U potrazi za računalnim programima za analizu sigurnosti bežičnih mreža - našao sam i jedan zgodan za Apple računala -
KisMAC i vrlo se neugodno iznenadio saznavši kako isti
pripada skupini programa stavljenoj van zakona u SR Njemačkoj.
U istu bi se vrstu, prema zakonu, mogli uvrstiti čak i najjednostavniji programi za analizu mrežnih protokola, poput
tcpdumpa,
Wiresharka,
Microsoftovog NetMona, ali i svi ostali sadržaji (pisani dokumenti u svim formatima, ali i multimedijalni sadržaji koji služe primarno edukaciji) koji nude uvid u prirodu sigurnosnih propusta informatičkih sustava te potencijalno iskorištavanje istih za neovlašeni pristup takvim sustavima.
Kako već spomenuh gore, time se izravno ograničava i stavlja van zakona distribucija programa, ali i svake pisane dokumentacije koja bi 'pomogla neovlaštenim upadima u računalne sustave'.
Ovo je dovelo do, doslovno, masovnog egzodusa internetskih stranica koje se bave tematikom računalne sigurnosti na hosting rješenja van granica Njemačke, no također i do prilično zanimljive
akcije naznave "Überwach" (u doslovnom prijevodu - nadzor).
Cilj je u akciju uključiti sve više vlasnika internetskih stranica .de domenskoga područja (iako bi engleska varijanta stranice također bila zgodna) koji bi na svoje stranice uključiti programski kod koji bi se aktivirao prilikom posjeti stranice te korisnikovu IP adresu uspoređivao sa bazom na serveru akcije Überwach. U bazi podataka su isključivo IP adrese državnih institucija, političkih stranaka te agencija povezanih sa zakonima o nadzoru i ograničavanju sloboda.
Na taj se način, takoreći, prate nadziratelji te se kroz izvještaje mogu pratiti aktivnosti pojedinih 'stranaka' (ovdje mislim na nadziranu stranu). Akcija je zgodna, ali i prilično ograničena - samo one stranice koje implementiraju kod biti će u sustavu nadzora. Dakako da najprominentniji novinski ili općenito internet portali ne žele ni čuti za takvo što.
Naravno, gore spomenuti zakon nije nov (prijedlog je iznijet 2007.), no osjećao sam se vrlo neugodno čitajući
sekciju c članka 220 kaznenoga zakona u kojemu kaže sljedeće (grubi prijevod, nisam pravnik):
Citat: ›
Tko počini kazneno djelo prema §220a i §220b utoliko da:
1) Izrađuje, nabavlja, prodaje, drugima prepušta ili na bilo koji način objavljuje šifre ili ostale sigurnosne lozinke koje mu omogućavaju pristup podacima, ili
2) Izrađuje, nabavlja, prodaje, drugima prepušta ili na bilo koji način objavljuje računalne programe čija je namjena počinjenje takvih djela (misli se na djela definirana u prve dvije sekcije članka),
Kažnjava se zatvorskom kaznom od do godinu dana zatvora ili novčanom kaznom.
|
Pomišljam da sam već u dva navrata prošle godine mogao završiti u njemačkom zatvoru, zbog obavljanja svoga posla
Ovo se sve poklapa sa očekivanjima pojedinih filozofa i futurologa od prije kojih 8-9 godina;
odricanje slobode radi sigurnosti.
Nikada nisam bio pobornik likova koji love u mutnome šireći FUD-ove ekipi zaluđenoj kojekakvim teorijama zavjera ne bi li okrenuli paru na knjigama - no ovo se počelo događati puno ranije no prognozirano. Naime, prognoze, odnosno scenariji su obično uključivali otpor građana pojedine države glede donošenja sličnih zakona - ali nisu uzeli u obzir raznorazne unije, saveze i ostale 'savjete' država na kojima se donose razni protokoli koji se izravno tiču nas, građana zemalja članica, a većinom bez našeg znanje ili smo (često) vrlo oskudno informirani od strane naših, 'nezavisnih' medija.
Prisjetimo li se 'afere Facebook', uhićenja onoga lika iz Dubrovnika zbog 'govora mržnje' - lako je uvidjeti kako se lako takvi zakoni (pogotovo ako nisu baš tako usko definirani) mogu upotrijebiti protiv praktički svakoga. Iako neugodan - taj je čin legalan - barem prema
Dodatnom protokolu konvencije o Cyber kriminalu kojega je Hrvatska
ratificirala početkom Studenog mjeseca prošle godine i od tada ga primjenjuje.
Prema tome protokolu - svaki forum mogao bi postati mjesto na kojemu se šire 'neprimjerene uvrede društvenim skupinama'.
Dežulović može za svoje humoreske lijepo guliti zatvor ako se zamjeri nekome, a samo oni podobni moći će upražnjavati svoju slobodu govora - jedno divno demokratsko načelo.
No, opet, to je nama naša borba dala, reći će stariji. Uživajte dok možete!