Kao prvo, ne znam zašto želiš promijeniti boju očiju pogotovo tako mlada. Ja nosim naočale od 11 g. pa znam dosta o svemu. Ipak ti ih toplo ne preporučam, zato jer je riječ o hiru a ne potrebi.
Postoji nekoliko vrsta kontaktnih leća u boji, a dijelimo ih na leće obojene radi lakšeg rukovanja, prozirno obojene, neprozirno obojene i tzv. filmske ili kazališne leće.
Mnoge su RGP i meke zamjenske leće obojene vrlo prozirnom plavom ili zelenom bojom,kako bi se olakšalo rukovanje prilikom stavljanja i skidanja leća, te kako bi leću lakše pronašli ukoliko ispadne iz oka.
Prozirno obojene leće sadrže 20-40% boje koja je ravnomjerno raspoređena, a preporučaju se za osobe prirodno svijetlih šarenica koje na taj način mogu "pojačati" boju. Ta vrsta leća ne mijenja boju očiju osoba sa prirodno tamnim šarenicama.
Kozmetičke leće koje mogu dramatično promijeniti čak i boju tamnih očiju izrađene su od neprozirne boje, koja je nanijeta u obliku radijalnih crtica šarenice na površinu leće. Tako vaša "nova" privremena boja oka izgleda potpuno prirodno. U sredini, na mjestu zjenice, nalazi se proziran dio, te je time omogućen nesmetan prolaz svjetlosti i normalan vid.
Najintrigantnija vrsta obojenih leća zasigurno su filmske ili kazališne leće. Koriste se,
Važno je znati da iako postoji izbor obojenih leća u pogledu bazne krivine i promjera, postoje trenutci, npr. prilikom treptanja, u kojima obojeni dio leće može djelomično prekriti zjenicu. Isto tako, veličina zjenice se neprestano mijenja kako bi se prilagodila različitim količinama svjetla koje dospijevaju do oka. Noću zjenica može biti veća od otvora za zjenicu na kontaktnoj leći u boji te na taj način utjecati na vid.
Kontaktne leće u boji mogu biti vrlo zabavne za nošenje, no oftalmolozi upozoravaju da se takve leće (kao ni bilo koje druge) ne smiju posuđivati i dijeliti s prijateljima. Kontaktna leća je medicinski proizvod te se prije nošenja svakako morate podvrći oftalmološkom pregledu, kako bi liječnik izabrao leću koja najbolje odgovara vašem oku. Razmjena leća također može dovesti i do prenošenja raznovrsnih mikroorganizama, uzročnika opasnih očnih upala.
Važni savjeti
Kako biste leće nosili bez opasnosti po zdravlje vaših očiju, usvojite sljedeća jednostavna pravila, pomoću kojih ćete mogućnost nastanka očnih infekcija svesti na najmanju moguću mjeru:
* Prije rukovanja lećama uvijek operite i osušite ruke! Svima je poznato zlatno pravilo čistih ruku, koje je neizbježno u radu s lećama.
* Redovito skidajte leće prije spavanja. Spavanje s lećama smanjuje opskrbu rožnice kisikom i može dovesti do njezinog oštećenja. Nikada ne nosite leće duže od propisanog vremena!
* Ne vlažite leće slinom niti ih stavljajte u usta! Slina sadrži različite vrste mikroorganizama koji mogu prouzročiti razne upale oka.
* U njezi leća ne koristite običnu vodu! U vodi iz vodovoda živi Acanthamoeba, mikroorganizam koji izaziva rijetko, ali teško oboljenje oka.
* Upotrebljavajte provjerene proizvode za njegu leća, prema savjetu oftalmologa! Različiti proizvodi nisu uvijek međusobno kompatibilni i nisu svi predviđeni za sve vrste kontaktnih leća. Uporabom neodgovarajućih proizvoda mogao bi se oštetiti materijal iz kojeg su leće izrađene, a oštećena leća rožnicu.
* Leće uvijek pohranjujte u svježoj otopini! Odstajala otopina pravo je hranilište za mikroorganizme u koje ne želite potopiti svoje leće.
* Redovito čistite i mijenjajte posudice za leće! Mnogi korisnici redovito održavaju leće, a zaborave brinuti o posudici. Posudicu treba nakon svake uporabe isprati otopinom za ispiranje leća (ne običnom vodom!) i osušiti je na zraku.
* Odlazite na redovite kontrolne preglede, najmanje jednom godišnje! Ako se pojave promjene u vašem vidu, oftalmolog će moći pravodobno reagirati. Prilikom bavljenja sportom koristite zaštitne naočale. Tako ćete najlakše izbjeći dodir prašine, peludi i vode i spriječiti gubitak leća.
* Ne nanosite losione, kreme i sprejeve u oči i na leće. Leće stavite prije šminkanja i skinite prije uklanjanja šminke. Ne upotrebljavajte šminku kojoj je istekao rok valjanosti!
* U pričuvi uvijek imajte odgovarajuće naočale koje će vam omogućiti normalan vid u slučaju gubitka ili oštećenja leća, crvenila i nadražaja očiju...
korisna stranica ovog foruma