- Kućanski električni aparati najčešći su izvor požara u kućanstvima, posebice u kuhinjama, a bilježimo ih 30 godišnje, što za grad veličine Osijeka nije malo - kaže zapovjednik Javne profesionalne vatrogasne postrojbe
Boris Banjan.
Koliko su građani neupućeni u opasnosti koje prijete od kućanskih uređaja potvrđuje i činjenica kako su pri posljednjoj intervenciji zbog požara na
perilici rublja pojedinci pitali vatrogasce kako je moguće da se perilica rublja zapali kad je u njoj voda(?!).
- I te kako je moguće da se i perilice i bojleri zapale. I to uglavnom zbog neispravnih instalacija i ljudskog nemara. Takvi su požari opasni jer se mogu proširiti na cijeli stan ili kuću, a najčešći su uzroci zapaljenja kućanskih električnih uređaja starost, loš kontakt utikača i utičnice ili nepridržavanje protupožarnih propisa te propuštanja mjera protupožarne zaštite - nabraja Banjan.
Najveća opasnost od požara prijeti zbog neodržavanja uređaja za odvodnju isparavanja.
Nape su, pojašnjava Banjan, često onečišćene masnoćom, a kada se ta masnoća zapali, vatra lagano prelazi na ostale kuhinjske elemente.
- Jedan od uzroka požara kućanskih aparata je pregrijavanje jer ljudi, primjerice, zaborave isključiti pećnicu. U slučaju požara najbolje je hitno pozvati vatrogasce i pokušati isključiti struju u stanu. Požari se na električnim uređajima ne smiju gasiti vodom, a upitno je bi li pokrivanje plamena pokrivačem pomoglo. Ako je zapaljeni uređaj i dalje pod naponom, osobi prijeti strujni udar, a sve se može pogoršati ako netko plamen pokrije sintetičkim pokrivačem pa se i on zapali i vatra još više rasplamsa - zaključuje Banjan.
Iako se događa rjeđe, požar može prouzročiti i
plinski uređaj, a od toga mogu nastati katastrofalne posljedice jer plin koji istječe može eksplodirati. Najbolja je zaštita savjesno rukovanje svim uređajima i njihovo redovito održavanje, poručuju osječki profesionalni vatrogasci.
Tekst: Darko Pejić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Drvos/arhiva 031