Gradske galerije Osijek predstavljaju izložbu
Marka Pašalića "Soba za dokolicu / umjetnici u kreativnoj krizi", u
Galeriji Waldinger, Fakultetska 7 (Tvrđa), Osijek. Otvorenje izložbe je u petak
20. veljače 2009. s početkom
u 20 sati. Soba za dokolicu je otvorena
do 1. ožujka 2009. Vrijeme dokolice: svakim danom
od 11 do 20 sati.
„Soba za dokolicu je prostor u kojem se umjesto umjetničkih djela izlaže stanje tj. djelatnost dokolice. S obzirom da takvo stanje može biti popraćeno odsustvom rada, kojeg obilježava korisnost, očekuje se da se onda takvo stanje definira kao stanje krize. Autor i gosti umjetnici ponudit će nam aktivno promišljanje smisla beskorisnosti, kao donekle nepoželjne i često zaboravljene slobodne djelatnosti dokolice, koja se odvija kroz spoznaju, učenje, stvaranje i igru. Tako prostor galerije, od pasivnog prostora koji trpi, postaje aktivni prostor u kojem se djeluje. Soba za dokolicu je mjesto susreta, druženja, razgovora, igre i propitivanja. Dobrodošli su svi koji se žele družiti s umjetnicima u dokolici i pomoći im da 'prebrode stvaralačku krizu', ili trebaju pomoć kako bi prebrodili svoju, kao i ostali znatiželjnici.“
UKK (umjetnik u kreativnoj krizi)
Izložba „Soba za dokolicu / Umjetnici u kreativnoj krizi“ Marka Pašalića prostor galerije za vrijeme trajanja izložbe pretvara u prostor za dokoličarenje. Autor poziva umjetnike, ali i publiku, da mu se pridruže u djelatnosti dokolice i tako prebrode svoje stvaralačke krize. Dokolica je, iako naizgled beskorisna, nužna za kreativnost, no također bi „pravo na dokolicu trebalo postati osnovno ljudsko pravo i tekovina suvremenog društva“, smatra umjetnik te poziva umjetnike da u prostoru nalik dnevnoj sobi, ispunjenoj tipičnim sadržajima popularne kulture i zabave, poput filmova i glazbe, play-stationa, stripova, društvenih igara, ali i knjigama, časopisima i kreativnim alatima kao što su blokovi za skiciranje, videokamere ili osobno računalo, provedu svoje slobodno vrijeme.
„Soba za dokolicu / Umjetnici u kreativnoj krizi“ nije prvi autorov projekt u kojem kreira društvenu situaciju i privremeni prostor za druženje u koji poziva umjetnike na sudjelovanje. Tako je njegova izložba „Juhu-hu“ (Galerija VN, Zagreb i Art Radionica Lazareti, Dubrovnik, 2007.) galeriju pretvorila u prostor kuhinje u kojoj je kroz druženje s drugim umjetnicima pripremao obroke posjetiteljima galerije. Dok je rad „Juhu-hu“ bio usredotočen na komunikaciju i neposredne međuljudske odnose posredovane činom pripremanja i zajedničkog konzumiranja hrane, dotičući problematiku gladi otvaranjem privremene javne kuhinje s umjetnicima u ulozi kuhara koji spravljaju besplatne obroke, u „Sobi za dokolicu“ je međusobna komunikacija umjetnika i posjetitelja naizgled lišena bilo kakve „korisnosti“, osobne ili društvene.
No, kreirajući okvir društvene situacije u kojoj se od umjetnika i posjetitelja očekuje da se poistovijete sa stanjem „kreativne krize“ koju je potrebno prebroditi slobodno se prepuštajući opuštenom i ležernom neradu, „Soba za dokolicu“ ne problematizira samo pitanje društvene percepcije suvremenog umjetnika, već fokusira pitanja o svakodnevnom životu pojedinca u suvremenom društvu i suvremenom političko-ekonomskom sistemu u kojem se rad i produktivnost podrazumijevaju kao kriterij vrijednosti ljudskog postojanja. Kritički aspekt „Sobe za dokolicu“, koja funkcionira kroz strategiju „skvotiranja“ galerije, proizlazi i iz karikiranog revolucionarno-utopijskog konteksta rada, kojim je kreiran svojevrstan „azil“ za legitimno besposličaranje i iskušavanje filozofskih promišljanja važnosti dokolice, no ujedno sadrži i neizvjestan potencijal za stvarnu kreativnost kroz zajedničko iskustvo i druženje - s ciljem dokoličarenja u svrhu inkubacije ideja, razradu koncepata i strategija umjetničke i životne prakse.
Marko Pašalić rođen je 1976. u Zenici. U Osijeku je završio gimnaziju, a od 2001. do 2004. studirao je na grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Trenutno je apsolvent na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje studira od 2004. Izvodi performanse i izlaže od 2003. Prvi performans izveo je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu („Transmutacija“, 2003.), a prvi puta je samostalno izlagao 2007. („Juhu-hu“, Galerija VN, Zagreb). Sudjelovao je na izložbama i festivalima: „Dekonstrukcija spomenika“, SCCA, Sarajevo, 2004. („Ježeva kućica“, intervencija); „Karantena“, Art Radionica Lazareti, Dubrovnik, 2004. („Transmutacija“, video); „Nova osječka likovna scena“, Galerija Kazamat, Osijek, 2005. („Coniunctio“, videoperformans); „Inter(aktiv)“ Galerija SC, Zagreb, 2006. („Zapis iz dnevnika/Najnovija slika“, performans/instalacija); Art Radionica Lazareti, Dubrovnik, 2007. („Juhu-hu“); „Otok kao utopija“, Zadar, 2008.; „Operacija grad“, Zagreb, 2008. („ttgt zg'08 – Transitional Tourist Gossiping Tour Zagreb 2008“, akcija).
Katalog projekta „Soba za dokolicu / Umjetnici u kreativnoj krizi“ bit će predstavljen na zatvaranju izložbe, 1. ožujka 2009.
Radno vrijeme: svaki dan od 11 do 20 sati.
Dodatne obavijesti:
Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
HR-31000 Osijek
t:+385(0)31/320-980
+385(0)31/320-981
f:+385(0)31/320-978
e:
[email protected]