Niti dvije i pol godine nakon što su se pojavile pukotine u stanovima i na zgradama u Istarskoj i Vukovarskoj ulici u neposrednoj blizini građevinske jame
Eurodoma, stanari još nemaju stručni nalaz o uzrocima te pojave. Stoga su jučer pozvali gradonačelnika
Gordana Matkovića i zamolili ga za pomoć oko što bržeg rješavanja njihovih problema.
- Možete li utjecati na to da nam se taj nalaz napokon napiše i pošalje, ali i da se ekspertiza ne radi s odvjetničkim timom Euroherca, pitao je gradonačelnika predstavnik stanara
Vladimir Prutki. To je ipak stručna analiza koja je već morala biti završena, nastavio je Prutki i podsjetio da je investitor još 2006. godine rekao da ne izbjegava nagodbu, ali mu je za to potrebna ekspertiza. A nje još nema.
- Gospodin Soldo mi je osobno prije godinu dana rekao da nalaz završen, ali ga još mora zamotati u celofan, jer je primjerak zatražilo i Državno odvjetništvo. Što je u tome nalazu da se toliko dugo mota u celofan, podrugljivo je upitao Prutki, sumnjajući u nečasne razloge odugovlačenja rješavanja njihovih problema.
Vještačenje je završeno!
Dr.
Božo Soldo i mr.
Ivan Muhovec s varaždinskog Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, jedini su stručnjaci u zemlji koji su pristali utvrditi uzroke šteta nastalih na zgradama oko jame. Prethodno je to odbilo nekoliko institucija zbog poslovne povezanosti s
Euroherc osiguranjem i koncernom
Agram, vlasnikom Eurodoma.
- Kolega Tone Papić potvrdio mi je da je vještačenje završeno, a nalazom je utvrđena odgovornost investitora. Založit ću se da ga dobijete što prije, kako biste mogli odlučiti na koji ćete način ostvariti svoja prava. Kriti to od vas i od nas, otvara niz drugih pitanja i sumnji ima li tu nekakve politike i lobija? Zato sam došao da vas osobno i u ime Poglavarstva zaštitim. To nije samo vaš, nego i problem svih nas.
Renata Kinder, čiji je stan pretrpio najteža oštećenja, pokazala je gradonačelniku, njegovoj stručnoj suradnici
Aleksandri Čulin i novinarima popucale zidove i stropove, rasklimane i nagnute podove, te najnovije pukotine koje su se pojavile ovih dana i koje još nije stigla oblijepiti selotejpom. Dosadilo joj je, naime, više puta dnevno mesti stan i prikupljati pijesak i prašinu što neprestano pada iz pukotina na pod, pa ih je zatvorila ljepljivom trakom.
Nagodba – najbolje rješenje
- Razgovarao sam s jednim uglednim statičarom, koji mi je rekao da se to popraviti ne može, nego samo zamaskirati da malo ljepše izgleda. Jer, zgrade su nagnute od nekoliko, do čak 15 cm. Oštećenja su zabilježena u pedesetak stanova i Euroherc će morati pokriti štetu, zaključuje Vladimir Prutki.
Njegovi susjedi
Zvonko Lonjak i
Barica Stantić iz Istarske ulice upoznali su gradonačelnika da su nedavno otkazali punomoć odvjetniku
Kruni Vukšiću koji ih je zastupao, jer misle da je prošlo previše vremena, a on nije dovoljno napravio. Gradonačelnik Matković iznio im je i svoje mišljenje o nagodbi koju smatra najboljom, a to je da se stanari dogovore i pristanu na financijsko obeštećenje u iznosu za koji će vještaci utvrditi da im je smanjena vrijednost stanova. Tako bi, poslije toga, novac mogli uložiti u obnovu stanova, ili ih prodati za ostatak cijene i dobivenim novcem rješavati stambeno pitanje negdje drugdje. Na taj bi se način izbjegli dugotrajni sudski postupci i sve bi brzo završilo, a takvom je rješenju sklon i Euroherc.
Jama Eurodoma je prouzročila štete
Dr. Soldo i mr. Muhovec još su u veljači prošle godine prvi put obišli gradilište i okolne objekte i odmah zaključili da je iskop građevinske jame Eurodoma dubine 15,5 metara nedvojbeno doveo do pomicanja tla i pucanja stambenih zgrada i
Studentskog centra. U Osijek su došli nenajavljeni, kako bi se u miru upoznali sa stanjem.
Promatrali su smjer pomicanja objekata i karakteristike pukotina, a fotografirali smo ih kada su mjerili onu po kojoj se zgrada STUC-a prelomila na dva dijela, tada širu od 8 cm. I brojna puknuća betona i asfalta oko STUC-a, mreža pukotina i depresija na Vukovarskoj cesti te obližnjim pločnicima koji su se odvojili od zgrada, šire se paralelno s jamom, gotovo u koncentričnim krugovima.
Na temelju vanjskog pregleda nisu mogli reći koji su radovi doveli do slijeganja zgrada i kolika je pritom odgovornost projektanta, odnosno izvođača za nastalu štetu. Taj je dio posla ostavljen za kasnije posjete, no štetu će na kraju ipak platiti Euroherc, kao osiguravatelj gradilišta i tvrtki koje na njemu rade. Investitori su Eurodom d.o.o. i grad Osijek, projektna kuća je
Cota & Cota iz Zagreba, a glavni projektant
Ljubomir Cota. Glavni izvoditelj je
Tehnika d.d. iz Zagreba, a ostali su
Geoserv,
Gradnja Osijek,
Eurco Vinkovci i
Vodovod Osijek.
Zgrada Eurodoma u susjedstvu prostirat će se na 11 tisuća četvornih metara. Vrijednost investicije s unutarnjim uređenjem procjenjuje se na više od 120 milijuna eura. Tornjevi će imati podzemne garaže s 900 parkirnih mjesta, poslovni centar, hotel, kongresnu dvoranu, kulturni i trgovački centar, a zapošljavat će 1.500 ljudi. Otvorenje „blizanaca“ predviđeno je 1. travnja 2009. godine.
Autor: Goran Flauder