policijske postaje došli smo kroz trsku neprijatelju iza leđa da bi spriječili dotok njihovih novih snaga. Pripadnici 1. bojne 135. baranjske brigade su krenuli u napad, a kada je neprijatelj pokušao dovesti nove snage, tada su bili spriječeni od pripadnika 4. Policijske postaje koji su im uništili 2 transportera, kamion sa živom silom, kao i cisternu s hranom i vodom. Rezultat te akcije je bio da neprijatelj više nikad na ovom dijelu nije pokušao prodor prema Osijeku, a naneseni su im veliki ljudski gubici - kazao je Marinić.
U akciji je sudjelovao i načelnik Općine Bilje
Željko Cickaj, tada pripadnik 4. Policijske postaje Beli Manastir. -
Sjećanja su i danas zaista svježa, to je nešto što se nikada ne može zaboraviti. Znam da nas je bilo malo i da smo svi bili napeti, uostalom bila je to prva faza obrane grada Osijeka i povratka okupiranog područja. Bilo je i ružno vrijeme, no bitno je bilo s najmanje moguće žrtava vratiti dio naših teritorija i obraniti Osijek. Izuzetno mi je drago što sam bio dio toga i što su se naši suborci živi vratili. Vjerujem da ćemo sve dok smo živi nastaviti i obilježavati ovaj dan i sjećati se svega što smo tada proživjeli da konačno dođemo do slobode naše Republike Hrvatske - zaključio je Cickaj.
Akcija
„Kopački rit“ provedena je
od 16. do 18. prosinca 1991. godine zajedničkim vojno-policijskim snagama, a s ciljem
onemogućavanja neprijatelju u prilaz sjevernim dijelovima grada Osijeka, kao i stabiliziranja sjeverne crte obrane na području Baranje i potiskivanja neprijateljskih postrojbi u dubinu Kopačkog rita, što dalje od Osijeka. U akciji su smrtno stradala četiri pripadnika Hrvatske vojske, a desetak sudionika je ranjeno.
Tekst i foto: OBŽ